POPRAD, KEŽMAROK. Investor chce vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok vybudovať Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu.
Zhodnocovať v ňom chce mechanickou úpravou ostatné odpady, nie nebezpečné, a vybrané druhy biologicky rozložiteľných odpadov biologickými postupmi.
Celkové náklady stavby predstavujú približne 35 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).
Zhodnocovať chcú desiatky tisíc ton odpadov
Zhodnocovať odpad chce investor v dvoch zariadeniach. Navrhované parametre linky mechanickej úpravy odpadov predstavujú 100-tisíc ton upraveného zmesového komunálneho odpadu ročne a pri biologickom zhodnotení 60-tisíc ton biologického odpadu ročne.
Cieľom navrhovanej činnosti je podľa zámeru zvýšenie podielu zhodnotenia odpadu, čím sa podľa investora dosiahne významné zníženie odpadu zneškodneného skládkovaním.
„Realizácia navrhovanej činnosti vyplýva z nových legislatívnych požiadaviek odpadového hospodárstva, ktoré nadobudnú účinnosť od 1. januára 2025, prispieva k prechodu na obehové hospodárstvo a plneniu národných cieľov o dekarbonizácií. Výstupným produktom biologického zhodnotenia je biometán, ktorý nahrádza fosílny zemný plyn v energetike, priemysle a doprave,“ píše sa v zámere.
Zatiaľ len predpokladaný termín začatia stavby je budúci rok.
Obyvatelia spísali petíciu proti zariadeniu
Za zámerom stojí bratislavský podnik CEBZ, ktorý vlani založili spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a skupina Brantner. Jeho úlohu je budovať a prevádzkovať centrá energetického a biologického zhodnotenia odpadov.
Skupina Brantner ešte v roku 2022 predložila zámer vybudovania takéhoto centra v dvoch variantoch pre lokality Poprad-Matejovce a Gánovce. Svoj záujem zamerala neskôr práve na Poprad.
Tam však proti nemu obyvatelia mestskej časti Matejovce spisovali petíciu. Okrem iného argumentovali blízkosťou obytnej zóny i navrhovanými parametrami linky.
Niektorí popradskí mestskí poslanci vlani v októbri navrhli vybudovanie centra v mestskej časti Stráže pod Tatrami v smere na skládku odpadov. Takéto centrum už ale napríklad funguje v Nových Zámkoch. Jeho prvú časť tam rovnaká spoločnosť spustila v júni tohto roka.
V prvej fáze rozbehla linku na triedenie zmesového komunálneho odpadu. Ďalším krokom bude bioplynová prevádzka, ktorú tam chce investor rozbehnúť od roku 2027.
Najbližšie príbytky zhruba 600 metrov
V prípade Veľkej Lomnice má investor záujem stavať v západnej časti jej katastrálneho územia a mimo zastavaného územia, podľa zámeru v budúcom priemyselnom parku. Tamojšia plocha je v súčasnosti využívaná ako poľnohospodárska pôda.
V širšom okolí sa podľa predloženého zámeru nachádzajú prevádzky obchodno-skladového charakteru, a ďalšia zástavba so zmiešanou funkciou pri ceste I/66. Najbližšie objekty bývania sa nachádzajú približne 610 metrov severovýchodne na ulici Nový dvor, ide o rómsku osadu.
Okrajová zástavba neďalekej obce Mlynica je vzdialená od lokality viac ako jeden kilometer. Bezvýhradnou podmienkou pre realizáciu centra je však podľa investora vybudovanie preložky cesty II/540 v smere na Vysoké Tatry, ktorú chce vrátane okružnej križovatky pri Lomnici vybudovať Prešovský samosprávny kraj.
„Nároky na dopravu v súvislosti s prevádzkou CEBZ súvisia s dopravou odpadu na spracovanie v areáli CEBZ. Podľa predpokladanej kapacity zariadenia sa počíta s maximálne 54 nákladnými vozidlami denne, teda so 108 prejazdmi,“ uvádza sa v zámere.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš