S chatárom z Chaty pod Rysmi VIKTOROM BERÁNKOM sme hovorili o avizovanom zvyšovaní DPH na ubytovanie z 10 na 23 percent. Horské chaty majú v cestovnom ruchu špecifické postavenie, keďže záujem o ubytovanie majú stabilne veľký.
Beránek však hovorí, že zmena DPH sa môže odraziť nielen na zvýšení cien za nocľah, ale aj vo výplatách zamestnancov, ktorých si nemôže dovoliť prepustiť.
Hovorí, že už teraz sa ľuďom zdali ceny za nocľah vysoké. Na Chate pod Rysmi je to 40 eur. Počuje to hlavne od slovenských turistov. „Chceli by mať také ceny ako niekedy. Nedá sa však niekoho ubytovať za päť eur. Skoky v cenách sú však za posledných 10 rokov veľmi veľké,“ konštatuje.
Vláda avizuje zvyšovanie DPH na ubytovanie z 10 na 23 percent. Hotelieri hovoria, že to zruinuje cestovný ruch na Slovensku. Čo na tento krok hovoríte?
Sme krajina, ktorá môže žiť z cestovného ruchu, ale sama si to pokazí. To je tragédia Slovenska. Namiesto toho, aby sme cestovný ruch podporili, tak ho likvidujeme.
Poznám ľudí, ktorí hovoria, že ak idú do Ždiaru, radšej sa ubytujú na poľskej strane, kde je to lacnejšie. Čiže zvýšenie DPH nemusí odplašiť len zahraničných turistov, ktorí si možno rozmyslia, či pôjdu dovolenkovať na Slovensko, ale aj samotných Slovákov.
Poviem vám konkrétny príklad z našej chaty, ktorý sa deje často. Poľská klientela je ubytovaná v Poľsku, odkiaľ tiež môžu ísť turisti na Rysy, no je tam istý poplatok a výstup je ťažší ako zo slovenskej strany. Keďže chcú ušetriť, prídu z poľskej strany na Slovensko na Štrbské Pleso, zaparkujú, najlepšie niekde na kraji cesty, kde nemusia platiť, a vyjdú na chatu.

Veľakrát nemajú eurá, no my zoberieme aj zloté, aby sa najedli a napili. Ale to, že si niečo na chate dajú, platí na jedno percento návštevnosti. Potom zídu dole, sadnú do auta, prejdú Cestou slobody a najedia sa v Poľsku, kde je to o tretinu lacnejšie. Na Slovensku nič nekúpia, neubytujú sa, nenatankujú. Keby to tu bolo lacnejšie, tak by sme ich prilákali, aby si kúpili aspoň večeru či obed. Na poľskej strane sú pritom ubytovacie zariadenia preplnené.
Ubytovanie na horskej chate je veľmi špecifické, no ľudia vás poznajú, horské chaty vnímajú a ste súčasťou cestovného ruchu. Ako vás to môže ovplyvniť?
Horské chaty sú v lete celkovo vyťažené, no ľudia budú musieť logicky zaplatiť viac za ubytovanie, u nás to spraví približne 10 eur na noc. Už teraz sa niektorým ľuďom ceny nepáčia, ale myslím si, že to bude mať všeobecne veľmi zlý dopad na hotelierstvo a cestovný ruch na Slovensku. Takéto zvýšenie cien je už veľký skok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš