KEŽMAROK. Mesto Kežmarok sa so začiatkom školského roka pustilo do projektu skvalitňovania vzduchu na školách prostredníctvom implementácie snímačov oxidu uhličitého (CO2).
Ako informovala samospráva na svojej internetovej stránke, inteligentné zariadenie s názvom IoT (Internet of Things) podľa dostupných výsledkov sekundárne vplýva na celkové fyzické a psychické zdravie človeka, teda v tomto prípade žiaka či študenta.
Tieto opatrenia priamo súvisia aj so schopnosťou sústrediť sa a učiť sa.
Signalizuje, že je potrebné vyvetrať
Podľa slov primátora mesta Jána Ferenčáka (Hlas) sa rozhodli IoT snímače CO2 umiestniť na všetkých kežmarských školách.
„Spolu ich evidujeme 240. Práve spúšťame v rámci mesta Kežmarok pilotný projekt, v rámci ktorého budeme zbierať dáta,“ uviedol.
Snímače zohrávajú kľúčovú úlohu práve pri zlepšovaní kvality vzduchu v triedach a učebniach.
„Fungujú totiž na báze nepretržitého monitorovania úrovne oxidu uhličitého v miestnosti. Učitelia a kompetentní pracovníci škôl tak dokážu v reálnom čase získať prehľad o aktuálnej kvalite vzduchu. Následne, keď hladina tohto atmosférického plynu prekročí odporúčanú hranicu, dochádza k signalizácii, že miestnosť je nedostatočne vetraná,“ opísala samospráva.
V takom prípade je možné okamžite zakročiť, otvoriť okno či zvýšiť ventiláciu, a ihneď zlepšiť kvalitu vzduchu v danom priestore.

Lepšie prostredie pre žiakov
Mesto tvrdí, že zavedením modernej platformy dokáže v určitej miere koordinovať schopnosť koncentrácie a znižovať pocit únavy, čím nepriamo pozitívne ovplyvní aj výsledky hodnotení vzdelávania žiakov a študentov.
„Nadmerne zvýšená úroveň oxidu uhličitého podľa realizovanej štúdie negatívne ovplyvňuje kognitívne funkcie jedinca. Snímače poskytujú cenné údaje, ktoré umožňujú udržiavať v triede optimálnu hladinu CO2,“ vysvetlilo.
Dané opatrenia teda cestou prevencie znižujú výskyt chorôb.
„To, že kvalita vzduchu v učebni úzko súvisí so zdravím študentov, je fakt. Vysoké hladiny oxidu uhličitého môžu indikovať nedostatok čerstvého vzduchu. To môže následne viesť k hromadeniu iných škodlivých látok, ako sú prachové častice, alergény alebo prchavé organické zlúčeniny. Tieto faktory môžu zvýšiť riziko respiračných problémov, alergií a iných zdravotných komplikácií," ozrejmila samospráva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš