ĽUBICA. Pred vstupom do Ľubice v Kežmarskom okrese prechádzame Vrbovom, obcou známou termálnym kúpaliskom. Už z odbočky z diaľnice smerom z Prešova na Spišský Štvrtok sa krajina mení.
Zatiaľ čo inde je hmlisto, vo vyššie položených dedinkách na Spiši je inverzia. Cestou do Ľubice je súvislý výhľad na zasnežené Vysoké Tatry. Scenéria môže vyzerať až príliš idylicky a v rozpore s tým, prečo do obce ideme.
Z Ľubice s približne 4-tisíc obyvateľmi pochádza útočník, ktorý dobodal žiačku a zástupkyňu riaditeľky na Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi, vzdialenej z Ľubice približne 45 minút autom.
Strážia ich policajti
Rodina útočníka korene v Ľubici nemá, do obce sa prisťahovali v roku 2014. Keď sa pýtame ľudí na ulici, či ich poznajú, odkazujú nás na dom, kde bývajú. Posielajú nás na koniec obce, kde rodinný dom strážia policajti.
V Ľubici sa totiž podľa miestnych objavila krátko po tragédii nenávisť voči rodine útočníka. Jedna z obyvateliek z bezprostredného susedstva nám potvrdila, že 80-ročný obyvateľ nadával na rodinu študenta a bol na ich adresu agresívny. Hovoril, že to treba riešiť radikálne. Preto je suseda rada, že dom strážia policajti.
Obyvateľka, bývalá učiteľka, vyzýva ľudí k tolerancii. „Nech sa spamätáme a máme dvere otvorené pre všetkých ľudí, ktorí potrebujú pomôcť. Odsudzujeme ľudí, o ktorých nevieme, čo prežívali.“
Na dôvody prítomnosti policajtov pri dome sme sa pýtali aj polície, na jej stanovisko čakáme.

Obecný zamestnanec: Slušná rodina
Na obecnom úrade sme zastihli starostu obce Jána Kapolku (KDH). Hovorili sme spolu s ním aj s ostatnými zamestnancami obce. O tragédii sa dopočuli z televízie. Rodinu v minulosti riešili cez sociálnu kuratelu v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ide o súbor opatrení na odstránenie, zmiernenie a zamedzenie prehlbovania alebo opakovania porúch psychického vývinu, fyzického vývinu a sociálneho vývinu dieťaťa a plnoletej fyzickej osoby.
Z úradu si vtedy vyžiadali informácie o rodinných pomeroch útočníka. Zamestnanec obecného úradu povedal, že nevie, za akým účelom. Úradník však kvôli tomu v minulosti komunikoval s rodičmi útočníka.
Študenta vraj osobne nikdy nestretol, pretože žil istý čas v Lučenci u babky, kde chodil aj do školy.
Rodina je podľa úradníka z dobrých pomerov. Podľa jeho slov ide o usporiadanú rodinu, mama útočníka je učiteľka, otec inžinier, pracoval v železniciach.
„Pôsobili veľmi usporiadaným dojmom, je to slušná rodina. Bol tam však nejaký problém, chceli ho dostať z obce preč, preto išiel ku babke do Lučenca,“ vraví obecný zamestnanec.
Jeho mamu podľa neho trápilo, že si s chlapcom nevedia poradiť. „Možno nemali síl,“ konštatuje starosta. V rodine sú ešte ďalšie dve mladšie deti.
Odmietajú, že by sa útočník radikalizoval v nejakej skupine. Starosta hovorí, že nič také v obci nezachytil.
Pracovníčka tiež podotkla, že v televízii videla správu o tom, ako mal v minulosti napadnúť dievčinu v Ľubici. „Ale ani o tom nevieme. Tie informácie nie sú celkom korektné,“ podotkla.
Sused: Stalo sa im to najhoršie
V Ľubici je dopoludnia na hlavnej ulici ťažké niekoho stretnúť. Keď sa prihovárame obyvateľovi, ktorého po istom čase chôdze stretávame, o rodine nič nevie. Dokonca ani to, kde bývajú, aj keď stojíme blízko domu.
Prihovára sa nám starší pán, ktorý počuje, o čom hovoríme. Hneď na začiatku podotkne, že rodine pomáhal stavať rodinný dom a žije v bezprostrednom susedstve.
Nepáči sa mu, že sa do nej všetci starajú. V piatok doobeda odháňal novinárov, ktorí si dom natáčali. „Komu tým teraz pomôžeme?“ pýta sa.
Priznáva, že študent bol problematický a nie je to verejné tajomstvo. Je mu ľúto celej rodiny, ktorá je podľa jeho názoru slušná. „Neprajem im nič zlé a toto je najhoršie, čo sa im mohlo stať,“ konštatuje. „Ten, kto nemá takéto deti, to nikdy nepochopí.“
Sused má na to jasný názor, konštatuje, že príbuzným treba dať pokoj. „Sami majú čo robiť, aby sa s tým vysporiadali. Sú doma pozatváraní, žalúzie majú posťahované, sú z toho hotoví,“ vysvetľuje.
Podľa neho sa to snažili rodičia riešiť, no všeobecne hovorí, že ak má dieťa problematické správanie, nič s tým nikto nespraví. Hovorí, že sa mu už nedalo pomôcť, aj keď sa rodičia snažili.
S podobným názorom sa stretávame aj pri rozhovore s ďalšou obyvateľkou obce, ktorej synovia útočníka poznali. Nechodili s ním do školy, poznali sa zo susedstva.
Osobné problémy s ním nikdy nemali, no priznala, že bol problematický. „Bol vulgárny a arogantný."

Ľudia a nenávisť
Obyvateľka zo začiatku textu, bývalá učiteľka, má na vec takisto jasný názor – situáciu treba upokojiť.
„Aby nebola perzekvovaná rodina. Nevieme, čo sa stalo. Ľudia odsudzujú, kritizujú, nadávajú. Každá rodina má svoje problémy. Niečo tam určite bolo, chlapec skratoval a doplatili na to nevinní ľudia."
O upokojení situácie hovorí opakovane. „Fico nedávno o jednom študentovi povedal, že ho treba vyplieskať. Sú to strašné veci. Povzbudzuje to ľudí k nenávisti," upozorňuje.
Z učiteľskej praxe konštatuje, že keď sa nehľadajú v deťoch aj dobré vlastnosti, je to na škodu. „Musíme sa sústrediť u detí na to, čo im ide. V tomto školstve dajú žiakom dvojku, trojku zo správania a myslia si, že je to vyriešené. To však nefunguje,“ dodáva bývalá učiteľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš