ŠTRBA. Výročie Slovenského národného povstania si v podtatranskej obci Štrba v okrese Poprad, ktorá nesie pomenovanie povstalecká, pripomenú v sobotu rekonštrukciou bojov.
Priblížia tak udalosti zo začiatku septembra 1944, keď bola časť obce vypálená, zahynuli štyria jej obyvatelia, povstalecký vojak a civilista.
Všetko sa bude odohrávať pri vstupe do obce od Lučivnej, v časti nazývanej Branda.
Práve pri Štrbe bola totiž podľa spisovateľa a predsedu Historicko-dokumentačnej komisie okresnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade Marcela Maniaka definitívne prelomená povstalecká obrana.
Nemecké obrnené jednotky sa následne dostali až k Ružomberku.
Začali už v stredu
Program spomienkového podujatia SNP pod Tatrami sa v Štrbe začal už v stredu pietnou spomienkou a kladením vencov pri pamätníku Smútiaca mať od Miroslava Ksandra.
V piatok ponúkne prezentáciu a jazdu techniky o 17.00. V sobotu o 15.00 budú nasledovať spomínané bojové ukážky, na ktorých sa zúčastní deväťdesiatka členov Klubov vojenskej histórie s komparzom, celkovo v rámci nich vystúpi takmer stovka účinkujúcich.
„Okrem dobových uniforiem a zbraní, priláka i bojová autentická technika. Vyhotovená replika časti obce bude počas bojov zapálená. Výbuchy a špeciálne efekty zabezpečí profesionálny pyrotechnik,“ avizovala obec.
Tragická udalosť
Po obsadení Popradu nemeckými jednotkami po vypuknutí SNP sa povstalecké jednotky stiahli a ustupovali dvoma smermi.
Jedna časť bojov smerovala aj na Batizovce, Lučivnú a spomínanú Štrbu. Práve s pomocou povstaleckým jednotkám zo strany obyvateľov Štrby je spojená aj tragická udalosť z 1. septembra 1944.
„Na výzvu vtedajšieho starostu obce, teda v tom čase vládneho komisára, tam 1. septembra ľudia začali nosiť pred obecný dom potraviny pre povstalecké jednotky. Práve v tej chvíli vrazili do Štrby tri obrnené vozidla so spišskými Nemcami, ktorí boli vyzbrojení v Kežmarku. Akonáhle spozorovali dav ľudí a medzi nimi ozbrojených partizánov, spustili do davu paľbu. Zranených bolo šesť obyvateľov Štrby a ďalší dvaja na následky zranení zomreli,“ vysvetlil Maniak.
Nemci strieľali aj podpaľovali
Spomínané udalosti zasiahli aj rodinu vedúcej popradského pracoviska Štátneho archívu v Prešove Zuzany Kollárovej.
„Brata mojej mamy Michala Drugaja (1927-1944) zastrelili Nemci. Keď prišli partizáni do Štrby a jej obyvatelia im prinášali potraviny, zo zvedavosti sa išiel pozrieť na vojská a túto pomoc,“ opísala 1. september 1944.
Po vniknutí ozbrojených nemeckých jednotiek do obce sa však všetci rozutekali a spustila sa streľba.
„Jeden nemecký vojak vypálil salvu, ktorá zasiahla maminho brata,“ dodala.
Ďalšou obeťou bola 6-ročná Anička Sokolová.
„Jej mama si ju pritúlila na hruď, keď s ňou utekala. Zblúdená guľka však Aničku zasiahla,“ doplnila Kollárová.
O tri dni neskôr postupujúci Nemci podľa nej zapálili päť domov a takmer dvadsiatku stodôl.
Obeťami boli vtedy manželia Teplickí, ktorí sa pred vojskom schovali v pivnici, no po podpálení domu sa tam udusili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš