VYSOKÉ TATRY. V Dolnom Smokovci vo Vysokých Tatrách na mieste bývalej fary pokračujú práce na výstavbe respitného centra. Ide o projekt Spišskej katolíckej charity (SpKCH) za približne 1,4 milióna eur, pričom pôjde o prvé takéto zariadenie na Slovensku.
Na Slovensku takéto zariadenie chýba
Charita sa počas uplynulého polroka snažila získať financie na výstavbu aj prostredníctvom benefičných koncertov, podarilo sa jej takto vyzbierať takmer 60-tisíc eur. Informovala o tom za Spišskú katolícku charitu Ivana Nováková, podľa ktorej práve uvedená suma umožnila začať s realizáciou výstavby centra.
Charita chce v budúcnosti respitným centrom pomôcť rodinám, ktoré sa starajú o ťažko choré deti v domácom prostredí. Na Slovensku doposiaľ takéto špecializované zariadenie pre nevyliečiteľné choré a znevýhodnené deti, ktoré by ponúkalo čiastočný únik od kolotoča nemocníc či hospicov, chýba. Podľa Novákovej sa charite od mája 2024, keď svoj zámer prezentovala médiám, podarilo urobiť veľký krok vpred.
„Pôvodná fara, na mieste ktorej vyrastie nové centrum, už prešla búracími prácami, úpravou terénu a vytiahnutím prvých múrov. Táto prvá realizačná fáza bola úspešne ukončená vďaka neuveriteľnej podpore verejnosti, ktorá prispela prostredníctvom benefičných koncertov, ale aj vďaka našim partnerom a štedrým darcom,“ uviedla.
Hľadajú partnerov
V súčasnosti SpKCH podľa jej slov hľadá partnerov, dodávateľov stavebných materiálov a služieb, ktorí by jej pomohli posunúť sa v realizačnej fáze projektu. Darom takto napríklad získala 50 metrov kubických betónu, ktorý poslúži na vyliatie betónovej deky už postaveného podzemného podlažia.
Benefičné koncerty na podporu výstavby centra sa v spolupráci so skupinou La Gioia konali v šiestich mestách od Košíc po Bratislavu. Zozbierané financie Spišskej katolíckej charite pomohli, no podľa jej diecézneho riaditeľa Pavla Vilčeka majú pred sebou ešte v rámci zámeru dlhú cestu.
„Respitné centrum je našou spoločnou víziou, ktorá sa krok po kroku stáva realitou. V roku 2025 uvažujeme nad organizáciou podobných podujatí, ale v inom koncepte, aby sme mohli ešte bližšie priniesť osvetu v rámci duševného zdravia rodín s ťažko chorými deťmi a poskytnúť im úľavu,“ povedal.
Priestor na oddych a obnovu síl
Respitná starostlivosť, takzvaná odľahčovania služba, predstavuje zastúpenie v starostlivosti, s cieľom umožniť ošetrovateľovi na určitý čas odpočinok. Takýto nový inovatívny prístup k respitnej starostlivosti na Slovensku podľa SpKCH zatiaľ nemá obdobu.
„Zatiaľ čo v zahraničí býva koncept respitných služieb často spojený s hospicovou starostlivosťou, naše centrum je zamerané na rodičov a rodiny detí s vážnymi zdravotnými problémami, ktorí neustále potrebujú odbornú pomoc a psychickú podporu. Naším cieľom je poskytnúť týmto rodinám priestor na oddych, obnovu síl a vzájomné prepojenie v bezpečnom a podpornom prostredí,“ ozrejmila.
Podľa dostupných údajov a na základe prieskumu Asociácie poskytovateľov a podporovateľov včasnej intervencie medzi ambulantnými pediatrami sa predpokladá, že na Slovensku žije 8 700 až 14-tisíc detí so zdravotným znevýhodnením alebo rizikovým vývinom vo veku do sedem rokov.
K 30. júnu 2018 počet poberateľov príspevku za opatrovanie predstavoval viac ako 53-tisíc, čo predstavuje jedno percento z celkového počtu obyvateľov Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš