SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Sú to zanedbané stavby, no často je to v meste to prvé, čo ľudia vidia, keď do neho vchádzajú verejnou dopravou. Takto je to aj v Spišskej Novej Vsi, kde je v okolí autobusovej a železničnej stanice opustený objekt starého železničiarskeho vodojemu.
Aj keď vodojemy spĺňajú atribúty technickej pamiatky, mnoho ľudí v nich nevidí veľkú hodnotu. Máme skôr zaužívané zmýšľanie, že pamiatka je budova stará dvesto alebo tristo rokov.
Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo vežových vodojemov rôzneho typu, architektonickej hodnoty či technického stavu. Ich funkcia zanikala približne po 70. rokoch minulého storočia, keď stanice opúšťali parné vlaky.
V niektorých depách ich stále využívajú ako zdroj technickej či požiarnej vody.
Sieť vodojemov
Väčšina z nich je stále vo vlastníctve železníc a keď ich odkúpi súkromník, je to skôr z dôvodu výhodného obchodu. Vodojemy na Slovensku zmapoval architekt Maroš Drobňák. Sú aj v úplne malých dedinách, nie je to výsada iba väčších miest.
Zistil, že na Slovensku je sieť vodojemov a približne každých 30 až 50 kilometrov sa nachádza jeden z nich.
Drobňák v minulosti v rozhovore pre Korzár hovoril, že okrem „kozmetických“ úprav sa v týchto budovách dajú potenciálne vytvoriť aj obytné priestory. Vo vodojemoch je však tak obmedzený priestor, že reálna je skôr predstava krátkodobého zážitkového ubytovania než dlhodobé bývanie.
Reálnejšie je v nich vytvoriť kaviareň či galériu. Takýto zámer by sa mal stať skutočnosťou v Spišskej Novej Vsi, kde vodojem od železníc odkúpila eseročka Altis interier. Ide o firmu so sídlom v Spišskej Novej Vsi.

Chátra viac ako 50 rokov
Tak ako iné technické pamiatky, aj vodárenská veža v Spišskej Novej Vsi je dlhodobo nefunkčná. Postavili ju v rokoch 1951 až 1953. Išlo o unikátne dielo, v tom období sa pracovalo na obnove vojnou zničených zariadení v rušnom spišskonovoveskom depe.
Starý železničiarsky vodojem v minulosti slúžil na zásobovanie železničných parných rušňov vodou. Chátra už viac ako 50 rokov.
Celý areál pozostáva z piatich samostatných objektov. Majiteľ spoločnosti Altis interier Jozef Hlinka hovorí, že o odkúpenie a revitalizáciu vodojemu sa snažili roky. Počas nich prebiehali stretnutia s architektmi, pamiatkarmi či historikmi.
Po neúspešných snahách získať podporu z niekoľkých výziev sa rozhodli revitalizáciu začať z vlastných prostriedkov a úveru.
Hlinka neuviedol presne, koľko bude revitalizácia technickej pamiatky stáť.
Obnova takýchto budov je však finančne náročná aj vzhľadom na ich veľkosť a rozsah prác. O financovanie cez aktuálne výzvy Mesta Spišská Nová Ves a Košického samosprávneho kraja sa preto stále uchádzajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš