POPRAD. V Poprade sa vo štvrtok v centre mesta konalo už 20. zhromaždenie občanov, ktorí bojujú za demokraciu. Prišli vyjadriť svoj nesúhlas s krokmi súčasnej vlády. Nazvali ho zvončekovým zhromaždením, ľuďom ponúkli zvončeky s logom platformy Poprad za Demokraciu.
„Vyzvoňme si demokraciu," vyzvali ľudí.
Podľa odhadov organizátorov prišlo približne 450 účastníkov.
Jednou z tém občianskeho zhromaždenia v Poprade bola kultúra. Vystúpili Wanda Adamík Hrycová, Katka Koščová aj odvolaný riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička.
Podpora médií
Ako prvá vystúpila filmová producentka Wanda Adamík Hrycová. Hovorila o filme Vlny, ktorý mal v lete premiéru v kinách. Film poukazuje na pozadie udalostí okolo Československého rozhlasu v rokoch 1967 až 1968.
Pripomenula, že je to dôležitý príbeh, v ktorom sa v priebehu dvoch hodín ľudia dozvedeli to, o čom sme sa v škole neučili.
„Ale ani mi nenapadlo, v akej situácii budeme tento film premiérovať. Bola by som radšej, keby tá situácia nebola, aká je, a ten film nebol taký aktuálny,“ povedala.
Pripomenula, že v dobách mečiarizmu existovali tri slobodné médiá - denník Smena, teda dnešný denník Sme, rádio Twist a začínala vysielať Markíza.
„Mám pocit déjà vu, 90. roky sa nám opakujú. A je to asi signifikantné. Vždy, keď nám ukradnú demokraciu, slobodné médiá, novinári sú tí prví, na ktorých sa útočí, poukazuje. Útočí sa na nich nielen verbálne, ale aj fyzicky, a je to pre nás všetkých varovný prst. Nimi sa to začína a pokračuje to ďalej, mimovládkami, kultúrou, ale tam sa to nezastaví, ide to ďalej."
Pripomenula, že snaha obmedziť slobodu je veľmi silná. Povedala ľuďom, aby protestovali a nepoľavovali. Z davu sa ozývalo: „Nebudeme ticho.“
Aj napriek tejto situácii je podľa nej pozitívne a potrebné, že vznikajú nové médiá, napríklad projekt Michala Kovačiča. Po zmienke o jeho projekte 360°, na ktorý vyzbieral vo verejnej zbierke za menej ako dva týždne 571-tisíc eur, ľudia tlieskali.
„Vďaka vašej podpore sa tie informácie dostanú aj k ľuďom, ktorí si za informácie neplatia a potom sú bombardovaní dezinfoscénou," povedala Adamík Hrycová a dodala, že je veľmi dôležité, aby ľudia v týchto časoch podporovali nezávislé médiá.

Žijeme v Orwellom románe
V Poprade vo štvrtok vystúpil aj stredoškolský učiteľ Roman Švarc. „Stále si myslím, že je to dôležité a má to význam,“ povedal o tom, prečo stále pokračujú protesty.
„Dnes sme jediní na Slovensku, ktorí protestujú. Možno si hovoríte, ako je možné, že sa toto deje a toľko ľudí to stále nevidí. Že sme stále neprerazili pomyselné dno, od ktorého by sme sa odrazili, ale padáme smerom hlbšie na východ."
Povedal, že dnes žijeme v románe Georgea Orwella 1984, ktorý bol napísaný pred viac ako 70 rokmi: „Orwell napísal román o Slovensku v roku 2024. "
„Všetci sme dnes smutní románoví hrdinovia a radi by sme z toho vystúpili a našli príbeh so šťastným koncom,“ prihovoril sa ľuďom.
V Poprade na proteste rečnila aj študentka psychológie na filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Viktória Vanková.
Povedala, že žijeme v nebezpečnej dobe, keď ľudí delíme na základe ich politickej preferencie, sexuality a dokonca aj bydliska. „Čím silnejšie nám horí sloboda, tým hustejší je dym,“ povedala.
Ľudí vyzvala, aby sa postavili za slobodu a aby verili v dobré konce. „Pomáhajme pravde. Pripomeňme si, aké dôležité je nestratiť ľudskú tvár. Bojovať za slobodu neznamená utrpenie pre našu definíciu zla. Neznamená to vytvárať polopravdy a klamstvá, želať smrť,“ povedala.
„Stojíme tu pre toleranciu, mier, lásku a nás všetkých. Tak nerobme z nás všetkých nás a tých druhých,“ dodala študentka.

Drlička: Sú nešťastní, paranoidní a osamotení
V Poprade vystúpil aj odvolaný šéf Slovenského národného divadla Matej Drlička. Povedal, že odvolávanie vníma dvojito.
„Na jednej strane mi odľahlo, pretože pracovať pod Šimkovičovou a Machalom bolo veľmi ponižujúce. Musel som cenzurovať svoje uvažovanie a rozhodnutia a bolo otázkou času, kedy, ako oni sami hovoria, ma 'dajú dole',“ povedal v Poprade.
Na druhej strane ho to však trápi a bolí, lebo vidí, že sa neplánujú zastaviť. Tak ako znefunkčnili fungovanie Bibiany, pripomenul, že je ochromený aj Audiovizuálny fond či STVR.
„Každý z nás zažil situáciu, keď sme boli deti, hrali sme sa na ihrisku a potom prišiel niekto frustrovaný, rozkopal zámoček a bol spokojný, že to zničil. To je Machala a Šimkovičová, dvaja nešťastní ľudia, ktorí ničia akékoľvek vízie. Ale musíme si uvedomiť, že sú tam len dvaja a začínajú byť veľmi osamotení.“
Drlička hovoril, že ministerka Martina Šimkovičová (nominantka SNS) a generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala začínajú byť veľmi nervózni, sú osamotení, paranoidní, zatvárajú sa do svojich kancelárií.
„Na ministerstve pracuje 220 ľudí a z toho 80 je v štrajkovej pohotovosti,“ povedal.
Pripomenul tiež, že kultúra nie je kaviareň, ako to prezentuje Šimkovičová, ale sú to knižnice, hrady, zámky. „Nenaleťme im na to, je nás oveľa viac ako ich. Oni sú len dvaja, sú nekompetentní a hlúpi. Ja vidím budúcnosť kultúry veľmi pozitívne."
Na zhromaždení hovoril aj o incidente v Malej Frankovej, keď do predstavenia zasiahol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Štefan Kuffa (nominant SNS).
Zasahovať do umenia je úplne absurdné, ale to je podľa Drličku Kuffov mentálny svet. Spomenul prípad, keď Kuffa prišiel do kancelárie na ministerstve, kde predtým pracoval člen LGBTI komunity.
„Kuffa dal túto kanceláriu posvätiť. To je mentálny svet, v ktorom fungujú Kuffovci. Ale oni sú uväznení v 15. storočí, sú nešťastní. Nevenujme sa im,“ povedal.

Koščová: Toľko percent má plnotučné mlieko
Katarína Koščová hovorila v Poprade o tom, ako v súčasnosti šikanujú umelcov, v kultúre prevláda neodbornosť, netransparentnosť a pomstychtivosť.
„Im sa to nepodarí tak, ako sa to nepodarilo počas komunizmu a mečiarizmu, lebo umenie je aktom slobody a nedá sa zastaviť,“ pripomenula speváčka.
Povedala, že Šimkovičovú a Machalu si nebude nikto pamätať, lebo sú obsahovo prázdni a kultúre nerozumejú ani nechcú. „Všetko, čo ide mimo ich chápanie, je automaticky zlé, dekadentné. My chceme tvoriť, kreovať, a vy ničiť,“ odkázala ministerke Šimkovičovej.
Koščová pripomenula, že absolútne nerozumejú tomu, ako funguje kultúra, nemajú žiadnu víziu a o chvíľu sa im to celé rozpadne pod rukami.
„A ja len dúfam, že to bude čím skôr. Keď sa pozrieme na terajšie preferencie, tak tí, o ktorých sa teraz rozprávame, majú v prieskumoch tri percentá. Toľko má plnotučné mlieko."
Dodala, že stále ju vie potešiť, keď vidí takú komunitu ľudí ako v Poprade. „A že nás na Slovensku nie je málo. Chcem, aby sme sa tu cítili bezpečne a prijatí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš