POPRAD. Zámer vybudovať Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu (CEBZ) vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok je alternatívnou lokalitou.
Rovnomenná spoločnosť CEBZ stále považuje za vhodnú lokalitu na jeho výstavbu popradskú mestskú časť Matejovce.
Uviedol to konateľ spoločnosti Peter Pajerchin. Verí, že obyvatelia Matejoviec aj poslanci mestského zastupiteľstva v Poprade podľa jeho slov lepšie porozumejú významu projektu pre mesto a región.
Matejovčania totiž projekt dlhodobo odmietajú, spisovali proti nemu aj petíciu.

Prioritou sú Matejovce
V spomínanom centre chce investor mechanickou úpravou zhodnocovať ostatné odpady, nie nebezpečné, a vybrané druhy biologicky rozložiteľných odpadov biologickými postupmi.
Kým zámer vybudovať ho v Matejovciach predložila firma na posudzovanie vplyvov ešte v roku 2022, alternatívne umiestnenie v katastri Veľkej Lomnice v závere júla tohto roka.
Prioritný záujem má však spoločnosť o lokalitu v Matejovciach, keďže v danom prípade má za sebou posúdenie vplyvov na životné prostredie.
„Ide o bezpečné a overené riešenie, ktoré má minimálny vplyv na obyvateľov a investíciu dôsledne posúdili všetky inštitúcie, ktoré takéto projekty posudzujú a zároveň toto právoplatné rozhodnutie zohľadňuje pripomienky predložené aj zo strany verejnosti,“ vysvetlil Pajerchin.

Možnosťou je aj Veľká Lomnica
Možnosť realizácie zámeru spoločnosti vo Veľkej Lomnici súvisí skôr s potenciálnym vybudovaním nového priemyselného parku.
„Práve moderné spracovanie odpadov a obnoviteľné zdroje energie by mohli byť konkurenčnou výhodou tohto parku najmä z pohľadu zodpovedných investorov,“ naznačil konateľ spoločnosti CEBZ.
Lokalitu podľa jeho slov vybrali aj na základe platného územného plánu.
„Aby sme ju mohli považovať za skutočnú alternatívu, je pred nami ešte celý štandardný proces schvaľovania vrátane vplyvov na životné prostredie, ako aj nevyhnutnej podmienky dobudovania dopravného napojenia. Zároveň treba pripomenúť, že sme na začiatku celého posudzovania, v ktorom sa budú vyhodnocovať dopady investičného zámeru v danej lokalite, jeho realizovateľnosti v čase, a teda o celkovej vhodnosti zámeru sa rozhodne v odbornej diskusii,“ pripomenul.

Stavba za milióny eur
Celkové náklady stavby predstavujú približne 35 miliónov eur. Navrhované parametre linky mechanickej úpravy odpadov predstavujú 100-tisíc ton upraveného zmesového komunálneho odpadu ročne.
Pri biologickom zhodnotení zase 60-tisíc ton biologického odpadu ročne, z čoho podstatnú časť tvorí bioodpad vyseparovaný zo zmesového komunálneho odpadu, teda čiernej nádoby.
Cieľom navrhovanej činnosti je podľa zámeru zvýšiť podiel zhodnotenia odpadu, čím sa podľa investora dosiahne významné zníženie odpadu zneškodneného skládkovaním.
Nevyhnutnosť realizácie zámeru vyplýva aj z nových legislatívnych požiadaviek odpadového hospodárstva, ktoré nadobudnú účinnosť od 1. januára 2025 s ich ďalším sprísnením od 1 .januára 2027.
Vďaka vyspelej technológii totiž dokáže centrum premeniť komunálny odpad na biometán a biokompost.

Lokalita Stráže nevyhovuje
Zámer spoločnosti zameraný na Poprad sa však nepáčil Matejovčanom. Okrem iného argumentovali blízkosťou obytnej zóny i navrhovanými parametrami linky.
Niektorí popradskí mestskí poslanci vlani v októbri navrhli vybudovanie centra v mestskej časti Stráže pod Tatrami v smere na skládku odpadov.
„Lokalitu Stráže sme na základe podnetov od poslancov preverovali a posudzovali. Bohužiaľ, táto lokalita momentálne nie je dostatočne pripravená na podobný typ investície a nedá sa o nej uvažovať v potrebnom časovom horizonte ani z pohľadu majetkovoprávneho, technologického ani ekonomického,“ priblížil postoj firmy Pajerchin.
Zároveň pripomenul, že CEBZ je dizajnované pre potreby daného regiónu do vzdialenosti do 50 kilometrov od spracovateľského centra, s tým, že v danom regióne neostáva žiadny odpad.
„CEBZ si nemožno zamieňať ani so spaľovňou, ani so skládkou,“ zdôraznil konateľ spoločnosti, ktorú vlani založili Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a skupina Brantner.
Jeho úlohu je budovať a prevádzkovať regionálne centrá energetického a biologického zhodnotenia odpadov, ktoré pripravujú v ďalších troch lokalitách na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš