KEŽMAROK. Mesto Kežmarok je pripravené na prípadné komplikácie spôsobené silnými zrážkami a zvýšenými hladinami vodných tokov. Protipovodňové opatrenia sú v plnej pohotovosti.
Informovalo o tom na svojej internetovej stránke v súvislosti s varovaniami o možných nepriaznivých poveternostných podmienkach, ktoré sa očakávajú počas najbližších dní.
K dispozícii majú 96 ľudí a 63 strojov
Exponovaným miestom podľa samosprávy zostáva Ľubický potok, ktorý je pravidelne monitorovaný.
„Pri výške hladiny 130 centimetrov vstupuje do hry krízový štáb alebo povodňová komisia, ktorú zvoláva jej predseda. Pri hladine 170 centimetrov vyhlasuje II. stupeň povodňovej aktivity, čo znamená nariadenie navyšovania hrádzí a zriadenie hliadkovej služby. Ak hladina stúpne na 210 centimetrov, krízový štáb vyhlasuje III. stupeň, čo vedie k varovaniu obyvateľstva a odstraňovaniu naplavenín,“ vysvetlil vedúci civilnej ochrany a krízového riadenia mesta Ladislav Melikant.
Primátor mesta Ján Ferenčák (Hlas) a zároveň aj predseda krízového štábu zdôraznil, že mesto berie varovania vážne a je plne pripravené reagovať na akékoľvek nepriaznivé situácie.
„Máme k dispozícii 96 osôb a 63 mechanizmov, ktoré sú pripravené zasiahnuť v prípade potreby. K dispozícii máme aj dvetisíc vriec a 30 ton piesku. Ak bude potrebné ďalšie vybavenie, vieme ho zabezpečiť do pol hodiny,“ deklaroval primátor mesta.
Mesto Kežmarok tiež využíva varovný systém so šiestimi elektronickými sirénami rozmiestnenými po celom území.
„Tieto sirény zabezpečujú varovné signály v prípade hrozby a sú napojené na integrovaný záchranný systém. Majú záložné zdroje energie, aby fungovali aj v prípade výpadku prúdu,“ dodal Ferenčák.
Potopa z roku 2010
Mesto zároveň uviedlo, že bude aj naďalej intenzívne monitorovať situáciu a je pripravené reagovať na akékoľvek výzvy spojené s nepriaznivým počasím.
Veľkej potope čelil Kežmarok v júni 2010 po intenzívnych dlhodobých dažďoch, keď sa tam vylial Ľubický potok. Zaplavených bolo vtedy podľa mestom zverejnených informácií 130 rodinných domov, 157 garáží, 30 bytových domov, 180 pivníc, 15 podnikateľských subjektov právnických a fyzických osôb a čiastočne tri stredné, tri základné a dve materské školy.
V meste bola vtedy vyhlásená mimoriadna situácia. Odstraňovanie škôd po povodni trvalo niekoľko mesiacov a v niekoľkých prípadoch až rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš