VYSOKÉ TATRY. Správa Tatranského národného parku (TANAP) chce mať výnimku na prikrmovanie zveri v tatranských revíroch. Podala si žiadosť na okresné úrady v Prešove aj v Žiline.
Prvý menovaný odpovedal, že správa národného parku chce prikrmovať zver aj v častiach s najvyšším, teda štvrtým a piatym stupňom ochrany. Jeho odbor starostlivosti o životné prostredie sa žiadosťou zaoberá od 15. novembra.
Vedúci odboru Miroslav Benko uviedol, že ide o zakázanú činnosť. Správa TANAP-u musí podľa neho vysvetľovať dôvody z hľadiska starostlivosti o prírodu a teda prečo by im mal úrad povoliť výnimku. Zákazy ustanovuje zákon o ochrane prírody a krajiny.
TANAP žiada výnimku pre 36 lokalít
Ide o miesta v piatom a štvrtom stupni územnej ochrany, a to v Tichej, Kôprovej, Velickej, Mengusovskej, Skalnatej aj Javorovej doline.
Ďalej žiadajú výnimku pre Studené doliny, Mokriny, Doliny Bielej vody a tiež pre Belianske Tatry a vo vlastnom území Tatranského národného parku.
Aj v blízkosti turistov
Snahu TANAP-u pod vedením riaditeľa Petra Olexu komentoval bývalý štátny tajomník Michal Kiča (Demokrati). Na sociálnej sieti upozornil, že vo vlastnom poľovnom revíri v národnom parku chce TANAP prikrmovať zver objemovým a dužinatým krmivom v čase núdze.
Napísal konkrétne lokality, a to Zuberec (okres Tvrdošín), Habovka (okres Tvrdošín) a Tichá dolina, čo je ochranársky jedna z najvýznamnejších oblastí Tatier. V tejto doline sú územia v treťom, štvrtom, aj v piatom stupni ochrany.
Kritizuje, že v čase vyhlasovania mimoriadnych situácií pre výskyt medveďa ide správa národného parku vedome v rozpore so svojimi vlastnými odbornými stanoviskami umiestňovať krmoviská pre zver.

Tie môžu podľa Kičových slov lákať aj medvede, a to aj do miest blízko turistických chodníkov. Hrozí tým vyššie riziko kontaktu šeliem s turistami.
Upozornil na odborné stanovisko samotného TANAP-u k podobným žiadostiam. Vyplýva z neho, že pri prípadnom nezazimovaní medveďa hnedého môže krmoviská navštevovať a môže to spôsobiť aj viac zveri v blízkosti turistických chodníkov.
„Prikrmovanie na územie národného parku nepatrí. Neviem, kto sa chystá poľovať v exkluzívnych tatranských revíroch. Bežní ľudia to však nebudú.“
Správa TANAP-u o lokalitách mlčí
Z TANAP-u nám odmietli poskytnúť informácie o počte výnimiek na prikrmovanie zveri, ktoré na okresné úrady zaslali, a takisto o konkrétnych lokalitách, v ktorých chcú prikrmovať.
Mimoriadna situácia pre výskyt medveďa hnedého je vyhlásená v celom Prešovskom kraji od júna 2024.
Úradníkov na Okresnom úrade v Prešove chce Kiča vyzvať, aby žiadosť Správy TANAP-u zamietli. „Ak okresný úrad výnimku na prikrmovanie zveri schváli, bude premena Tatranského národného parku na luxusný poľovný revír zavŕšená,“ uviedol.
Odbor podľa Benka najprv zistí skutkový stav a vykoná dokazovanie, na základe toho rozhodnú, či výnimku udelia. Pre Korzár nezhodnotil, ako túto žiadosť vníma.
Vyjadrenia Kiču nechcel komentovať. Odôvodnil to zachovaním objektivity a nestrannosti. Benko však hovorí, že žiadosti o takéto výnimky sú sporadické.
Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann potvrdil, že v predchádzajúcich rokoch Správa TANAP-u takúto žiadosť na okresné úrady nepodávala.
Prikrmovanie objemovým a dužinatým krmivom a jarabinou a soľou pre kamzíky však podľa neho nemajú žiadny súvis s prípadnou mimoriadnou situáciou s výskytom medveďa hnedého. „Nakoľko nebolo doteraz nikde vedecky preukázané, že medvede hnedé začali v čase núdze konzumovať seno, prípadne jarabinu," konštatuje.
Nie je to obvyklé
Potvrdzuje to aj Alojz Kaššák, hovorca Slovenskej poľovníckej komory. „Nie je obvyklé, aby sa žiadalo v štvrtom a piatom stupni ochrany o prikrmovanie objemovým a dužinatým krmivom,“ skonštatoval.
Je však nutné rozoznávať, čím sa prikrmuje. Objemové krmivo je seno, dužinaté obsahuje repu, jablko či mrkvu, pričom tie môžu do určitej miery prilákať aj medveďa, no ten seno nekonzumuje.
Kaššák vysvetľuje, že je zákaz prikrmovať obilím za účelom lovu. V čase núdze je povolené len vnadiť za účelom lovu v malých množstvách. V nižších stupňoch ochrany je podľa neho v poriadku vykrmovať objemovým krmivom najmä kvôli tomu, aby sa znížili škody na chránených rastlinách.

Pokračujú v praxi
Zo správy národného parku hovoria, že za posledných päť rokov sa menila legislatíva v oblasti ochrany prírody viackrát.
„Správa TANAP-u v súčasnej podobe vznikla pred dvoma rokmi. V minulosti Štátne lesy TANAP-u, ale aj Správa TANAP-u podávali žiadosti o rôzne výnimky viackrát, aj o výnimku na prikrmovanie,“ vysvetľuje Nina Obžutová z komunikačného oddelenia.
Prikrmovaním raticovej zveri, kam patria napríklad srny či diviaky, chcú podľa nej pokračovať v praxi, ktorá bola bežná na území Tatranského národného parku viac ako päťdesiat rokov. „Prikrmovacie miesta sú vybudované aj vo štvrtom ochrannom stupni a raticová zver je zvyknutá tieto lokality vyhľadávať v čase núdze,“ hovorí.
Zároveň tvrdia, že vedia manažovať prikrmovanie spôsobom, ktorý zamedzí prilákanie medveďa.

Výnimka aj pre kamzíky
Z národného parku argumentujú aj tým, že medzi aktívny manažment lúk vo štvrtom a piatom stupni ochrany patrí aj ich kosenie.
„Biomasu, ktorá tým vzniká, je logicky najlepšie opäť ponúknuť zveri ako potravu. Prikrmovaním raticovej zveri ju chceme zároveň udržať v jej prirodzenom prostredí, aby nespôsobovala škody na poliach s poľnohospodárskymi plodinami a na lesných porastoch," hovorí Obžutová.
Pokračuje, že vo svojom prirodzenom prostredí je zver zároveň súčasťou širšieho potravinového reťazca, kde patria šelmy ako vlk, rys či medveď, dôsledkom čoho je zabezpečená aj druhovú pestrosť.
„Zo zákona o poľovníctve nám vyplýva povinnosť prikrmovať raticovú zver, udržiavať jej primeranú početnosť a vhodný zdravotný stav. Tatranský národný park je zároveň génovou bankou jelenej zveri, čo je materiál schválený vládou SR, je našou povinnosťou aj týmito opatreniami udržiavať priaznivé stavy zveri,“ tvrdia.
Výnimka je zameraná aj na prikrmovanie kamzíkov v piatom stupni ochrany a to jarabinou a kamennou soľou. „Týmto chceme tomuto druhu zlepšiť podmienky na prežitie zimy,“ dodáva Obžutová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš