LEVOČA. Návrh rozpočtu mesta Levoča na rok 2025 je po započítaní finančných operácií vyrovnaný. Bez nich je schodkový vo výške 5,4 milióna eur. Kým bežný rozpočet je totiž prebytkový vo výške 422-tisíc eur, schodok kapitálového rozpočtu predstavuje viac ako 5,8 milióna eur.
Prispôsobený zmenám
Samospráva ho bude financovať krátkodobým preklenovacím úverom, dlhodobým úverom, úvermi zo štátnych fondov a vlastných zdrojov z fondových účtov mesta. Návrh rozpočtu na budúci rok schválili dnes poslanci mestského zastupiteľstva počas svojho zasadnutia.
Rozpočet Levoče na budúci rok je prispôsobený zmenám spojeným s masívnym výpadkom príjmu, ktorý v budúcom roku čaká nielen túto samosprávu. Výdavky na niektorých položkách tak výrazne poklesnú.
V rámci daňových príjmov počíta levočská samospráva v budúcom roku s výnosom vo výške 8,2 milióna eur. Zmena financovania materských škôl v roku 2025 zo štátneho rozpočtu, a nie z rozpočtu samospráv, však predstavuje pre mesto výpadok príjmov z podielových daní na úrovni približne 245-tisíc eur. Podľa vedúceho finančného oddelenia mesta Ľuboša Kamenického ide o najvýraznejšiu zmenu v rozpočte.
Znížia výdavky na správu úradu
Ďalší výpadok tohto príjmu je spôsobený vyplácaním daňového bonusu. Mesto v rámci opatrení podľa dôvodovej správy zníži výdavky na správu úradu o 104-tisíc eur, príspevok pre technické služby o takmer 163-tisíc eur, rovnako aj pre mestské kultúrne stredisko o 114-tisíc eur.
Príjmové finančné operácie v rámci rozpočtu Levoče obsahujú okrem iného nevyčerpané dotácie vo výške 327-tisíc eur, úvery z predošlých rokov, pričom sa počíta aj s návrhom nového úveru vo výške takmer 1,5 milióna eur. Keďže však výška prebytku bežného rozpočtu neumožňuje mestu splácať istiny úverov v plnej výške, na splátky použije aj investičný fond a prebytok bežného rozpočtu.
V rámci kapitálových príjmov sú naplánované granty a transfery vo výške 6,2 milióna eur.
„Ide o veľmi výraznú čiastku, predpokladám, že investičné akcie, ktoré sa budú z týchto grantov realizovať, prejdú aj do roku 2026, možno aj 2027. Každopádne, na ich spolufinancovanie potrebujeme úver, keďže nevytvárame dostatočný prebytok na to, aby sme to financovali z vlastných zdrojov,“ ozrejmil potrebu vyššie spomínaného úveru počas zasadnutia zastupiteľstva Kamenický.
Rekordná suma
V rámci investícií ide napríklad o projekt obnovy Domu meštianskeho č. 47, výstavbu bytových domov, či rekonštrukciu multifunkčného ihriska Základnej školy G. Haina. Samotný plánovaný úver poslúži aj na spolufinancovanie revitalizácie amfiteátra, či odstránenia havarijného stavu časti mestského opevnenia a podobne.
Výdavky kapitálového rozpočtu naplánovali na budúci rok na viac ako 12 miliónov eur.
„Ide o rekordnú sumu, takéto vysoké výdavky kapitálového rozpočtu sme ešte nemali,“ zhodnotil vedúci finančného oddelenia. Jeho schodok bude krytý spomínaným investičným fondom, fondom nevyčerpaných dotácií a okrem iného aj dlhodobými úvermi. Mestu sa tak podľa Kamenického výrazne zvýšia splátky istín úverov, ako aj splátky úrokov.
„Vyvolá to enormný tlak na vytváranie prebytku bežného rozpočtu v ďalších rokoch. Budeme nútení v najbližších rokoch zmraziť bežné výdavky, pretože na to, aby sme vytvárali vyšší prebytok, potrebujeme zachovať bežné výdavky na čo najnižšej úrovni,“ vysvetlil s tým, že samosprávu čakajú mimoriadne ťažké roky.
Upozornil, že mesto musí do roku 2027 zvýšiť prebytok rozpočtu až o 300-tisíc eur.
„Nevytvárať prebytok bežného rozpočtu je drahé, pretože preplácame zbytočne na úrokoch a na poplatkoch,“ poznamenal. Ak by sa situácia nezlepšila, po roku 2027 by samospráve podľa jeho slov hrozilo reálne zastavenie investícií v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš