SPIŠSKÁ NOVÁ VES, POPRAD. Na Spiši sa v piatok podvečer konali protesty na troch miestach, okrem Gelnice aj v Spišskej Novej Vsi a Poprade.

Prekvapením bol muž z Ficovho dôkazu o prevrate
Po krátkej pauze sa v Spišskej Novej Vsi znova protestovalo. Zhromaždenie už tradične na Radničnom námestí pred Spišským divadlom opäť organizovalo neformálne združenie osôb, ktorým nie je ľahostajný súčasný stav v spoločnosti.
Nosnou témou piatkového protestu bolo, že „týmto rozprávkam už nikto neverí, začnite už konečne pracovať pre ľudí. Marťankovia, Gruzínci a temné sily sú pre nás bludmi“.
Pred mesiacom prišlo na podujatie asi 800 ľudí. V piatok ich už bolo podľa organizátorov do tisícky.
Pre protestujúcich pripravili na záver aj jedno prekvapenie. Vystúpil spišský rodák a dokumentarista Pavol Pekarčík, ktorý je zachytený aj na slávnej snímke s veliteľom Gruzínskej národnej légie Mamukom Mamulašvilim i ďalšími ľuďmi.
Bola jednou z tých, ktoré označil premiér Robert Fico (Smer) za údajný dôkaz chystaného prevratu zo strany opozície.

Údajné prepojenie Progresívneho Slovenska s Mamulašvilim vyvodil Fico zo snímky, na ktorej sú s gruzínskym veliteľom aj reportéri Denníka N, vrátane Martina M. Šimečku, ktorý je otcom predsedu progresívcov Michala Šimečku. Záber pritom vznikol ešte v novembri 2023, keď slovenská výprava doviezla sanitky na Ukrajinu do blízkosti bojovej zóny. Humanitárnu pomoc, financovanú zo slovenskej verejnej zbierky, odovzdali aj jeho jednotke.
No a práve Pekarčík si tam zapózoval hneď vedľa Mamulašviliho. Len vo štvrtok sa vrátil z Charkova a v piatok už vystúpil na proteste. Okrem toho, že je filmár, pomáha ľuďom na Ukrajine.
„Teším sa, že Spiš nespí, lebo dnes nespí ani Gelnica. Chcime lepšie Slovensko, aby nám talenty neodchádzali, ale práve naopak, prichádzali,” vyzval ľudí na proteste.
Slovensko pripomína Orwellov román 1984
Pekarčík povedal pre Korzár, že na zhromaždenie prišiel, lebo ho pozvali organizátori. Jedným z nich je jeho starý kamarát Juraj Baláž.
„Je zaujímavý tým, že ešte za socializmu v roku 1985 prepisoval ručne a samizdatovo významný román 1984 autora Georgea Orwella (popisuje tri fiktívne absolútne totalitné štáty - pozn. red.). Človek by veril, že v 21. storočí už prešli tie časy, keď lož je pravda, vojna je mier a nenávisť je láska, ale my to teraz práve zažívame,” konštatoval.
Mali by sme sa podľa neho naučiť narábať s dezinformáciami. „Školy to však podľa mňa u nás v súčasnosti absolútne nezvládajú. A navyše máme teraz tam hore partiu, ktorá je alternatívna a má ako keby svoju realitu.”

Ľuďom odporúča rýchlo si kúpiť tú knihu, kým ju nezakážu, lebo verne popisuje to, čo na Slovensku práve zažívame.
Netuší, aký prevrat mal premiér na mysli, keď ukazoval ako dôkaz tie fotky, lebo protesty sú slušné a pokojné.
„Organizátori na ne nemusia zvážať ľudí autobusmi či vyrábať im mávatká. A táto garnitúra to nevie pochopiť, že sa niečo deje spontánne, lebo ľudia nesúhlasia s tým, čo oni robia.”

Nepriatelia sa míňajú, sú tu ešte mimozemšťania
Pekarčík považuje za slovenskú špecialitu, že stále hľadáme niekoho, kto môže za naše problémy a všetko nám kazí.
„Ukazovali sme na Čechov, potom na Židov či Rómov. Stále to niekto schytá. Nedávno to boli zase imigranti, hoci sme pre nich najneatraktívnejšia krajina. A to je aj náš problém, lebo máme akútny nedostatok pracovnej sily. Vláda brojí proti imigrantom, ale zároveň ich do fabrík potrebujeme.”
No a teraz ukazuje Fico prstom na vlastných občanov, ktorí humanitárne zo zbierok pomáhajú Ukrajine, ako na strojcov prevratu.
„Teraz sme napríklad viezli do Charkova mikrobus, ktorý tam zváža ukrajinské deti z oblastí, kde na ne prakticky denne strieľa ruské delostrelectvo. Nakúpili sme pre ne aj sedemsto kníh a vyrobili sme knižnicu v bunkri.”

Práve keď Fico ukazoval v televízii prstom na fotku, na ktorej je aj on, tak bol na ceste do Charkova.
„Premiér bol vtedy pre mňa na 85. mieste dôležitosti. Ja som navyše ani nemal čas chodiť na protesty, lebo sme riešili vážne zdravotné problémy v rodine, tak nechápem, ako som mohol zároveň spoluorganizovať prevrat.”
Dodal, že keď človek prežil ostreľovanie z mínometu kalibru 120 milimetrov, tak sa nad takými vymyslenými obvineniami len pousmeje.
„Problém je, že už poukazoval prstom skoro na všetkých, tak pomaly nebude mať na koho. Preto boli na pódiu v Spišskej Novej Vsi mimozemšťania, lebo už len tí mu asi zostávajú, ktorí mu to všetko kazia,” poznamenal.

Šokujúce je, že školy už nie sú bezpečím
V úvode zhromaždenia v Spišskej Novej Vsi sa ľuďom prihovorila domáca zástupkyňa učiteľov Judita Iľašová. Prečítala im otvorený list pedagogických a odborných zamestnancov v školstve.
„Aktuálna situácia ovplyvňuje aj školstvo. Zdá sa, že pre súčasnú vládu nie je školstvo hlavnou témou. Politici podrývajú prácu odborníkov. Šokujúce je, že školy už nie sú miestom bezpečia, o čom svedčí čin v Spišskej Starej Vsi. Z učiteľov sú terče na dosiahnutie politických cieľov,” citovala Iľašová z otvoreného listu.
Pokračovala, že snaha učiteľov sa míňa účinkom, keď politici okrem iného podporujú prejavy fyzického násilia.
„To, že politici útočia na akékoľvek odvetvia, aj odborné, spôsobuje, že naši mladí stredoškolskí študenti, uvedomujúci si dôležitosť vzdelania, odchádzajú do zahraničia,” uviedla zástupkyňa učiteľov s tým, že otvorený list podpísalo 6 300 pedagogických pracovníkov.
Klinický psychológ v Levoči Tomáš Juríčkov vyčítal premiérovi ponižovanie iných. Dlhodobo vníma, čo sa u nás deje a chýba mu u ľudí rešpekt.
„Žiaľ, je u nás bežné znevažovať všetkých. Či odborníkov, ale aj nás ostatných,” posťažoval sa. Želal si, aby aj na Slovensku konečne nastal stav rešpektu, spolupráce a pokoja.

Je potrebné dokončiť Nežnú revolúciu
Za kultúrnu obec vystúpil spišskonovoveský rodák, básnik a predseda Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska Erik Markovič.
Dorazil v piatok ráno vlakom z Bratislavy. Rád sa na Spiš vracia. Prečítal výzvu za Literárnu nadáciu Studňa.
Spomínal v nej pád totality i Nežnú revolúciu, čím sme sa vrátili k demokracii, ale aj viaceré turbulentné udalosti po nej, nevynímajúc vstup do Európskej únie.
Fica označil za kolaboranta, ktorý začal chodiť do Ruska. Poukázal aj na to, že vládni politici už verejne spomínajú vystúpenie z EÚ.
„Potrebujeme väčšie sebauvedomenie. Nežná revolúcia nie je dokončená vzhľadom na to, čo sa deje, preto v nej pokračujme ďalej. Prosím všetkých, aby sme spolupracovali. Tak nám Pán Boh pomáhaj,” zaželal si Markovič.
Hudobnými hosťami boli herečka Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove a hudobníčka Zdenka Kvasková i domáci hudobník a skladateľ František Forus Szabó.
Moderátormi podujatia boli študenti gymnázia Sarah Ogurčáková a Adam Tekely, ktorí okrem iného hovorili o tom, že chcú byť hrdí na svoju krajinu a na to, že sú Slováci.
V Poprade sa zišlo 2 500 ľudí
Proti krokom štvrtej vlády Roberta Fica v Poprade protestovalo podľa odhadov organizátorov 2 500 ľudí. Pred dvoma týždňami ich bolo odhadom 4-tisíc, predtým ich prišlo na námestie 1 200.
Ľudia na námestí chcú slobodné a demokratické Slovensko pevne ukotvené v Európe. Občiansky protest organizuje združenie Poprad za demokraciu.
Protestu predchádzala diskusia o sile občianskej spoločnosti s bývalou riaditeľkou Bielej vrany Zuzanou Wienk a novým riaditeľom Martinom Strižincom.
Ľudia sa potom zišli už tradične na Námestí svätého Egídia o šiestej večer.
Na námestí sa im prihovorili Zuzana Wienk, dokumentarista Daniel Dluhý aj vysokoškolský študent žurnalistiky Daniel Barilla. V Poprade majú tradične aj hudobných hosťov, tentoraz vystúpil Tomáš Rafaj. Podujatie moderoval Zdeno Suchý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš