POPRAD. Dav zvedavých ľudí stojí uprostred rozkopanej zeme. Pri zaujatých dospelých sa pohybujú deti, jedno tlačí kočiar. Za skupinou ľudí sa týči stavebný mechanizmus.
Pre Poprad je to významný deň. Píše sa 29. máj 1965 a na prázdnom priestranstve položili základný kameň novej nemocnice. Otvorili ju v roku 1974 a slúži dodnes. Je to už polstoročie, odkedy sa v nej začali liečiť prví pacienti.
Prvé údaje o organizovanej zdravotnej činnosti v meste siahajú ešte ďalej ako do 60. rokov minulého storočia. Desiateho decembra 1911 totiž otvorili Nemocnicu Tatra v Spišskej Sobote.
V roku 1918 prešla nemocnica do vlastníctva Československého Červeného kríža. V období predmníchovskej republiky ju rozšírili nákladom poldruha milióna korún. Od skončenia vojny bol vlastníkom nemocnice štát.
Plán výstavby novej, modernej nemocnice priamo v Poprade bol jasný, rozdelili ju na tri etapy na roky 1965 až 1970. Generálnym dodávateľom stavby boli Pozemné stavby, n. p., Poprad. Lekárske technológie dodávala spoločnosť Chirana, n. p., Praha.
„Stavbu postavili pracovníci Pozemných stavieb v Poprade za 164 miliónov Kčs a celkovo stála 218 miliónov Kčs,“ uviedli pracovníci Štátneho archívu v Prešove, pracovisko Archív Poprad na sociálnej sieti.

Cielený dátum
Výstavba miestami pripomínala bojové pole. Rozostavané skelety budov, okolo nich len kopa zeminy, pohádzaný stavebný materiál. V pozadí Vysoké Tatry.
Stavebné práce napredovali rýchlo. V roku 1971 bola otvorená nová poliklinika, o tri roky neskôr už celý nemocničný komplex.
Dátum otvorenia – 31. august 1974 – pritom nebol za bývalého režimu náhodný. Slávnostné spustenie nemocnice sa uskutočnilo pri príležitosti 30. výročia Slovenského národného povstania.
Pásku v ten deň strihal vtedajší minister zdravotníctva profesor Emil Matejíček.

Palác zdravia
Ako uviedli pracovníci archívu, o postavenie novej nemocnice sa zaslúžili Pavol Michalovič, vtedajší riaditeľ Okresného úradu národného zdravia s vedúcim odboru zdravotníctva na Okresnom národnom výbore v Poprade Milanom Tudíkom. Riaditeľom nemocnice bol Štefan Sámel.
Postavením novej oblastnej nemocnice II. typu sa zvýšil jej počet lôžok na 699. Pribudli v nej aj oddelenia, ktoré v regióne dovtedy chýbali. V Spišskej Sobote dovtedy existovala chirurgia, detské a infekčné oddelenie, gynekológia, infekčné a vo Svite neurológia.

Nová popradská nemocnica so sebou priniesla ďalšie špecializácie ako traumatológia, ortopédia a očné oddelenie. V rámci interného sa vybudovalo oddelenie intenzívnej starostlivosti pre liečenie život ohrozujúcich stavov a anestéziologicko‑resuscitačné oddelenie ako súčasť chirurgických odborov. Vznikli tiež lôžková a výkonná časť rehabilitačného oddelenia.
„Prvý pacient v tomto 'paláci zdravia' bol hospitalizovaný 30. apríla 1974 na neurologickom oddelení. Priviezli sem aj ďalších pacientov zo Svitu, kde ostala iba neurologická ambulancia. V tom čase bolo na neurologickom oddelení nemocnice 56 lôžok, z ktorých 28 hneď obsadili,“ informujú štátni archivári.
Požiadavky 21. storočia
Nemocnica Poprad je najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v regióne pod Vysokými Tatrami a druhým najväčším v Prešovskom samosprávnom kraji.
Jej spádové územie tvorí okres Poprad s počtom 102,7 tisíc obyvateľov. V niektorých medicínskych odboroch sa spádové územie rozširuje o ďalšie susedné okresy – Kežmarok, Levoča, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa a Gelnica.
Okrem toho patria do portfólia jej pacientov aj zahraniční a slovenskí turisti Vysokých Tatier a tiež pacienti liečebných ústavov a kúpeľov s celoslovenskou pôsobnosťou v okolí.

Prešlo 50 rokov a nemocnica v Poprade prechádza komplexnou rekonštrukciou, najväčšou od svojho vybudovania, za viac ako 42 miliónov eur. Búracie práce odštartovali v marci 2024. Za tri roky sa z nej má stať jedno z najmodernejších zdravotníckych zariadení. Práce majú byť ukončené v júni 2026.
Rekonštrukcia čaká všetkých 10 poschodí lôžkovej časti i ďalších 8 poschodí. Vo finále komplexná obnova prinesie nemocnici 452 lôžok, ktoré budú spĺňať požiadavky 21. storočia.
Pôjde nielen o štandardné lôžka, ale aj o také, na ktorých sa pacientom poskytuje intenzívna starostlivosť. Izby, v ktorých mal pacient ďalších troch spoluležiacich, budú minulosťou. Všetky budú dvojlôžkové alebo jednolôžkové s vlastným sociálnym zariadením.
Komplexnou obnovou prejde aj poliklinika, zásadné zmeny si podľa nemocnice dlhodobo žiada centrálna plynová kotolňa, vonkajšie aj vnútorné rozvody. Súčasťou projektu je aj zateplenie s cieľom znížiť energetickú záťaž nemocnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš