TATRANSKÁ LOMNICA. Správa Tatranského národného parku porušila zákon. Rozhodol o tom Úrad pre verejné obstarávanie po tom, ako preskúmal jej tender na lesnícke práce.
Napríklad uchádzač o jednu z desiatich častí jednej veľkej zákazky síce predložil o 49 percent vyššiu ponuku, ako bola pôvodná predpokladaná hodnota, ale správa národného parku ho zo súťaže vylúčila pre mimoriadne nízku ponuku.
Už po podaní ponuky, teda počas tendra, totiž zvýšila ňou pôvodnú predpokladanú hodnotu zákazky až o sto percent, a tak sa z pomerne vysokej ponuky zrazu stala prinízka.
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nemal pre takéto relevantne neodôvodnené kroky pochopenie. Označil ich za porušenie zákona o verejnom obstarávaní, námietky uchádzača uznal ako opodstatnené, prikázal odstrániť protiprávny stav, rozhodnutie o jeho vylúčení zrušiť a vyhodnotiť ponuky nanovo.
ÚVO takto isto rozhodol aj o námietkach iných vylúčených uchádzačov pri ďalších dvoch častiach veľkej zákazky.
Dve zmluvy z desiatich
V centrálnom registri zmlúv sme našli zmluvy s víťazmi iba na dve časti z desiatich. Existuje pri nich dôvodné podozrenie, že správa parku vysúťažila lesnícke práce za oveľa vyššie sumy oproti realite na trhu, ale takisto aj oproti tomu, čo pôvodne sama pred tendrom predpokladala.
Prečo doteraz nie sú zverejnené zmluvy na všetky časti, sa nám zistiť nepodarilo.
Na to, prečo sa verejné obstarávanie nedotiahlo do konca v celom rozsahu, správa parku ani ministerstvo životného prostredia pod vedením Tomáša Tarabu (nominant SNS) Korzáru neodpovedajú.
Bývalý štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča (Demokrati) podal už na sklonku minulého roka aj v tejto súvislosti trestné oznámenie.

Počas súťaže zmenili hodnotu o sto percent
Z troch rozhodnutí úradu vyplýva, že v nich bližšie nešpecifikovaní uchádzači podali námietky proti vylúčeniu v troch častiach veľkej zákazky „Lesnícke práce v ťažbovom procese na lesných pozemkoch v kompetencii Správy TANAP-u pre rok 2024“.
Išlo o časť 8 Tatranská Javorina – Široká, časť 9 Tatranská Javorina - Medzisteny, Krupovka a časť 10 Tatranská Javorina – Skorušniak.
Súťaž vyhlásila štátna organizácia ešte v závere júla 2024. Pôvodne stanovila predpokladanú hodnotu celej veľkej zákazky na takmer 630-tisíc eur, ale v priebehu verejného obstarávania ju navýšila na takmer 1,26 milióna eur bez DPH, teda na dvojnásobok.
Napríklad v časti 8 to spôsobilo, že predpokladaná hodnota zákazky poskočila z necelých 87-tisíc až skoro na 175-tisíc eur.
Uchádzač predložil svoju ponuku vlani 9. septembra na sumu takmer 130-tisíc, čo bolo o 49 percent viac, ako pôvodne predpokladaná hodnota zákazky. Zakalkuloval si do nej podľa citácie jeho vyjadrenia v rozhodnutí ÚVO „prípadné nevyhnutné, neočakávané náklady a primeraný očakávaný zisk“.
V podanej námietke popísal, že správa parku posúvala termín na predloženie ponúk z neznámeho dôvodu až štyrikrát.
Len pár dní pred posledným aktuálnym termínom stanoveným na 1. októbra zmenila aj predpokladanú hodnotu zákazky, o čom sa uchádzač podľa jeho argumentácie dozvedel až neskôr, keď ho pri otváraní obálok požiadali o vysvetlenie mimoriadne nízkej ponuky. Tá totiž po razantnom navýšení pôvodnej predpokladanej sumy zrazu klesla na 74,15 percenta v porovnaní s novo stanovenou hodnotou.
V zmysle judikatúry Súdneho dvora Európskej únie sa ustálilo, že je legitímne požadovať od uchádzača vysvetlenie mimoriadne nízkej ponuky, ak nedosahuje ani 75 percent predpokladanej hodnoty zákazky.

Kroky hodnotia ako nezmyselné
Uchádzač uviedol vo svojej námietke, že od toho, aby jeho ponuka nebola považovaná za mimoriadne nízku, ju delila suma iba necelých 1 500 eur.
Navyše spochybnil hodnovernosť stopercentného zvýšenia pôvodnej predpokladanej hodnoty zákazky zo strany správy národného parku.
„Pôvodná bola podložená skutočnými a reálnymi výpočtami nákladov na ťažbu podľa výkonových noriem STN na ťažbu dreva a mzdových taríf určených Správou TANAP-u, ktoré boli počítané na jednotlivých ochranných obvodoch podľa predmetných častí zákazky,“ argumentoval.
Konštatoval, že v tomto zmysle bola vyhlásená aj verejná súťaž za minulé obdobie, keď práce takisto vykonával on, pričom vtedy ceny vypočítané pracovníkmi národného parku zodpovedali realite.
Ako súčasť námietky priložil úradu vystavené faktúry z rovnakej lokality z minulosti, ktoré majú preukázať úroveň cien v tejto činnosti.
Upozornil tiež na to, že štátna organizácia v priebehu súťaže zmenila „aj jednotkové ceny za konkrétne činnosti ako stínka, približovanie či manipulácia, v niektorých prípadoch až o 886,36 percenta“.
Navýšenie predpokladanej hodnoty zákazky o vyše 100 percent označil za „umelé, bez výpočtov a relevantných podkladov“.
Dodatočný prieskum trhu na stanovenie novej predpokladanej hodnoty zákazky už počas rozbehnutého tendra nepovažuje za relevantný dôvod na navýšenie cien, ako sú „výpočty podľa noriem a výpočty jednotlivých odborných lesných hospodárov“.
Vyslovil pochybnosť o tom, na základe čoho správa parku navýšila pôvodnú predpokladanú hodnotu zákazky, keď tá bola podľa neho správna a bolo možné ju v daných sumách realizovať.
Konštatoval, že verejný obstarávateľ nijako nevysvetlil ani neodôvodnil posúvanie termínov na predkladanie ponúk ani zvýšenie pôvodnej ceny zákazky.
O námietkach v časti 10 zákazky rozhodol ÚVO v inom konaní, kde ďalší vylúčený uchádzač argumentoval rovnako a okrem iného priamo tvrdí, že postup správy parku bol nezmyselný. Jej pôvodný výpočet komentoval ako nespochybniteľný a taký je podľa neho používaný aj v štátnom podniku Lesy SR.

Navýšenie hodnoty vzbudzuje pochybnosti
Úrad si od správy parku vyžiadal viaceré doplňujúce informácie, ktoré nenašiel v systéme Elektronického verejného obstarávania.
Organizácia vo vyjadrení pre úrad potvrdila, že pôvodnú predpokladanú hodnotu zákazky určila na základe vlastnej smernice.
Argumentovala, že po komunikácii „s odborne spôsobilými osobami a neprijatí ponúk po opakovanom predĺžení ponúk na verejné obstarávanie" sa 18. septembra 2024 rozhodla stanoviť novú predpokladanú hodnotu zákazky".
Pokračovala, že tak urobila po oslovení hospodárskych subjektov e-mailom, „aby sme získali cenové ponuky a tak určili predpokladanú hodnotu zákazky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš