PAŽICA. Chov oviec v lokalite Pažica na Spiši neďaleko mesta Spišské Podhradie (okres Levoča) vstupuje do svojej tretej sezóny. Primátor mesta Michal Kapusta (KDH) je s výsledkom spokojný.
Pribudli malé jahňatá
Mesto je registrovaným chovateľom oviec a pôvodne zo štyroch sa jeho stádo rozrástlo na 42 kusov, naposledy pribudli štyri malé jahňatá. Ako primátor potvrdil, vďaka projektu obnovili nielen dlhodobú tradíciu pastvy oviec, ale zachránili aj tamojšie sysle.
S chovom prvých štyroch oviec pod Spišským hradom začali v roku 2022, umiestnené boli ešte v blízkom salaši. O rok nato už samospráva v spolupráci s ochranármi spustila pastvu vo veľkom, slúži na to 18 hektárov lúk medzi mestom a lokalitou Sivá brada.
Vlastníkom pozemkov je Spišské biskupstvo, ktoré so zámerom súhlasilo. V rámci projektu tam v roku 2023 postavili drevenú maštaľ, v ktorej našla domov viac ako dvadsiatka oviec. Ide o národné slovenské plemeno – valašku.
„Zároveň je to už druhá sezóna, keď nám bežia pôrody, máme štyri malé jahňatá. Predpokladáme ďalších dvadsať pôrodov. Zatiaľ bolo všetko bez problémov, všetko nám žije,“ zhodnotil primátor, ktorý je pôvodne veterinárny lekár.

Našli odberateľa
Na starosti má ovce naďalej bača, ktorý je zamestnancom mesta v rámci chránenej dielne. Samospráva si zároveň našla aj odberateľa z gastro sektora.
„Vlani sme na konci leta zabili barančekov, mäso sme predali penziónu v Podhradí,“ vysvetlil primátor.
V priebehu dvoch až troch rokov zároveň plánujú úplnú obnovu stáda.
„Rozmýšľame aj o využití mlieka, a teda nad dojením a predávaním mlieka z týchto valašiek, čo je veľmi žiadaný artikel. Výrobky by sa vyrábali v Spišskej Kapitule. Myšlienok je viacero,“ naznačil Kapusta.
Podpora Európskej komisie
Ovce mali zároveň pomôcť vytvoriť lepšie podmienky na život spomínaných sysľov pasienkových. Kým na tamojších lúkach ich v minulosti žili tisíce, pred tromi rokmi sa tam nachádzala posledná malá kolónia s približne 80 jedincami.
Pastva v Podhradí je súčasťou projektu Life syseľ, ktorý podporila Európska komisia a dofinancovalo Ministerstvo životného prostredia SR. Celkové náklady predstavujú na sedem rokov päť miliónov eur. V rámci neho obnovujú celkovo 27 lokalít na Slovensku, ale realizujú aj výskum a reštitúciu sysľa do jeho pôvodných lokalít. Podľa primátora Kapustu sa sysľom v lokalite darí a kolónia sa rozširuje.
„Myslím si, že môžeme byť spokojní. Práve sysle boli totiž spúšťačom celého projektu,“ poznamenal. S myšlienkou zachrániť sysle na Spišskom Jeruzaleme prišlo podľa jeho slov ochranárske združenie BROZ.
Ohrozeným druhom sa syseľ stal práve pre v minulosti zanikajúcu pastvu vo voľnej krajine. Do projektu sú zapojené aj ďalšie subjekty, ako napríklad Správa Národného parku Slovenský raj či spomínané biskupstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš