STARÁ ĽUBOVŇA. Aj Ľubovnianske múzeum si pripomína tohtoročné 60. výročie Ľubovnianskej nemocnice.
Pri tejto príležitosti rozšírilo svoj zbierkový fond o predmety, ktoré sa týkajú zdravotníctva.
Vzácne sú podľa neho napríklad nemocničné kabáty, ktoré nosil personál po otvorení nemocnice v 60. rokoch či ortuťový tonometer spred viac ako tridsiatich rokov, využívaný na meranie krvného tlaku.
Múzeum o tom informovalo na sociálnej sieti.

Zbierkový fond múzea v Starej Ľubovni doplnili aj ďalšie predmety.
„Medzi ďalšie prírastky patria aj predmety z lekárne, ktorá sídlila v dome č. 22 pravdepodobne už od roku 1845. Medzi ne patria staršie lekárenské skrine, ktoré boli neskôr nahradené novšou verziou či kožená lekárenská taška, ktorá slúžila na uloženie a ľahší presun rôznych lekárenských nástrojov a obväzov,“ uviedla kultúrna inštitúcia.
Aj priamo v nemocnici sa nachádza samostatná muzeálna vitrína venovaná objaveniu röntgenových lúčov.
„Medzi vystavenými predmetmi sa nachádza napríklad aj staršia röntgenová lampa a ďalšie predmety využívané pri rádiológii,“ upozornilo múzeum.

S výstavbou nemocnice sa začalo v júni 1960, išlo o reakciu na nedostatok lôžkových miest v okrese Stará Ľubovňa. Budova bola odovzdaná do užívania v septembri 1964.
„Mala celkovú kapacitu 199 lôžok, ktoré boli rozdelené do štyroch základných oddelení, išlo o interné, chirurgické, detské a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Tesne po otvorení mala nemocnica 173 zamestnancov,“ priblížil historik Eduard Laincz na internetovej stránke hradu Ľubovňa.
Od roku 2008 boli postupne zmodernizované všetky pavilóny nemocnice. Rozsiahlou rekonštrukciou prešla v rokoch 2011-2013 za takmer 4 milióny eur za pomoci eurofondov. V súčasnosti má nemocnica jedenásť špecializovaných oddelení, z toho je osem lôžkových s 225 lôžkami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš