SPIŠSKÁ STARÁ VES. Osemnásťročný študent, ktorý útočil nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi, mal už predtým problémy so zákonom. V minulosti bol 18 mesiacov pod dohľadom probačného úradníka. Takisto sa o neho zaujímala sociálna kuratela.
V súvislosti so správaním útočníka však neriešila Štátna školská inšpekcia žiadne podanie. Podľa riaditeľky školy Anny Kromkovej vraj vôbec nevedeli, že bol pod dozorom probačného úradníka. Do tragédie im to nikto nepovedal a nikto sa im z probačného neohlásil.
Obeťami útoku mladého agresora sú 51-ročná zástupkyňa riaditeľa Mária Semančíková a 18-ročná študentka Alena. Obe už pochovali, pozostalým kondoloval aj pápež František. Zranená bola aj ďalšia 18-ročná žiačka Barbora.
V prípade vyvstáva viacero otázok o tom, ako úrady konali, ich postup vyvoláva viaceré pochybnosti.
V texte odpovedáme na tieto otázky:
- Čo je probačný dohľad?
- Prečo mal útočník probačný dohľad?
- V akom čase mal probačný dohľad?
- Mohlo sa stať, že o tom v škole nevedeli?
- Môže sa probačný dohľad predlžovať? Z akých dôvodov?
- Máme dostatok probačných úradníkov?
- Aký to má následok a riešenie?
- Čo konkrétne potvrdil Zurian o zlyhaní polície?
- Kedy došlo k návrhu na uloženie ochranného psychiatrického liečenia ústavnou formou útočníkovi?
- Prečo došlo k návrhu?
- Čo policajti vedeli?
- Ako reaguje na tragédiu krajský šéf policajtov?
- Čo môžu robiť školskí policajti?
1. Čo je probačný dohľad?
Inštitút probácie je významnou súčasťou systému trestnej justície a zohráva kľúčovú úlohu v prevencii kriminality. Podstatou je kontrola a profesionálna pomoc. Vykonáva ju probačný a mediačný úradník nad obvineným, obžalovaným a odsúdeným za podmienok, ktoré nariadil prokurátor alebo súd. Ich kontakt je pravidelný.
Cieľom je napríklad predchádzanie a znižovanie opakovania trestnej činnosti pri páchateľoch a podieľanie sa na profesionálnej pomoci páchateľovi pri jeho začlenení do spoločnosti tak, aby sa minimalizovalo riziko opakovania trestnej činnosti.
Súčasťou je posilnenie postavenia obetí (poškodených) trestných činov, realizácia a podpora efektívneho využívania alternatívnych trestov a opatrení (napríklad trestu povinnej práce, trestu domáceho väzenia).

2. Prečo mal útočník probačný dohľad?
Študent S. S. už mal so zákonom problémy. Tretieho februára 2022 na brehu Ľubického potoka v Kežmarku napadol ženu. Súd ho odsúdil za prečin výtržníctva na podmienečný trest odňatia slobody na štyri mesiace so skúšobnou dobou 18 mesiacov s dohľadom probačného úradníka. Zároveň mu súd uložil zákaz priblíženia sa k poškodenej spolužiačke na vzdialenosť menšiu ako päť metrov, ako aj zákaz zdržiavať sa v blízkosti jej obydlia. V súvislosti s tým mal vtedy ešte ako mladistvý údajne skončiť na istý čas vo väzbe.
Odsúdiť ho mali aj za prečin nebezpečného vyhrážania. Spolužiačke sa vyhrážal smrťou a ťažkou ujmou na zdraví. Udialo sa tak 17. 12. 2021. Súd od uloženia trestu upustil vzhľadom na to, že potrestanie S. S. v inom súdnom konaní na tom istom súde považoval za dostatočné.

3. V akom čase mal probačný dohľad?
Probačný dohľad mal útočník na základe rozsudku v období od 18. júna 2022 do 18. augusta 2023. Najprv ho mal na starosti probačný a mediačný úradník Okresného súdu v Kežmarku. Keďže sa útočník v čase dohľadu presťahoval do Lučenca, do ukončenia dohľadu v decembri 2023 ho mal na starosti probačný a mediačný úradník Okresného súdu v Lučenci.
4. Mohlo sa stať, že o tom v škole nevedeli?
Ak bol študent po odsúdení za výtržníctvo pod dohľadom probačného úradníka a sociálnej kurately, podľa sociálnej pracovníčky Idy Želinskej mali oba orgány so školou komunikovať a obrátiť sa na ňu, hoci zákon kuratele takú povinnosť priamo neprikazuje.
„Mali by sa so školou spojiť už len preto, aby úrady získali informácie o odsúdenom človeku a zistili, či im hovorí pravdu a či sú ľudia v jeho okolí v bezpečí," uviedla pre denník SME Želinská.
Pre denník SME jeden z riaditeľov stredných škôl potvrdil, že keď ich študent spôsobil dopravnú nehodu a dostal sa pod dohľad probačného úradníka a kurately, ozvali sa im a pýtali sa na žiaka. Kuratela však nekomunikovala konkrétny prípad, pre ktorý sa o žiaka zaujímali. Informácie o prípade mala škola od rodičov.

5. Môže sa probačný dohľad predlžovať? Z akých dôvodov?
Probačný dohľad sa vo všeobecnosti môže predĺžiť, keď tak rozhodne súd. Podľa hovorkyne Krajského súdu v Prešove Ivany Petrufovej sa tak stáva napríklad pri zistených porušeniach povinností a obmedzení v prípade podmienečného odsúdenia s probačným dohľadom, no iba do ukončenia určenej skúšobnej doby.
Sú prípady, keď podmienečne odsúdení spáchajú počas skúšobnej doby ďalší skutok. V tomto prípade dostanú trest naplno.
Z odpovede hovorkyne Petrufovej pre Korzár však vyplýva, že počas skúšobnej doby s útočníkom neboli žiadne problémy. Súd nedostal žiadnu informáciu od probačného úradníka ani sociálnej kurately o tom, že nevedie „normálny“ život.
Títo pracovníci zisťujú napríklad rodinné zázemie, no žiadnu negatívnu referenciu za spomínaných 18 mesiacov súdu neuviedli.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš