STARÁ ĽUBOVŇA. O súčasný areál Stredovekého vojenského tábora v Starej Ľubovni prejavili záujem traja uchádzači. Všetky stanovené podmienky v rámci verejnej obchodnej súťaže však podľa mesta splnili len dvaja z nich.
Ukážka života stredovekého poddaného
Kým jeden chce ponechať hlavnú črtu súčasného tábora a postupne dopĺňať ponuku služieb, druhý v ňom chce vybudovať turistickú atrakciu s názvom Kráľovské podhradie, ktorá bude ukážkou života stredovekého poddaného v dedine.
Ako povedal primátor mesta Ľuboš Tomko (nezávislý), jednotlivé návrhy budú odprezentované a vyhodnotené počas zasadnutia metského zastupiteľstva v pondelok 9. decembra.
Súčasným nájomcom tábora, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti Ľubovnianskeho hradu a skanzenu, je podľa primátora spoločnosť v stopercentnom vlastníctve mesta. Ako vysvetlil, ide už o druhý pokus prenajať areál novému nájomcovi.
„V rámci prvého nebol vybraný žiaden uchádzač, bolo to asi pred troma až štyrmi rokmi,“ povedal.
Tržby klesajú
Táboru od roku 2016 tržby podľa jedného z predložených návrhov klesajú. Mestskí poslanci schválili opätovne v septembri tohto roka zámer prenajať ho. Do 21. októbra prišli mestu tri návrhy.
Uchádzač, ktorý nesplnil podmienky, chcel na oživenie historického vojenského tábora vytvoriť rekreačný komplex pozostávajúci z takzvaných Tiny Houses. Išlo by o malé domčeky, v ktorých by si turisti mohli oddýchnuť.
O tábor prejavila záujem aj nezisková organizácia Cyklovňa, ktorá vznikla v roku 2014 za účelom rozvoja cyklistickej infraštruktúry v regióne severného Spiša. Ako vyplýva z predloženého projektového zámeru, jej úmyslom je zachovať genius loci tábora ako dreveného objektu s historickým rázom.
„Naším hlavným cieľom je vybudovať bezplatne otvorený areál, ktorý svojou kvalitnou ponukou služieb a aktivít bude lákať široké skupiny rôznych návštevníkov,“ uviedla.
Chcú zvýšiť návštevnosť
Zvýšiť chcú návštevnosť tábora, rovnako aj počet prenocovaní v ňom, a to dobudovaním ubytovacích kapacít v podobe drevených zrubov. Turistickú sezónu chce neziskovka predĺžiť, zároveň plánuje dobudovať kvalitnú infraštruktúru pre rodiny s deťmi na aktívne trávenie voľného času v podobe ihrísk a stanovíšť. V zámere sa spomína aj vybudovanie priestranného hospodárskeho dvora s oploteným výbehom a zvýšenie počtu zvierat, hlavne koní.
Neziskovka plánuje tiež väčšiu spoluprácu s tradičnými remeselníkmi. Areál by si chcela prenajať na 30 rokov s ročným nájmom vo výške 3-tisíc eur.
Nový život
Druhým uchádzačom, ktorý splnil podmienky, je spoločnosť JVR Enterprise, ktorá v Starej Ľubovni prevádzkuje aj Viktóriine záhrady s najväčším bludiskom svojho druhu v strednej Európe. Svojím projektom chce vdýchnuť nový život podľa nej zanedbanému stredovekému táboru, no so zachovaním genius loci historickej lokality.
„Návštevníci sa vydajú na cestu stredovekého poddaného, kde spoznajú tajomstvá historických remesiel,“ píše sa v projektovom zámere. Prechádzajúc dielňami budú môcť vyrábať produkty, ktoré následne predložia kráľovi. Ich odmenou bude podľa projektu listina o slobode, vďaka ktorej budú môcť navštíviť dobovú krčmu a stredoveké kúpele.
Zámer teda počíta s autentickými kúpeľmi so saunami a kaďami, ale aj zážitkami takzvanej únikovej izby v mučiarni a morovej jame, chalupou s virtuálnou realitou, i oživením dedinského námestia s trhoviskom. Spoločnosť má záujem o tábor na 30 rokov. Jej navrhovaná cena prenájmu je jedno euro ročne počas prvých pätnástich rokov a následne 15-tisíc eur za rok v ďalších rokoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš