LEVOČA. Zamestnanci či ich blízki mali predávať cez svoje firmy tovar na Spišskom hrade, medzi nimi aj dcéra nedávno odvolanej riaditeľky Dáše Uharčekovej Pavúkovej.
Tá ešte vlani v lete navrhla dcére a manželovi ako sezónnym pracovníkom jedny z najvyšších odmien spomedzi zamestnancov.
Jej dcéra fakturovala cez svoju firmu Spišskému hradu rôzny tovar či služby.
Do redakcie sme dostali podnety na fungovanie Spišského múzea, pod ktoré patrí aj národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. V období, ktorého sa podnety týkajú, bola riaditeľkou aj Mária Novotná, po jej odchode v septembri 2023 ju zastúpila nedávno odvolaná Uharčeková Pavúková.
Odvolal ju poverený riaditeľ Slovenského národného múzea Anton Bittner vlani v októbri s odôvodnením, že „múzeum neprosperovalo a pod súčasným vedením ani nie je možnosť, aby sa stav zlepšil.“

Podnet nám prišiel po tom, ako ju odvolali. Podľa nášho zdroja to nebolo z politických dôvodov, v inštitúcii vraj prevládalo rodinkárstvo.
Odvolaná riaditeľka tvrdí, že ide o osobnú pomstu. Považuje to za snahu o účelovú škandalizáciu jej práce. „V múzeu som poberala riadny plat a nič navyše som nikdy nezískala alebo neoprávnene si vedome neprivlastnila.“
V múzeu pôsobila 25 rokov, na jeho čele približne rok. Na stránke múzea je Uharčeková Pavúková stále vedená ako zamestnankyňa, aj keď nemá v súčasnosti žiadnu pracovnú náplň.
Podľa jej vlastných slov by v múzeu chcela naďalej pracovať ako kurátorka, no po očierňovaní jej osoby si tým nie je istá.
Od záveru októbra, keď ju odvolali, bola na dovolenke, do múzea sa vrátila v týchto dňoch.
Spišské múzeum v Levoči
Spišské múzeum v Levoči je štátna príspevková organizácia, štatutárnym zástupcom je Slovenské národné múzeum. Povereným riaditeľom Slovenského národného múzea je Anton Bittner, predtým bol riaditeľom Branislav Panis.
Spišské múzeum sa zameriava na výskum historického vývoja mesta Levoča, výskum Majstra Pavla z Levoče v domácom a stredoeurópskom kontexte a vývoj Spišského hradu a jeho okolia.
Prevádzkuje aj Spišský hrad. Spišský hrad má príjmy od štátu a takisto vlastné, ktoré tvorí výber vstupného a predaný tovar v bufete v priestoroch hradu. Mesačný príspevok od štátu majú približne vo výške 60-tisíc eur.
Rezort pod vedením Martiny Šimkovičovej (SNS) nedávno skrátil príspevky múzeám o desať percent, preto niektoré zatvorili. Bittner vedením Spišského múzea dočasne poveril Zdenku Sninčákovú. V súčasnosti hľadajú nové vedenie cez inzerát.
Kontrola v múzeu
Ešte v polovici júla 2023 prišiel zo Spišského múzea v Levoči podnet vtedajšiemu riaditeľovi Slovenského národného múzea Branislavovi Panisovi. Jeho predmetom bol okrem iného konflikt záujmov či podpisovanie a zverejňovanie zmlúv.
V tom čase bola riaditeľkou Mária Novotná, neskôr ju vystriedala Uharčeková Pavúková, ktorá bola dovtedy jej zástupkyňou.

Slovenské národné múzeum po zaslaní podnetu preverovalo pracovné zmluvy, popisy pracovnej činnosti zamestnancov či zmluvy o komisionálnom predaji (predávajúci predáva vec, ktorá mu nepatrí a ak ju predá, dostane za to po uskutočnení predaja províziu, pozn. red.).
Z kontroly vyplynulo aj to, že v dvoch prípadoch došlo k porušeniu ustanovenia zákona o výkone práce vo verejnom záujme.
Spišské múzeum uzavrelo zmluvy o komisionálnom predaji s komitentmi, ktorí boli v čase uzavretia zamestnancami múzea. Kontrolór-metodik Generálneho riaditeľstva Slovenského národného múzea im odporučil neuzatvárať takéto zmluvy.

Zmluva s dcérou
Medzi problematické patrila aj zmluva s dcérou Dáše Uharčekovej Pavúkovej, teda s Violou Uharčekovou Pavúkovou. V tom čase bola zamestnankyňou múzea, a teda tovar mala dodávať cez svoju firmu Oertha vlastnému zamestnávateľovi.
Zamestnaneckú zmluvu mala na dobu určitú. Spišský hrad je otvorený len sezónne a tak často zamestnávajú sezónnych pracovníkov.
Dáša Uharčeková Pavúková
- Od roku 1998 pracuje v Spišskom múzeu, ktoré spravuje aj Spišský hrad.
- Nastúpila ako kunsthistorička a kurátorka.
- Neskôr sa stala zástupkyňou riaditeľky.
- Od septembra 2023 viedla múzeum po odchode predošlého vedenia, od marca 2024 oficiálne po tom, čo vyhrala výberové konanie.
- Napísala viacero publikácií.
Na zmluve bola uvedená ešte vtedajšia riaditeľka Mária Novotná. Uharčeková Pavúková bola v tom čase jej zástupkyňou aj vedúcou centra marketingu.
Novotná argumentuje, že za roky 2022 a 2023 došlo raz k uzavretiu komisionálnych zmlúv s dodávateľmi, ktorí boli zároveň zamestnancami múzea.
„Po tom, čo grémium členov vedenia múzea bolo jedným členom vedenia upozornené, že dané zmluvy nie je možné uzavrieť, zmluvy boli dohodou s danými subjektami okamžite ukončené, v podstate nenadobudli platnosť, pretože neboli zverejnené,“ vysvetľuje.
Podľa Transparency International zákon o výkone práce vo verejnom záujme zakazuje zamestnancovi sprostredkúvať pre seba alebo inú fyzickú alebo právnickú osobu obchodný styk s inštitúciou, ktorá ho zamestnáva.
„Jednoducho, zamestnanec nemôže uprednostniť osobný záujem pred verejným záujmom. To by mohlo teoreticky nastať, ak by o dodávkach od dcéry rozhodovala priamo jej matka ako riaditeľka múzea. Je tiež otázkou, či v prípade dodávok tovaru do bufetu dostali šancu aj iní potenciálni dodávatelia, alebo len dcéra,“ vysvetľujú z Transparency International.
Kontrola však upozornila aj na ďalší prípad, keď mal tovar do bufetu dodávať ďalší zamestnanec múzea.

Tovar vrátili, dcéra dala výpoveď
Keď sme sa na tento zákon pri stretnutí s odvolanou riaditeľku odvolali, povedala, že o tom v tom čase nevedela. Dozvedela sa to až po kontrole, po ktorej zrušili zmluvy s jej dcérou.
Uharčeková Pavúková vysvetľuje, že bývalé vedenie sa dohodlo na gremiálnej porade, že sa mení spôsob a úroveň predaja suvenírov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš