VYSOKÉ TATRY. Podujatie Čisté hory, ktorého podstatou je čistenie prírody Tatier od odpadkov po ukončení hlavnej letnej turistickej sezóny, má za sebou 46. ročník. Konal sa však podľa nového scenára.
Takmer 960 účastníkov rozdelených do tridsiatich samostatných skupín vyzbieralo dokopy viac ako tonu odpadkov. Informovala o tom Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy Tatranského národného parku (TANAP).
Stavebný odpad aj topánky
Hoci sa podľa Obžutovej môže zdať, že odpadu je menej, aj naďalej ide o veľké číslo.
„Išlo hlavne o obaly z potravín, nápojov, cigariet, tabakové žuvacie vrecúška, ohorky, papierové, plastové a sklenené nádoby. V okolí Cesty slobody dobrovoľníci objavili veci, ktoré zjavne ľudia vyhadzujú počas jazdy z auta, našli sa však aj kúsky plechov z nabúraného vozidla či puklica. Časť odpadu tvorili iné predmety, napríklad staré nefunkčné informačné tabule, stavebný odpad, kovová rúra, rám zo starého bicykla, topánky či kolobežka,“ konkretizovala.
Najviac odpadkov bolo podľa nej nazbieraných už tradične tam, kde sa koncentruje najviac návštevníkov, a to v oblasti Smokovcov, na Hrebienku, v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese.
Upratovanie po sezóne
Podujatie Čisté hory sa konalo po prvýkrát v roku 1979. Podstatou je čistenie prírody Tatier od odpadkov po ukončení hlavnej letnej turistickej sezóny.
„Niekoľko desaťročí bolo zaužívané, že sa dobrovoľníci hlásili 'do služby' na jeden deň podujatia, ktorým bola vždy posledná septembrová sobota. V tento deň vyrazili do terénu podľa lokality, ktorú si vyberali zo zoznamu, spolu so zamestnancami Správy TANAP-u, ktorí dohliadali na celú organizáciu a postup pri zbere odpadkov. Išlo v prevažnej miere o horský terén, turistické chodníky a vstupy do dolín,“ priblížil Igor Stavný, vedúci oddelenia environmentálnej výchovy Správy TANAP-u, ktoré organizačne zastrešuje podujatie.
Tento model však podľa jeho slov dlhodobo opomínal intravilán tatranských osád a ich blízke okolie, ktoré tiež patria taktiež do územia národného parku.
Viacero menších podujatí
V súčasnom modeli vypadol jeden hlavný deň a nahradilo ho viacero menších podujatí počas celého septembra a októbra.
„Niektorým skupinám dobrovoľníkov sme sa rozhodli vyhovieť ešte aj pred a po termíne. Na zber odpadkov sa hlásili ucelené školské kolektívy, ale zapojili sa aj firmy, ktoré si takúto prospešnú aktivitu zaradili do svojich teambuildingových plánov, no zapojili sa aj dobrovoľníci, jednotlivci,“ doplnil Stavný.
Sústredili sa na miesta, kde sa koncentrujú návštevníci Tatier a ostáva najviac neželaného odpadu, napríklad na odpočívadlách, na okraji osád či popri vodných tokoch. Problémové lokality vytypovala Správa TANAP-u na základe skúseností zamestnancov z jednotlivých ochranných obvodov, ktorí sú v teréne každý deň. Účastníci sa prihlasovali emailom, alebo telefonicky.
Ideálom by podľa Stavného bolo, ak by takéto podujatie vôbec nebolo potrebné.
„Žiaľ, zatiaľ sa každý rok vyzbieralo dosť odpadu, aby sme Čisté hory zorganizovali znova. Podujatie má aj výchovný charakter. Môžeme s istotou povedať, že kto sa ho raz zúčastní, už nikdy do prírody nevyhodí nič, čo do nej nepatrí,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš