KEŽMAROK. Historickú železničnú stanicu v Kežmarku opravia za takmer dva milióny eur.
Práce budú zamerané predovšetkým na komplexnú obnovu strechy a bleskozvodu, potrvajú dvanásť mesiacov.
Budova, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, na to čakala niekoľko rokov.
Podľa ministra dopravy Jozefa Ráža je hlavným cieľom rekonštrukcie odstránenie nevyhovujúcej a poškodenej strešnej krytiny, ktorá spôsobuje zatekanie a poškodzuje tak interiér výpravnej budovy.
Uviedol to v pondelok počas odovzdania staveniska zhotoviteľovi.
Pamiatka je v ochrannom pásme
Viac ako storočná budova je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu a nachádza sa v ochrannom pásme Pamiatkovej rezervácie Kežmarok.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú práce vo výške takmer 1,99 milióna eur bez DPH financovať z vlastných zdrojov.
Ako priblížil riaditeľ odboru investorského ŽSR Štefan Sedláček, okrem strešnej krytiny a bleskozvodu, budú práce zamerané aj na opravu fasády, vitráží okien vo vestibule, ale aj výmenu dlažby pod perónovým prístreškom či okien a dverí.
Projekt prispeje k zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností budovy, čo následne povedie k úsporám energií a zníženiu prevádzkových nákladov. Rovnako pribudne nový kamerový systém i hlasovo-vizuálny informačný systém.

Plánujú aj ďalšie opravy
Cieľom rekonštrukcie je nielen zachovanie historickej hodnoty budovy, ale aj zlepšenie estetického vzhľadu, bezpečnosti a funkčnosti železničnej stanice pre cestujúcich a zamestnancov.
Práce sú naplánované tak, aby minimalizovali obmedzenia pre cestujúcich a zabezpečili plynulý chod železničnej dopravy.
Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako pripomenul, že na pláne je obnova aj ďalších železničných staníc, spomenul Vrútky, Trnavu, Čadcu, Čiernu nad Tisou, či Žilinu.

Zateká strecha
Primátor Kežmarku Ján Ferenčák (Hlas) poukázal na význam stanice, ktorá v čase svojho vybudovania bola najkrajšou v Uhorsku, pričom ju označil za klenot železníc.
„Podpísal sa však na nej zub času. Najhoršie je, že zateká strecha. Ak by sa nepristúpilo k tejto rekonštrukcii, obávam sa, že o niekoľko rokov by hrozilo jej zatvorenie,“ poznamenal.
V budúcnosti však bude podľa jeho slov potrebné zrekonštruovať aj priestranstvo pred budovou stanice vrátane parkoviska.
Pamiatkou je od roku 1981
Železničnú trať medzi Kežmarkom a Popradom slávnostne otvorili v decembri 1889, dvakrát denne tam premávali zmiešané vlaky pre osobnú a nákladnú dopravu, pričom cesta do Popradu trvala 41 minút.
Stanicu predstavovala v tom čase malá prízemná budova. Budova železničnej stanice, aká je známa dnes, bola postavená v secesnom štýle v rokoch 1914 až 1916 ako najmodernejšia stavba svojho druhu v Uhorsku.
Národnou kultúrnou pamiatkou je od roku 1981.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš