GELNICA. Plochy na Turzove za mestské. Košický samosprávny kraj a Gelnica si vymenia pozemky. Od dohody ich delí len súhlas krajských poslancov. Gelnické zastupiteľstvo už zámenu schválilo. Župné zastupiteľstvo zasadne v pondelok.
Kraj sa zaujíma o mestské parcely blízke k Turzovskému jazeru, kde chce oživiť dlho nefungujúce kúpeľné prostredie.
Jeden pozemok tvorí breh k tajchu a umožňuje k nemu prístup. Ďalšie slúžia ako odstavná plocha pre autá, prístupová cesta, posledný je zeleňou. Spolu majú 2044 metrov štvorcových, znalec ich ohodnotil na takmer 23-tisíc eur.
Župa vlastní pozemky v intraviláne mesta pod miestnymi komunikáciami na Nemocničnej ulici a na ulici Slovenského národného povstania s rozlohou 1033 metrov štvorcových. Ich hodnota je 22-tisíc eur.
Uľahčenie obnovy
Mesto si zámenou vysporiada pozemky pod svojimi stavbami. Ich nadobudnutie považuje Gelnica za nevyhnutnosť, keďže ich využíva široká verejnosť okresu.
„Vlastníctvo k zamieňaným pozemkom je nevyhnutné v rámci komplexného plánovania obnovy areálu Turzovských kúpeľov, rovnako je nevyhnutný pre prístup k jazeru z dôvodu jeho údržby a možnosti jeho využitia pre verejnosť bez zásahov do prírodného okolia. Uvedenou zámenou pozemkov v prospech Košického samosprávneho kraja sa uľahčí postup pri realizácii obnovy celého areálu Turzovských kúpeľov,“ argumentovalo mesto pred poslancami.
Primátor Gelnice Dušan Tomaško (nezávislý) je zároveň košickým vicežupanom. Kraj sa zámenou pozemkov opäť o niečo priblíži k zámeru vytvoriť zo schátraného, kedysi vychýreného kúpeľného areálu, navštevované miesto.

Z čierneho miesta moderné wellness spa
Košický župan Rastislav Trnka (nezávislý) hovoril o Turzove ako o čiernom mieste na mape kraja. Najprv prišiel s nápadom vytvoriť z nefungujúceho komplexu klimatické kúpele, podobné ako sú v Štóse.
Po analýze sa zámer menil, vznikne tam moderný wellness spa hotel pre 250 hostí. Ponúkne kúpeľné benefity a služby troj- i štvorhviezdičkového hotelového štandardu. Súčasťou areálu majú byť ubytovacie kapacity, reštaurácia, wellness a spa.

Nanovo postavia vilu Praha, ktorej predchodkyňu museli zbúrať, pretože bola na spadnutie. Rekonštrukciou prejde vila Pionier.
Wellness by mal byť súčasťou vily Praha, situovaný bude na jej prízemí. Pred Pionierom by zase mal stáť exteriérový saunový svet a biobazén. Projekt popisuje aj zelenú strechu na administratívnej budove a na streche wellnessu hotela Praha.
Pri jazere budú dve móla. Jedno pri vile Praha vrátane ukotvených člnov. Druhé mólo bude oproti Prahe, kde je aj dnes pláž. Tú by mal tvoriť štrkový násyp.
Nový vzhľad kúpeľov určil návrh od architektonického štúdia Between z Bratislavy. To malo na starosti aj projekt obnovy štátnych kúpeľov Sliač.

Tomaško hovoril o srdci
Pre Tomaška je obnova kúpeľov politicky dôležitou témou. Gelnickým primátorom je od roku 2015 a znovuoživenie komplexu bolo jedným z jeho priorít.
„Turzov je pre Gelničanov ako srdce. Snažil som sa stretnúť s vtedajším majiteľom, no za šesť rokov sa mi to nepodarilo. Pred pol rokom kúpila areál nová spoločnosť. Hneď, ako ho získali, ozvali sa. Pri stretnutí sme riešili ďalšie vízie,“ hovoril Tomaško vo februári 2021 pre aktuality.sk.
V areáli videl turistický potenciál, pretože lokalitu je možné prepojiť s Kojšovskou hoľou či Plejsami. „Je to príležitosť na rozvoj cykloturistiky, turizmu, lokalita je vhodná na rekreáciu,“ vyratúval primátor.
Mestu dnes v lokalite Turzova patrí penzión, ktorý v júli za 220-tisíc eur kúpil mestský podnik Gelnické lesy.

Dlhé obdobie
Župa kúpila kúpele v prvom Trnkovom volebnom období za 340-tisíc eur. Župan tým vrátil do majetku kraja to, čo jeho predchodca Zdenko Trebuľa (Smer) predal ako prebytočný majetok súkromníkovi.
Košický samosprávny kraj bol vlastníkom rozsiahleho areálu v rokoch 2002 a 2011. V roku 2007 zariadenie vyradili zo siete škôl a školských zariadení.
Napriek tomu, že Turzov patril v minulosti k vyhľadávaným miestam a ľudia toto miesto nazývali kúpeľmi, oficiálne nimi nikdy nebol.
Ak by oň chcela župa pre Turzov požiadať o prívlastok kúpeľný, musí podľa legislatívy zhromaždiť potrebné dáta. Nejde pritom o krátky časový úsek. Klimatické ukazovatele by musela župa zbierať tri roky.
Určuje to zákon o prírodných liečivých vodách, prírodných liečebných kúpeľoch, kúpeľných miestach a prírodných minerálnych vodách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš