Denník Korzár pre vás pripravil letný seriál o výletoch na hrady. Východné Slovensko ich totiž núka nespočetné množstvo a otvára sa tak možnosť spoznať alebo si opäť pripomenúť miesta, ktoré kedysi obývali panovníci. Postupne vás prevedieme viac či menej známymi miestami, niektoré sú vhodné ako rodinné výlety, iné skôr odporúčame len pre dospelých.
MARKUŠOVCE. Nížinný Markušovský hrad stojí priamo v obci, približne päť kilometrov od Spišskej Novej Vsi. Situovaný je pri kostole sv. Michala archanjela.
V súčasnosti je hrad vo vlastníctve šľachtického rodu Máriássyovcov, ktorý ho vlastní už niekoľko storočí. Do prelomu 18. a 19. storočia plnil najmä obrannú funkciu, následne ho poslední členovia rodu opúšťali a sťahovali sa do okolitých kaštieľov a kúrií.
Keď stavbu hradu dokončili v 2. polovici 13. storočia, mal pôvodne gotické prvky. Tak ako mnohé slovenské hrady, aj tento poškodil požiar. Neskôr ho zväčšili a renesančne upravili. Odkedy vyhorel po druhýkrát v roku 1773, je čiastočne v ruinách.

Z vnútorných priestorov sa vo východnej časti dvojpodlažnej stavby ešte donedávna zachovali drevené trámové stropy. Obdĺžnikový pôdorys lemovali nárožné okrúhle bašty, čím v areáli hradu vzniklo nádvorie.
Počas obnovy Markušovského hradu v rokoch 2017 – 2019 areál vyčistili od sutín a odpadu. Pribudovali dve pultové strechy, ktoré chránia obytnú vežu a klenbovú miestnosť. Najzásadnejším objavom realizovanej archeologickej sondy sú základy okrúhlej obytnej veže s múrmi hrubými asi jeden a pol metra z konca 11. storočia.

Otvorený na jeden deň
Jedným z potomkov rodu je barón Peter Máriássy, ktorý sa začal aktívne venovať záchrane majetku hradu pred rozkrádaním. Hrad mal poškodené strechy a vybúrané otvory v múroch. Aj napriek pokusom o zrekonštruovanie niektorých budov v areáli v roku 1972, hrad ešte dlho chátral.
Po takmer troch desaťročiach ho sprístupnili, avšak iba na jeden deň. V roku 2016 otvorili jeho brány pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Múzeum Spiša zároveň pripravilo podujatie venované 500. výročiu úmrtia Štefana Máriássyho – muža významného v dejinách Spiša.
Pre verejnosť bola pripravená expozícia historického nábytku a kostol sv. Michala archanjela. Návštevníci sa mohli zúčastniť omše v latinskom jazyku či seminára za osobnej účasti rodiny Máriássy.

Atmosféru vtedy dopĺňala ukážka historického šermu, koncert renesančnej či barokovej hudby a premietanie filmu Veľké šťastie (1982). Film nakrútil Miloš Pietor podľa rovnomennej predlohy Boženy Slančíkovej-Timravy. V hlavných úlohách hrali Viera Strnisková, Marta Vančurová, Marta Sládečková či Dušan Blaškovič.
V súčasnosti sa na hrade pravidelne organizujú akcie pre verejnosť. Posledné hradné slávnosti sa na Markušovskom hrade konali v júli 2024. Okrem programu pre deti či koncertov bola verejnosti sprístupnená aj jednodňová výstava Únik grafika Jozefa Mnícha.
K hradu sa dostanete priamo z hlavnej Michalskej cesty, odbočením na Podhradovú ulicu. Zaparkovať môžete priamo pri hrade.

Nie je jedinou pamiatkou
Práve Markušovce patria medzi obce s najväčším množstvom historických pamiatok. Preto, ak sa zájdete pozrieť na hrad, nevynechajte ani tunel Slovenský Orenburg. Ide o technickú pamiatku z roku 1975, ktorá prepája vodný tok Markušoviec a Korytného.
Tunel je dlhý asi 550 metrov a vchod od obce Markušovce lemujú vyššie betónové múry. Ako obuv zvoľte gumáky, pretože pred tunelom môže byť voda až do výšky kolien. Nezabudnite ani na silnejší zdroj svetla, hoci je tunel krátky, kráčali by ste v takmer úplnej tme a nezabudnite ani na teplejšiu vrstvu oblečenia. Dobrodružnú prechádzku odporúčame najmä dospelým, poprípade so staršími deťmi.

Na kopci v blízkosti hradu stojí taktiež kostol sv. Michala archanjela. Z pôvodnej stavby sa dodnes zachovala časť veže a obvodových múrov. Podobne ako hrad, aj kostol zasiahli požiare, konkrétne v rokoch 1773 a 1882.
Interiér je historicky vzácny s prevažne barokovými prvkami a barokovým hlavným oltárom. Vo vnútri nájdete aj náhrobné kamene rodu Máriássyovcov zo 16. a 17. storočia, ktoré boli vyrobené z červeného mramoru. Obranné múry vedú okolo celého kostola s dvoma vstupnými bránami a kryptou rodu.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš