VYSOKÉ TATRY. Vo Vysokých Tatrách sa čoraz častejšie jelenice s mláďatami približujú k obydliam a spôsobujú problémy.
Pracovníci Tatranského národného parku (TANAP) v uplynulých dňoch informovali, že chcú sťahovať tie, ktoré sa dlhodobo pohybujú v intraviláne mesta. Potom ich presunú do oblastí parku, kde sa budú cítiť bezpečne.
Primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák (nezávislý) hovorí, že v meste sa jelenice zdržujú dlhodobo, neraz sa priblížia k ľuďom.
Turisti ich kŕmia
Tvrdí, že vysoká zver je síce v Tatrách doma, ale hrozia aj situácie, ktoré nemusia dobre dopadnúť, či už pre zvieratá, ale aj pre ľudí.
„Chodia po zastavanom území, motajú sa po cestách, po križovatkách, a ohrozujú sami seba. Aby nedošlo k nejakej dopravnej nehode, rozhodli sme sa ich odchytávať. Nie sú premnožené, zvykli si, že sú v zastavanom území a zvykli si na prítomnosť ľudí,“ povedal nám primátor Vysokých Tatier.
Dodal, že sa jelenice pohybujú v intravilánoch mestských častí. Väčšinou v Tatranskej Lomnici, ale aj inde.

„Vidíme ich, pohybujeme sa po meste, bývame tu. Jelenice sa prechádzajú. Robí to problémy, stalo sa už niekoľkokrát, že chceli od ľudí, aby im dali jesť, niektorí ich dokonca pravidelne kŕmia.“
Štefaňák hovorí, že si tak „blízky“ vzťah k jeleniciam vytvárajú turisti, dávajú im jesť, aj keď je to zakázané. Miestni pritom podľa primátora vedia, ako sa v takýchto prípadoch správať.

Nečakané kopance
Jelenice vedia turistov zaskočiť, často aj nepríjemne. „Stalo sa, že skopali ľudí. V minulosti, tuším v roku 2021, sme mali zaznamenaných 18 napadnutí. Jelenice, keď majú mladé a ľudia idú so psami, tak môžu zaútočiť. V Hornom Smokovci zabila jelenica psa.“
Tento rok zaznamenali zatiaľ len drobné kolízie, našťastie žiadne vážne poranenia.
Podľa primátora ide o bezpečnosť zvierat, aby ich nezrazilo auto, ale aj ľudí. „Zatiaľ sme nemali hlásené, že by niekto skončil v nemocnici, no je to divé zviera. Viete, má obrovskú silu a náhodou keby napadlo nejaké dieťa, tak by bolo zle,“ ozrejmil primátor.
Verí, že odchyt jeleníc pomôže a odvezú ich dostatočne ďaleko, aby sa nevrátili. Stali sa už totiž prípady, že poľovníci chytili jeleňa, odviezli ho a on sa zo zvernice na Javorine dostal a vrátil sa naspäť.
„Opakujem, že sú to divé zvieratá a musíme urobiť všetko pre bezpečnosť zvierat aj návštevníkov.“
Nekŕmiť, nepribližovať sa
Správa Tatranského národného parku (TANAP) opakovane vyzýva obyvateľov Tatier a turistov, aby jeleniu zver nekŕmili.
„Zvieratá nie sú hladné. Udržiavané trávniky im poskytujú výdatný zdroj potravy. Ľudská strava zvieratám neprospieva, nevedia ju stráviť a môže im spôsobiť ťažkosti."
Správa TANAP-u uvádza, že najmä v jarnom období sa v intraviláne tatranských osád opakuje tá istá situácia.
„Zvieratám privádzajú na svet mláďatá a najmä jelenia zver ich vodí až k obytným domom. Zver sem prichádza predovšetkým z dôvodu, že sa v týchto miestach cíti bezpečne, vie, že ju tu neohrozujú predátori a nachádza tu dostatok chutnej potravy na trávnikoch, ktoré sú pravidelne udržiavané."
TANAP tiež odporúča nepribližovať sa k mláďatám a nedotýkať sa ich. Jelenice, ktoré majú mladé, môžu byť totiž agresívnejšie.
„Samice prirodzene chránia svoje mláďa. Napriek tomu, že sa pohybuje v intraviláne, je to divo žijúca zver, správa sa ako vo svojom prirodzenom prostredí vo voľnej prírode. Akýkoľvek ľudský zásah do správania zvierat im spôsobuje stres a môže vyústiť aj do smrti zvieraťa. V neposlednom rade ohrozujete sami seba, ak sa približujete k divokým zvieratám, ktorých reakcie nemožno predvídať," upozorňuje TANAP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš