Vyštudoval filmovú a televíznu produkciu Vysokej školy múzických území, ale ostal na svojom rodnom Zamagurí. V malom meste Spišská Stará Ves v okrese Kežmarok vedie nezávislé kultúrne centrum Ramagu ateliér spolu s divadlom Ramagu a je tiež šéfredaktorom Zamagurských novín.
LUKÁŠ MARHEFKA (34) sa zviditeľnil ako človek z oblasti kultúry, ktorý kritizoval zásah štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Štefana Kuffu, nominanta SNS, ktorým prerušil divadelné predstavenie v Malej Frankovej.
Predseda Slovenskej národnej strany a podpredseda parlamentu Andrej Danko ho označil za slniečkara a vyčítal mu, že jeho divadlo poberá peniaze z Fondu na podporu umenia (FPU). Marhefka sa rozhodol, že divadlo a kultúrne centrum nebude chcieť z fondu ani cent a rozbehol verejnú zbierku cez Donio.
O tom všetkom, ale aj o tom, ako sa robí umenie na Zamagurí, povedal viac v rozhovore pre Korzár.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Prečo nechce Ramagu ani cent od Fondu na podporu umenia,
- či zaujala ťažká monodráma Mengeleho dievča,
- ako sa dá robiť v Zamagurí náročná kultúra,
- čo ju dokáže uživiť,
- či mu pomohla kauza s Kuffom,
- čím ho zlákala filmová a televízna produkcia,
- s ktorými režisérmi sa mu dobre spolupracovalo,
- ako vidí budúcnosť kultúry na Slovensku.
Začnime in medias res. Konštatovali ste, že nebudete od Fondu na podporu umenia nič žiadať. Prečo? Veď pre nezriaďované kultúrne centrum je legitímne podať žiadosť o dotáciu.
Je to legitímne a všetkým kultúrnym centrám a ďalším žiadateľom, ktorí robia skvelú prácu, odporúčam, aby tak urobili. My sme sa rozhodli tento rok inak, pretože Andrej Danko považoval za vhodné vyčítať nám peniaze, ktoré sme od Fondu na podporu umenia dostali. My sme sa rozhodli, že mu ukážeme, že tie peniaze boli využité správne - a že si to myslia aj ľudia. Tým, že získame podporu ľudí, mu aj široká verejnosť dokáže, že ak chce tieto peniaze niekomu vyčítať, je to z jeho strany hulvátske.

S akou odozvou sa stretla vaša zbierka? Myslíte si, že sa vám podarí vyzbierať dostatočnú sumu na vaše fungovanie?
Zatiaľ to vyzerá veľmi optimisticky. Ubehla zhruba polovica zo 60 dní a máme vyzbieraných 75 percent. Potrebujeme ešte dozbierať zhruba päťtisíc eur a cieľ dvadsaťtisíc eur by mal byť naplnený.
Na čo pôjdu tieto peniaze?
Suma dvadsaťtisíc bola určená nie náhodou. Je to minimálna suma, ktorú môžete žiadať v rámci programu Fondu na podporu umenia pre malé kultúrne centrá. Z týchto peňazí štandardne hradíme nájomné, umelcov, ktorí v našom kultúrnom centre vystúpia, materiálne náklady na workshopy, zvukárov, osvetľovačov, hercov, produkčných... To znamená, že tie peniaze v našom kultúrnom centre neostávajú, ale idú ďalej medzi ľudí, ktorí robia v umení.
Doposiaľ ste dostali každý rok podporu z Fondu na podporu umenia?
Sedem rokov nepretržite sme dostali podporu. Teda aj za niekdajšej vlády Roberta Fica (Smer). Myslíme si, že to, ako Marek Maďarič (niekdajší minister kultúry za Ficov Smer - pozn. red.) nastavil Fond na podporu umenia, fungovalo správne. Ak Smer je spokojný s tým, ako mu tam bačuje SNS, tak je to poľutovaniahodné.

Uvádzali ste aj ťažšie diela, napríklad Havlovu Audienciu. Jedným z ťažiskových predstavení, ktoré ste urobili, bolo Mengeleho dievča...
Aj z grantu FPU sme urobili toto predstavenie, ktoré aj na národnej úrovni vyhralo niekoľko cien. Vrátane Scénickej žatvy, čo je vrcholná prehliadka. Toto predstavenie sme ponúkli aj národnému divadlu, ktoré túto ponuku prijalo a my sme vypredali modrý salón Slovenského národného divadla za 48 hodín.
Inscenáciu sme hrali na ďalších profesionálnych doskách ako sú Mestské divadlo v Žiline, Slovenské komorné divadlo Martin, Viola v Prešove a tak ďalej…
Tie prostriedky z FPU boli naozaj vhodne použité. Odohrali sme to už 50-krát a môžeme sa pokojne rozprávať o tom, koľko monodrám má v súčasnosti na Slovensku za tri roky na konte päťdesiat repríz. Až tak veľa ich nenarátame.”

Stále sa to reprízuje?
Stále, máme licenciu na desať rokov. Momentálne teda máme na konte päťdesiat repríz a hrávame predstavenia po celom Slovensku.
Najnovšie sme vytvorili predstavenie Karol od Slawomíra Mrožeka. Je to hra o situácii, ktorú zažívame dnes, keď hľadáme imaginárneho nepriateľa a z vlastného nešťastia obviňujeme ľudí okolo seba na základe všelijakých dezinformácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš