SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Rudňanoch na Spiši sprístupnili verejnosti banícky skanzen, nachádza sa pri najstaršom zachovanom banskom objekte, štôlni Rochus.
Jeho návštevníci sa zoznámia s históriou baníctva či banskou technikou. Ako vysvetlil predseda Baníckeho cechu Rudňany Michal Kapusta, samotný skanzen pozostáva z drevenice z roku 1838, ktorú premiestnili z inej časti obce, z dvoch lokomotív, banských vozňov a ďalších artefaktov. Pripomínať má takmer 700-storočnú históriu baníctva v obci, ktorá sa nachádza 15 kilometrov od Spišskej Novej Vsi.
Písomné zmienky o ťažbe z roku 1300
Baníctvo je podľa Kapustu späté s Rudňanmi od ich počiatku. „Ložisko medených, železných a ortuťových rút a barytu tu bolo od nepamäti. Nevie sa však presne, kedy sa tu začalo dobývať,“ poznamenal. Prvé písomné zmienky o tom pochádzajú podľa jeho slov približne z roku 1300.
„Spomína sa tam potok Cufurbach, teda Medený potok. Obec, ako taká, tu však ešte nebola, bola tu len osada,“ vysvetlil. Už názov toho potoka vypovedá o výskyte medi.
„Hovorí sa, že tu bolo aj zlato a striebro, neskôr sa začalo ťažiť aj železo,“ uviedol ďalej predseda baníckeho cechu, ktorý vznikol v roku 1999.
Jeho hlavným poslaním je udržiavanie, rozvíjanie a obnovovanie baníckych tradícií a zvykov. Od svojich začiatkov bolo jeho zámerom využiť pôvodné banícke domy a objekty na zriadenie skanzenu. To sa podarilo vďaka financiám z rozpočtu obce.
Ťažbu zastavili definitívne v roku 2019
Banícku činnosť pripomína v Rudňanoch okrem iného práve štôlňa Rochus. Portál štôlne je od roku 1973 národnou kultúrnou pamiatkou.
Ako informuje obec na svojej internetovej stránke, napojená je na šachty Mier, Krížová, Pätoracká a Poráč. Starosta obce Rastislav Neuvirth počas oficiálneho otvorenia skanzenu v piatok 4. októbra uviedol, že štôlňu by chceli v budúcnosti sprístupniť a využiť v rámci geoturizmu. „Vstup do nej by mal byť v dĺžke približne 1,5 kilometra,“ poznamenal.
Zároveň pripomenul, že v 60. rokoch 20. storočia bol v Rudňanoch najväčší železorudný závod v rámci Československa. Z vyťaženej rudy sa získavalo hlavne železo, meď, ortuť a baryt. Po uznesení vlády z roku 1993 o útlme rudného baníctva sa však podľa Kapustu zastavila ťažba železnej rudy a ortute. Pokračovala iba ťažba barytu v bani na Poráči, ktorá bola ukončená v roku 2019.
Záujemcovia, ktorí by chceli navštíviť skanzen v Rudňanoch, sa môžu nahlásiť u správcu tamojšieho Archívu baníctva. Kontakt na neho je zverejnený na internetovej stránke obce či samotného Baníckeho cechu Rudňany.
Okrem archívu je ďalšou spomienkou na baníctvo v obci na hlavnom cintoríne Pamätník smrteľných pracovných úrazov. Venovaný je 83 obetiam banských nešťastí v rudnianskych baniach. Odhalený bol v roku 1998.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš