POPRAD. Približne dve hodiny pred protestným zhromaždením v Poprade sa stretávame s jeho organizátorkami v budove v blízkosti popradského námestia. Eva Kulová, Zuzana Suchá a Monika Dorošenková pripravujú transparenty, ktoré budú neskôr ľudia držať v rukách.
Keď s protestmi takmer pred rokom začínali, na námestie prišlo vyjadriť nespokojnosť s krokmi štvrtej Ficovej vlády aj tisíc ľudí. Dnes sú zhromaždenia komornejšie, na posledné štvrtkové, v poradí 24. zhromaždenie prišlo približne 350 ľudí. Aj napriek tomu sú v Poprade vytrvalí a protesty organizujú každý druhý týždeň.
Sú za tým desiatky hodín práce. „V stredu ráno som začala o štvrť na osem písať maily a správy na sociálnych sieťach. Robila som to dve hodiny. Potrebujete potvrdiť hostí či osloviť ďalších,“ vysvetľuje Zuzana Suchá.
Organizátori musia myslieť aj na technické záležitosti, pripraviť pódium, doladiť zvuk. Aj o to sa starajú ľudia z občianskej platformy Poprad za demokraciu.
Aktívnych je približne 12 členov, nezačínali však v takomto počte. Ako pribúdali ľudia na námestí, tak sa zvyšoval aj počet tých, ktorí protesty pripravujú.
O slobodu nesmieme prísť
V lete sa k tímu pripojila Monika Dorošenková. Najprv chodila na protesty ako účastníčka: „Často sa stretávam s názorom, že voľby dopadli zle a ľudia nemajú motiváciu chodiť na zhromaždenia. Ale stále musíme ukazovať, že nie sme spokojní s tým, čo robí táto vláda.“
Eva Kulová nadnesene hovorí, že počas príprav podujatí sa napríklad naučila, čo je to jack, teda audio kábel. Ako 83-ročná je najstaršou organizátorkou, na zhromaždenia pripravuje transparenty alebo oslovuje rečníkov.
V Poprade spoluorganizovala mítingy počas Nežnej revolúcie a na aktuálne zhromaždenia v Poprade má jasný názor: „Nemôžeme prísť o slobodu, nesmieme.“
Súčasná politická situácia ju znepokojuje. Pripomína jej to udalosti, ktoré sa odohrávali počas socializmu.
Pýtame sa jej, či ju nehnevá, že na zhromaždenie chodí málo mladých ľudí. S chápavým úsmevom odpovedá, že mladšie generácie nezažili socializmus, svetovú vojnu či Slovenský štát. „Mladí nemajú súčasnosť s čím porovnať, preto nie sú v uliciach.“

Hostí dohadujú aj týždne
V Poprade najprv robili zhromaždenia takpovediac „na kolene“. Keď ohlásila opozícia vlani v decembri protivládne protesty, pretože Ficova vláda začala hovoriť o rušení Úradu špeciálnej prokuratúry, rozhodli sa, že spravia občiansky protest.
Za prvotným nápadom bola spoluorganizátorka Lenka Sako Lesná, Popradčanka, ktorá sa podieľala na spomienkových akciách za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Keď oslovila Zuzanu Suchú, hneď povedala, že ide do toho.
Najprv ani nemali pódium, len improvizovali. Postupne zhromaždenia zlepšovali, netušiac, že to budú robiť tak dlho a pravidelne. Na niektoré prišlo aj viac ako tisíc ľudí, v súčasnosti ich býva do 500.
Rečníkov často oslovujú aj týždne dopredu. Pred dvomi týždňami sa na námestí ľuďom prihovorili politológ Grigorij Mesežnikov, spisovateľ Michal Hvorecký či divadelník a filmár Lukáš Marhefka.
„S pánom Mesežnikovom sme sa dohodli na termíne vystúpenia ešte počas augusta. S pánom Marhefkom som komunikovala v septembri, krátko po tom, ako vznikla kauza v Malej Frankovej s pánom Kuffom,“ opisuje Suchá.

Chodia aj rečníci z Bratislavy
Príprava dramaturgie a pozývania hostí je otázka týždňov. Stáva sa aj to, že hosť ochorie a musia rýchlo hľadať náhradu. Rečníci však môžu prísť aj doslova zo dňa na deň.
„Stalo sa to napríklad s filmovou producentkou Wandou Adamík Hrycovou. Zavolala som jej, či príde a vôbec s tým nemala problém,“ opisuje Eva Kulová.
Na zhromaždenie prišiel v septembri s Hrycovou do Popradu z Bratislavy aj Matej Drlička, ktorého Martina Šimkovičová (nominantka SNS) odvolala z postu riaditeľa Slovenského národného divadla (SND). Ráno vyrazili autom z Bratislavy, naspäť sa vrátili až v noci.
Podobne to bolo s novinárom Richardom Dírerom a hercom SND Jakubom Rybárikom. Tiež prišli z Bratislavy „na otočku“.
Na protestoch vystupujú aj mladí ľudia, študenti. „Ozývajú sa nám sami, nie je im jedno, čo sa tu deje,“ hovorí Suchá.
Na otázku, ako vyberajú témy príhovorov na protesty, Eva Kulová odpovedá, že ich nevyberajú oni, ale vláda sama. „S tým nemáme starosti,“ usmieva sa.

Vznikol nový druh komunity
Zhromaždenia v Poprade sú na východe raritou. Keď sa protestovalo proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, ľudia sa stretávali v Bardejove, Spišskej Novej Vsi, Rožňave či v Košiciach. Všade s tým prestali, len pod Tatrami, až na menšiu pauzu v lete, vytrvali až doteraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš