VYSOKÉ TATRY. Žiadna voda, len kamene na dne. Taký pohľad sa v týchto dňoch naskytá turistom, ktorí navštívia Vysoké Tatry.
Skalnaté pleso pod Lomnickým štítom totiž opäť vyschlo, upozornila verejnoprávna televízia na svojom webe.
Dôvody vysychania plesa
Hlavným, ale nie je jediným dôvodom tohto javu, je sucho. Pleso je totiž zásobované najmä zrážkovou vodou.
„Naposledy došlo k úplnému vyschnutiu plesa v roku 2021. Je to dôsledok pomerne dlhodobo trvajúceho sucha,“ uviedol pre STVR vodohospodár TANAP-u Peter Štofko.

Dôvodom podľa neho je aj to, že v minulom storočí nastalo narušenie morény pri výstavbe lanovky, v dôsledku čoho dochádza k únikom vody.
Veľký vplyv na to, že pleso vysychá, má aj zmena klímy.
„Teplota v tomto alpínskom stupni za posledných desaťročí narástla o jeden a pol až dva stupne. S tým súvisí, že aj obdobia sucha sú o niečo dlhšie,“ dodal Štofko.

Deje sa to opakovane
Poklesy hladiny tatranských plies sú preto prirodzené a táto situácia sa netýka len Skalnatého plesa.
Martina Petránová zo Správy Tatranského národného parku pred dvomi rokmi pre Korzár uviedla, že v súvislosti s nedostatkom zrážok je zaujímavým javom periodicita.
„Napríklad Baranie pliesko ležiace v Malej Studenej doline vo výške 2 207 metrov nad morom 'muselo' svoj status najvyššie položeného tatranského plesa prenechať Modrému plesu (výška 2 192 metrov), keďže je nestále a v lete úplne vysychá. Na jar sa však zvykne opäť naplniť vodou,“ vysvetlila.
Všeobecne platí, že najnižšiu úroveň majú hladiny jazier v zimnom období, teda od decembra do apríla.
Naopak, najvyššiu úroveň dosahujú v čase, keď je najviac zrážok, teda v júni, respektíve v júli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš