BATIZOVCE. Mikulášska tradícia v obci Batizovce (okres Poprad) je dlhodobá, má možno aj vyše 50 rokov. Doteraz vraj na ňu mali podľa starostu Gabriela Bodnára (nezávislý) len dobré ohlasy. Aj tento rok prišiel do obce medzi ľudí Mikuláš spolu s družinou vrátane čerta a anjela, ktorí rozdávali darčeky. Tentoraz to však dobre nedopadlo.
Za čertov boli prezlečení miestni dobrovoľníci s maskami. Deti od nich nakoniec dostali palicou. Video, ktoré zverejnila televízia Joj, ukazuje, ako kľačia na zemi a čert sa na ne zaháňa palicou. Niektoré aj udiera.
Pätnásťročný chlapec zo Svitu sa vrátil domov s modrinami a podliatinami. Čert, ktorý sa na neho mal zahnať palicou, mal podľa jeho slov vypité a bol agresívny. Opísal, že ostatní čerti ho dávali od neho preč, nech sa upokojí. Odhadom tam bolo desať až pätnásť dobrovoľníkov, ktorí stvárňovali čertov.

Mal postrašiť, ale humorne
Etnológ z Podtatranského múzea v Poprade Peter Kováč hovorí, že postava čerta je stále bežnou tradíciou nielen v podtatranskom regióne. Bitka však podľa neho nie je súčasťou tradície.
„Postava čerta pri obchôdzkach s Mikulášom na vidieku spočívala v tom, že čert mal strašiť ľudí a deti. Bol namastený uhlím, robil im zlobu, farbil ich sadzou a otravoval ich, no všetko robil humorne,“ tvrdí etnológ.
Čert je postava, ktorá sa v minulosti chápala ako nadprirodzená bytosť. Vo vidieckom prostredí je podľa odborníka akýmsi prienikom pohanských predstáv o rôznych škodlivých démonoch so stredovekými predstavami, kde sa čert vnímal ako stelesnenie zla alebo pekelných síl.
V ľudovom prostredí je čert oblečený do chlpatého kožuchu so začiernenou tvárou a s baranicou na hlave.
„Kresťanská predstava čerta ako diabla často splývala s pohanskými predstavami z minulosti, kde to boli skôr pozitívne postavy duchov predkov. Nazývali sa starý či kožušiar," hovorí Kováč.

Tradícia aj v súčasnosti
Táto tradícia prišla spolu s obchôdzkami Mikuláša, teda v prvej polovici minulého storočia. Predstava a výzor čerta pritom nadviazal na staršie predkresťanské postavy a masky duchov predkov.
Čert mal nastrašiť deti, aby boli dobré a obracali sa skôr k Mikulášovi a anjelovi. Avšak aj v archaickom ponímaní postavy duchov predkov vystupovali humorným spôsobom, nie odstrašujúco.
„Mohli robiť aj trochu neplechu, ale zároveň dali ľuďom kázeň, aby sa polepšili," hovorí Kováč.
Čert je súčasťou mikulášskej tradície aj v súčasnosti. Nie je to pritom nič charakteristické len pre podtatranský región.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš