GELNICA. Gelnickou Hlavnou ulicou sa v piatok premiérovo ozýval odkaz účastníkov občianskeho zhromaždenia oznamujúci štvrtej vláde Roberta Fica (Smer) svoju nespokojnosť s jej správou štátu.
Takmer šesťtisícová Gelnica sa totiž po prvýkrát pripojila k desiatkam miest na Slovensku, ale i v zahraničí, v ktorých sa konajú verejné zhromaždenia upozorňujúce na ohrozenie demokratických hodnôt na Slovensku, ktoré prichádza od samotných vládnych predstaviteľov.
Akciu v Hnileckej doline na dolnom Spiši pripravila občianska iniciatíva Gelnica Nahlas. Zhromaždenie nieslo odkaz „Za dobrý a spravodlivý štát“.
Malo stačiť 300 ľudí, no prišlo viac
Jednou z hlavných otázok večera nielen v Gelnici bolo to, či podporia domáci obyvatelia zhromaždenie aj svojou prítomnosťou.
V Gelnickom okrese totiž získal v posledných parlamentných voľbách v roku 2023 najsilnejšiu podporu tandem súčasných vládnych strán. Kým Smer tu volilo necelých 25 percent, stranu Hlas podporilo bezmála 19 percent tunajších obyvateľov.
Historickým centrom sa zhruba pol hodinu pred zhromaždením niesla živá hudba, o ktorú sa postarala domáca kapela. Ľudia sa postupne trúsili a zapĺňali priestor parkoviska pred miestnym obchodným centrom.

O pol šiestej predstúpila pred dav zhruba 400 ľudí ako prvá učiteľka dejepisu a občianskej náuky z košického gymnázia Eva Wolfová. Stalo sa tak trocha symbolicky, pretože práve jej výrok v rozhovore pre Korzár inšpiroval gelnických aktivistov zorganizovať toto zhromaždenie.
Pred necelými dvoma týždňami povedala, že „nie je umenie, keď 50-tisíc ľudí protestuje v Bratislave a 15-tisíc v Košiciach. Keď bude 300 na námestí v Gelnici, vtedy je koniec“.

Učiteľka: Gelnica už nespí
Na gelnickej Hlavnej ulici priznala, že má väčšiu trému ako pred jej vystúpením na košickom proteste, ktorého sa pred dvoma týždňami zúčastnilo viac ako 10-tisíc ľudí.
„Som učiteľka a mojou hlavou úlohou je viesť mladých ku kritickému mysleniu. Aby sa vedeli správne pýtať na to, čo je naozaj dôležité. Občas mám však pocit, že práve moja generácia stratila túto schopnosť. Nevidíme, čo je zrejmé. A aj preto vždy, keď premiér, ministri a poslanci hovoria o hrádzi proti progresivizmu, mám chuť sa pýtať, čo naše nemocnice? Ešte vždy sú plné plesní? Čakacie doby na vyšetrenia sa už skrátili? Keď politici hovoria o dvoch pohlaviach v Ústave, mám chuť sa pýtať, čo naše školstvo? A keď spomínajú majdan a puč, tak mám chuť sa spýtať, ako sa má diaľnica do Košíc?“ upozornila učiteľka.
Vyzvala ľudí, aby sa vždy, keď sa budú vládni predstavitelia snažiť zabávať svojich voličov novými verziami slovenskej hymny, pýtali na zásadné veci.
„Autoritárstvo je choroba, ktorej sa darí v tme, keď spíme. Už nemôžeme spať. A ako sa dívam na vás, tak som si istá, že Gelnica už nespí,“ povedala pred zhromaždením.
Dav v reakcii na jej slová búrlivo tlieskal.

Exminister: Sme na samom dne Únie
Za ňou sa ľuďom prihovorila ďalšia učiteľka z košickej slobodnej demokratickej školy Lenka Mazáková, podľa ktorej sa vytrácajú ľudské hodnoty a nahrádza ich hlúposť, klamstvo, hrubosť či kradnutie.
„Som smutná a nahnevaná. Mám totiž pocit, že moji synovia, ktorí majú 6, 8 a 11 rokov, vyrastajú na zhromaždeniach za elementárnu slušnosť a fungovanie v krajine. Zároveň mám aj radosť, že tu stojíme, po mesiacoch, keď sa na Slovensku dejú škaredé veci, ktoré musíme ako občania pomenovať a vyhradiť sa voči nim. Stojím tu ako občan, ktorý si váži svoju slobodu, a preto beriem do rúk svoju zodpovednosť. Chcem povedať, že dosť bolo šírenia nenávisti či zneužívania právomocí,“ uviedla Mazáková.

Diplomatka a herečka Magda Vášáryová sa nemohla akcie v Gelnici zúčastniť pre jej zdravotný stav. Účastníkom gelnického zhromaždenia preto poslala krátku hlasovú správu.
„Vážim si každého z vás, ktorí dnes stojíte na námestí a kričíte, že chceme byť v Európe. Veľmi vás podporujem. Som rada, že ste spolu s nami,“ odkázala Vášáryová na dolný Spiš.
Na pódium sa postavil aj odborník na energetiku, bývalý minister hospodárstva Karel Hirmann (Demokrati).
„Zachytil som, tuším vo štvrtok, že pán premiér Fico sa pýtal, prečo my vlastne chodíme na tieto mítingy, keď oni nechcú vlastne vystúpiť láskavo z Európskej únie ani NATO. Nuž, chodíme sem, lebo vám to neveríme a chodíme sem aj preto, že vďaka vašej vláde my všetci spoločne chudobnieme. Od roku 2014 sa podľa všetkých ukazovateľov naša krajina prepadá. Len pripomínam, že Fico začal svoju druhú vládu v roku 2012. Už sme prakticky na dne Európskej únie, niektoré štatistiky nás zaraďujú už dokonca aj za Bulharsko,“ povedal Hirmann.

Spája nás slobodné, demokratické a európske Slovensko
Speváčka Katarína Koščová priznala, že už sedem rokov chodí takmer na každý protest od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018.
„Vždy je pre mňa nesmiernou silou vidieť občiansku spoločnosť, ako sa vie slušným, zároveň ráznym a pokojným spôsobom postaviť za morálne hodnoty, za všetko to, čomu veríme. A za to, aké by to Slovensko malo byť.“

Ubezpečila, že ľudia na námestiach sa nemajú čoho báť pre svoj názor.
„My sme v práve. Toto je naša krajina. My vieme, ako by mala vyzerať a kam by sa mala posúvať. Preto sme tu dnes a budeme tu aj o ďalšie týždne, až kým to naši politici nepochopia. Napriek tomu, že máme medzi sebou odlišnosti, každý z nás je iný a určite sa nezhodneme vo všetkých témach, ale v tých dôležitých nájdeme prieniky. Na tom by sme ako spoločnosť mali stavať. Jednou z týchto vecí je aj slobodné, demokratické a európske Slovensko,“ uzavrela umelkyňa.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš