BRATISLAVA, POPRAD. Nemocnica Poprad podala trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre podozrenie z porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku, čo malo spôsobiť nemocnici škodu vo výške takmer 4 milióny eur.
Trestné oznámenie súvisí so zmluvami o nájme pozemku, ktoré uzatvorilo bývalé vedenie vlani s obchodnou spoločnosťou Unidot. Tá v areáli stavia súkromnú kliniku. Poslednú zmluvu mali podpísať deň pred odvolaním predchádzajúceho generálneho riaditeľa Jozefa Tekáča.
Tekáč obvinenia odmieta
Bývalý riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč tieto tvrdenia odmietol. Uvádza, že stanovené obvinenia vychádzajú z vykonštruovaných záverov.
„V uvedenej veci ma nikto nekontaktoval. Prečo dochádza k nepravdivému obvineniu až po roku pôsobenia súčasného vedenia nemocnice?“ spýtal sa Tekáč a dodal, že zvažuje podniknúť právne kroky na svoju ochranu.
Uviedol, že bývalé vedenie je schopné doložiť relevantné dokumenty preukazujúce, že zmluva bola uzatvorená v súlade s platnými právnymi predpismi a nemocnici nespôsobila škodu.

Kandrik kritizuje kroky bývalého vedenia
Oznámenie na Generálnu prokuratúru SR sa podľa vyjadrení nemocnice týka zmluvy o nájme pozemku so spoločnosťou Unidot, s. r. o., uzavretej v období od februára do decembra 2023.
Generálny riaditeľ Nemocnice Poprad Stanislav Kandrik kritizoval tento krok bývalého vedenia.
„Za absolútne poškodzujúci považujeme zámer predchádzajúceho vedenia presťahovať do uvedenej súkromnej kliniky niektoré vlastné ambulancie a za uvedené služby platiť nájom. Tento zámer kritizovali aj niektorí vedúci zdravotnícki pracovníci, ktorí upozorňovali bývalé vedenie nemocnice aj na to, že plánované presťahovanie ambulancií skomplikuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti a nie je v prospech pacientov," podotkol Kandrik.

Dali si vypracovať analýzu
„Po nástupe súčasného vedenia boli nemocnici niekoľkokrát adresované otázky novinárov, súvisiace s budovou vo výstavbe, ktorá sa nachádza v areáli nemocnice. Nechali sme preto vypracovať nezávislú právnu analýzu zmlúv a postupne získali informácie aj z pokračovania komunikácie a začatých obchodných procesov s nájomcom," uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.
Nezávislá právna analýza podľa Kandrika odhalila, že zmluvy mohli obísť rozhodovací proces Ministerstva zdravotníctva SR.
Predošlé vedenie tak podľa toho súčasného umožnilo cudzej spoločnosti podnikať na pozemkoch nemocnice za nevýhodných podmienok, a to namiesto toho, aby urobilo všetko pre to, aby takýto objekt zrealizovalo vo vlastnej réžii a príjmy z prevádzky investovalo do rozvoja, zlepšenia vybavenia či personálu nemocnice.
Chceli obísť ministerstvo?
Trvanie nájomného vzťahu bolo dohodnuté na päť rokov a podmienky jeho ďalšieho pokračovania sú podľa súčasného vedenia otázne.
Galajda vysvetlila, že nájomný vzťah presahujúci päť rokov schvaľuje ministerstvo zdravotníctva ako jediný akcionár. Uzatvorenie nájmu na kratšiu dobu preto podľa súčasného vedenia indikuje podozrenie, že zmluvu vlani podpísali s cieľom obísť rozhodovací proces.
Hovorkyňa tiež upozornila, že spolu s nájomnou zmluvou bolo spoločnosti prenajatých aj 30 parkovacích miest v čase, keď má nemocnica problém s parkovaním.
„Bývalé vedenie nemocnice vie doložiť relevantné dokumenty, preukázať a vysvetliť dôvody uzatvorenia predmetnej nájomnej zmluvy, ktorá bola uzatvorená v súlade so stanovami nemocnice a v súlade s platnými právnymi predpismi, a v žiadnom prípade nespôsobilo nemocnici škodu a nedošlo k porušeniu povinnosti pri správe cudzieho majetku. V uvedenej veci zvažuje podniknúť právne kroky na svoju ochranu," reagoval Tekáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš