VEĽKÁ LOMNICA. Zlepšeniu situácie detí v rómskych marginalizovaných skupinách sa bude venovať nadrezortná skupina.
Informoval o tom počas tlačovej besedy minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš po skončení stretnutia ministrov a za účasti komisára pre deti Jozefa Mikloška a splnomocnenca pre rómske komunity Alexandra Daška vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok.
Ide o reakciu na správu Úradu komisára pre deti, ktorá poukázala na vážne nedostatky ohrozujúce dôstojné životné podmienky a základné práva detí.
Týkajú sa oblasti vzdelávania, plnenia povinnej školskej dochádzky, prístupu k pitnej vode, zdravotnej starostlivosti, a tiež infraštruktúry a životného prostredia.
Na prijatie nadrezortného plánu na riešenie situácie apeloval komisár pre deti Mikloško.
Vážne nedostatky odhalili výsledky terénneho monitoringu Úradu komisára pre deti, ktorý realizoval od mája 2024 v desiatich obciach s vysokým podielom marginalizovaných rómskych komunít v Prešovskom a Košickom kraji.
Povinná škôlka
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) prezentoval tri opatrenia, na ktorých pracujú.
"Prvým je, že prijímateľom zvýšeného prídavku na dieťa pre prvákov by mala byť prostredníctvom osobitého príjemcu priamo škola, aby peniaze skutočne šli na školské potreby. Chceme tiež rozšíriť príspevok na nezaopatrené dieťa okrem základnej školy aj na materské a na celú strednú aj vysokú školu. Veľkú motiváciu vidím aj v takzvaných obedoch zadarmo. Chceme cez sociálne podniky vytvoriť jedálne a kuchyne, kde by tieto deti chodili na teplé jedlo," priblížil Tomáš, ktorý veľa očakáva aj od prezentovanej výzvy "práca namiesto dávky".
Jednou z priorít je podľa ministra školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáša Druckera (Hlas) takzvané rané vzdelávanie.
Rezort plánuje v tomto roku predstaviť koncept povinnej školskej dochádzky, najprv od štyroch a neskôr od troch rokov. Zároveň je podľa neho potrebné odstrániť dvojzmennú prevádzku škôl.
"Len ak deťom dáme vzdelanie čo najskôr, je šanca, že sa dostanú zo začarovaného kruhu a môžu byť prínosom pre celú spoločnosť," zdôraznil.
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško doplnil, že v spolupráci s rezortom pripravujú aj štipendiá pre žiakov stredných škôl.
Budú čistiť nelegálne skládky
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) prezentoval, že chcú pracovať najmä na dostupnosti pitnej vody a tiež bojovať s čiernymi skládkami v blízkosti osád.
"Sme ochotní pomôcť, ale nebudeme to čistiť za nich. Chceme týchto ľudí integrovať do pracovného procesu, ponúknuť prácu aj nízko kvalifikovaným skupinám a začať čistiť potoky a rieky. Toto považujem za absolútne férové," zdôraznil.
Šéf rezortu zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) dodal, že do iniciatívy Zdravé regióny je vyčlenených 55 miliónov eur. V rámci nej fungujú asistenti podpory zdravia v komunitách aj v nemocniciach a osvetová a vzdelávacia činnosť s cieľom lepšej dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) upozornil, že z eurofondov pôjde na riešenie tejto problematiky 907 miliónov eur, z toho 660 miliónov je už v konkrétnych výzvach a 390 miliónov je aj zakontrahovaných.
"Tieto financie majú byť využité na vzdelávanie, zdravotníctvo, prístup k pitnej vode, či možnosti nájsť prácu," vymenoval Raši. Rezort chce okrem toho pracovať aj na digitalizácii Úradu splnomocnenca pre rómske komunity.
Iniciatívu víta aj cirkev, spišský diecézny biskup František Trstenský podotkol, že sú pripravení pomôcť a participovať na jednotlivých opatreniach.
"Nebude to ľahké, ale keď spojíme tieto puzzle, v spolupráci so samosprávami, cirkvou a jednotlivými rezortmi, verím, že prinesieme zlepšenie," uzavrel Daško.
Príklady znepokojujúcich zistení:
Školstvo:
◦ 7 z 10 škôl nemá školské kluby, alebo sú kapacitne nepostačujúce,
◦ príspevky pre prvákov sú často nesprávne využité, deti nemajú základné školské pomôcky,
◦ deti neabsolvujú predškolskú prípravu.
Zdravotníctvo:
◦ Vysoký výskyt infekčných chorôb (hepatitída A, svrab, črevné infekcie),
◦ dievčatá vo veku 13–16 rokov sú často tehotné, niektoré už s druhým dieťaťom. Jedna zo základných škôl informovala, že má 100 percent tehotných deviatačok,
◦ deti prichádzajú do školy nedoliečené, čím šíria choroby medzi spolužiakov a učiteľov.
Životné prostredie:
◦ Len 4 z 10 obcí majú prístup k vodovodu, jedna z monitorovaných oblastí nemá ani výdajník pitnej vody,
◦ okolie viacerých výdajníkov pitnej vody je v katastrofálnom stave, plné odpadkov a fekálií,
◦ deti sa hrajú na nelegálnych skládkach, čo zvyšuje zdravotné riziká,
◦ len 5 359 z 13 100 obyvateľov je napojených na kanalizáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš