TATRY. Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice platí v pondelok nad pásmom lesa v Západných a Vysokých Tatrách. V Malej a Veľkej Fatre, ako i Nízkych Tatrách je nad pásmom lesa nebezpečenstvo lavín malé.
S oteplením bude riziko lavín v pohoriach mierne stúpať. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS).
Pribudli desiatky centimetrov snehu
Za posledné tri dni pribudlo vo Vysokých a Západných Tatrách desať až 20 centimetrov, miestami 30 centimetrov nového snehu. Vplyvom vetra je ubitý do dosiek a vankúšov rôznej tvrdosti, ktoré sú uložené na tvrdom podklade, pričom tieto dve vrstvy sú medzi sebou slabo previazané.
Po chladnom období prichádza oteplenie a kladné teploty sa vyskytnú aj v najvyšších polohách, čo spôsobí navlhnutie snehu.
"Súdržnosť jednotlivých vrstiev sa zhorší, preto sa môžu objaviť aj samovoľné lavíny z mokrého snehu. Vzhľadom na celkovo nízku snehovú pokrývku to môžu byť zväčša iba malé alebo stredné lavíny. Druhým lavínovým problémom je trvalo slabá vrstva. Nebezpečné sú preto najmä tienisté orientácie a severné svahy," upozornilo SLP.
Priemerne je vo Vysokých a Západných Tatrách od 20 do 50 centimetrov snehu, súvislá snehová pokrývka sa zväčša nachádza až nad pásmom lesa.
V Malej, Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách za posledné dni napadlo približne päť až 15 centimetrov nového snehu.
"Nebezpečné sú hlavne záveterné strany hrebeňov, úzke žľaby a miesta pod skalnými stenami, kde je snehu viac. Tu sa môžu ojedinele nachádzať vetrom ubité dosky a vankúše rôznej tvrdosti, ktoré sú uložené na tvrdom podklade, pričom tieto dve vrstvy sú medzi sebou slabo previazané," doplnilo SLP.
Oteplenie spôsobí navlhnutie snehu i v týchto pohoriach, súdržnosť jednotlivých vrstiev sa tak i tam zhorší.
Súvislý sneh nad pásmom lesa
Druhým lavínovým problémom je trvalo slabá vrstva. "Nebezpečné sú preto najmä tienisté orientácie a severné svahy. Hrozia iba malé lavíny na ojedinelých lokalitách, ktoré po uvoľnení predstavujú riziko najmä v kombinácii s terénnymi pascami," ozrejmilo SLP.
Priemerne je v teréne od 15 do 30 centimetrov snehu, súvislá snehová pokrývka sa zväčša nachádza až nad pásmom lesa.
Poľadovica aj silný vietor
V pondelok dopoludnia platia pre časť územia Slovenska výstrahy pred poľadovicou, vetrom aj vetrom na horách. Na svojom webe na to upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Výstrahy pred poľadovicou platia pre celý Žilinský, Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj a pre väčšinu okresov Trenčianskeho kraja.
"Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra - rôzne typy vedenia). Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," uviedli meteorológovia.
SHMÚ vyhlásil výstrahy pred vetrom vo viacerých okresoch Trnavského a Nitrianskeho kraja a pre okresy Myjava, Kežmarok, Poprad a Tvrdošín. Rýchlosť vetra môže dosiahnuť v nárazoch 75 kilometrov za hodinu. V platnosti sú podľa ústavu aj výstrahy pred vetrom na horách vo viacerých okresoch Žilinského kraja aj v okresoch Poprad, Brezno a Banská Bystrica.
Rýchlosť vetra v nárazoch môže byť nad pásmom lesa 135 kilometrov za hodinu.
"Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne)," upozornil ústav.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš