VYSOKÉ TATRY. Autobusovú stanicu v Tatranskej Lomnici chcú prebudovať na dôležitý dopravný uzol. Súčasťou má byť aj podzemné parkovisko. Projekt za približne štyri milióny eur finančne podporí Prešovský samosprávny kraj. Peniaze pôjdu z eurofondov, 15 percent zaplatí štát.
Poslanci mesta Vysoké Tatry schválili investičný zámer v závere roka. Majú rok na to, aby pripravili projekt.
Nejde pritom o jedinú investíciu, ktorá má postupne zmeniť podobu parkovania v Tatrách. Už vlani vo februári sme informovali o tom, že aj v Štrbe v blízkosti železničnej stanice vznikne nový parkovací dom.
Ide síce o typovo iný projekt ako v Tatranskej Lomnici, no takisto ide o investíciu kraja, v tomto prípade v spolupráci s obcou Štrba a Železnicami SR.
Projekt za tisícky eur, ktorý má odbremeniť Tatry od áut, pripravujú aj v Tatranskej Kotline. Parkovacích miest na území Tatier je totiž málo, čo zneužívajú najmä prevádzkovatelia nelegálnych parkovísk.

Kritika parkoviska
Primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák (nezávislý) hovorí, že výstavba parkovacích domov je svetovým trendom. „Nechceme v žiadnom prípade zabrať zelené plochy, nikde inde nás to nepustí,“ komentuje výstavbu stanice a parkoviska v Tatranskej Lomnici.
Výstavba autobusovej stanice totiž čelila aj kritike. Členky občianskeho združenia Žijem v Tatrách hovoria o tom, že výstavbou stanice s podzemným parkoviskom pustia do Tatranskej Lomnice autá, ktoré by malo mesto skôr obmedzovať.

V reportáži pre TA3 povedali, že gro investície je podzemné parkovisko pre 150 až 200 áut, a nie verejný priestor. Apelujú na to, aby do Tatier išli len tie autá, ktoré musia. Jednodňoví návštevníci by mali ostať pod Tatrami.
Štefaňák oponuje a hovorí, že počet parkovacích miest ostane rovnaký, ako je teraz. Odhaduje to na 120 áut.
Číslo parkovacích miest, ktoré uvádzajú z občianskeho združenia, sa pritom objavilo v dôvodovej správe k zasadnutiu mestského zastupiteľstva, ktorú predložil primátor.
„Autobusová stanica pre verejnú dopravu by obsahovala približne štyri až päť nástupíšť. Parkovacia plocha by bola zriadená pre 150 až 200 stojísk pre osobné vozidlá, 10 až 12 stojísk pre motocykle, päť stojísk pre minibusy, 20 cykloboxov pre e-bike nabíjaciu infraštruktúru a päť až šesť stojísk pre nabíjaciu e-car infraštruktúru,“ uvádza sa v nej.
Parkovisko dajú pod zem
Primátor tvrdí, že najlepšie by bolo, keby po Tatranskej Lomnici nejazdili žiadne autá. „Ale spravíme len to, že autá, ktoré teraz parkujú hore, presunieme pod zem. Ten priestor sa nedá nafúknuť, viac áut ako teraz tam nebude," tvrdí.
Mesto chce vypracovať projekt a „horné“ parkovisko úplne zrušiť. Namiesto áut tam podľa primátora budú nonstop dostupné toalety, nabíjačky pre elektrobicykle či úschovňa batožiny.
„Je to štandard vo svete a my sa tomu chceme priblížiť. Je trápne, že v Lomnici nemáme v centre úschovňu batožín či miesto pre dobíjanie bicyklov,“ konštatuje.
Na mieste, kde teraz parkujú autá, chce mať v lete trhovisko, priestor pre farmárske trhy, v zime plánuje vianočné trhy.
Mesto tento projekt nemá stáť nič, ak sa zmestia do rozpočtu, ktorý im garantuje kraj. „Keď si vymyslíme nejaké veci navyše, tak to zaplatíme, ale malo by to vyjsť,“ konštatuje Štefaňák.
Rok majú na prípravu celého projektu, v priebehu roka 2026 počíta s realizáciou. Projektový zámer schválili až na poslednú chvíľu. Primátor hovorí, že poslanci ochoreli alebo boli pracovne zaneprázdnení, keďže bol v Tatrách zlatý týždeň.

Miesto pre prevádzky
Podobne projekt prezentuje aj podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Štefan Bieľak (nezávislý), ktorý pôsobí v komisii regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. Mestským poslanom vo Vysokých Tatrách prezentoval projekt autobusovej stanice v Tatranskej Lomnici.
Kritiku, že nová stanica s podzemným parkovaním privedie do Tatranskej Lomnice viac áut, odmieta. „Nejdeme budovať žiadne veľkokapacitné parkovisko, na to ani nie sú financie. Autá, ktoré dnes parkujú na povrchu, presunieme pod zem.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš