SPIŠ. Dominika Sakmárová počas štúdia sinológie žila na Taiwane a v Číne. Po jeho ukončení sa vydala a jej manžel sa zamestnal v Južnej Kórei ako učiteľ slovenčiny na tamojšej univerzite. V krajine strávili tri roky aj vianočné sviatky, z pohľadu našich zvykov trochu netradičné.
V Kórei nemajú historicko-kultúrny kontext vianočných sviatkov a je to pre nich relatívna nová záležitosť. Južná Kórea je pôvodne budhistická krajina, kresťanstvo sa tam začalo šíriť aj prostredníctvom amerických misionárov na prelome 18. a 19. storočia.
Rodáčka zo Spišského Podhradia aj pre krátku tradíciu vianočných sviatkov ich oslavovanie prirovnáva k Halloweenu či Valentínu. „Tiež sú to pre nás sviatky, ktoré prišli z cudziny. Doma to ľudia až tak neslávia, no ozdoby vidíme všade v obchodoch,“ opisuje.
Vianoce sú v Južnej Kórei skôr komerčné, obchodné centrá vyzdobené. „Je to skôr o marketingu a už vôbec to nie je o dodržiavaní tradícií,“ hovorí Slovenka. Pre Kórejčanov sú Vianoce skôr príležitosť urobiť si v obchode krásne fotky so stromčekom a tým sa to končí.
Nie sú to rodinné sviatky
Kórea je výnimkou z východoázijských krajín, pretože Vianoce sú tam aj oficiálnym sviatkom. V ostatných štátoch je to pracovný deň, no Kórejčania majú voľno.
„Je to preto, že je tam pomerne veľa kresťanov, ale aj napriek tomu Vianoce veľmi neoslavujú, skôr sa z toho stal párový sviatok.“
Ľudia netrávia čas s rodinami, ale skôr v pároch. Stretnú sa a obdarujú. Nie sú to vyslovene sviatky v kruhu rodiny.
„Videla som však aj Santa Clausov v kórejskom odeve. Boli oblečení v zelených alebo modrých kostýmoch s konfuciánskym klobúkom," opisuje Slovenka.
Kresťania majú vo svojich príbytkoch vianočné maľby alebo obrazy, ktoré sú prispôsobené ďalekému východu. „Sú to betlehemy s kórejskou Pannou Máriou a Ježiškom,“ opisuje.
Majú na sebe tradičný kórejský odev, prostredie na maľbách je vsadené do ďalekého východu. Je na nich znázornená kórejská krajina či budovy.
Zaujímavé je podľa nej to, ako oslavujú v Kórei Vianoce mladí ľudia. „Je to až tak vtipne poňaté. Oslavujú to ako Ježišove narodeniny. Videla som aj výzdobu v štýle narodeninovej párty.“
Oslavy vychádzajú z americkej tradície, preto sa konajú 25. decembra.

Oslavujú inak
Iný vzťah miestnych k Vianociam ju však neprekvapil, keďže bola na život v Ázii po predchádzajúcich skúsenostiach zvyknutá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš