VYSOKÉ TATRY. Správa Tatranského národného parku (TANAP) bude na svoje aktivity čerpať prostriedky z programu "Podpora udržateľného cestovného ruchu a ochrany biodiverzity v chránených územiach". Ten je výsledkom švajčiarsko-slovenskej spolupráce a jeho celková alokácia je viac ako 20 miliónov eur.
Zrekonštruujú terénne stanice
Vedúci odboru koordinácie projektov Správy TANAP-u Slavomír Celer informoval, že majú v pláne viacero projektov.
Tatranskí ochranári sa v uplynulých dňoch zúčastnili na úvodnej konferencii spomínaného programu. Ten je súčasťou druhého švajčiarskeho príspevku na Slovensku. Jeho cieľom je ochrana životného prostredia a klímy prostredníctvom podpory udržateľného cestovného ruchu v chránených územiach a ich okolí a ochrany miestnych ekosystémov a biodiverzity.
"Vďaka čerpaniu prostriedkov zrekonštruujeme terénne stanice v Zadnej Tichej doline a stanice Zverienec, aplikujeme manažmentové opatrenia na rašeliniskách a vybudujeme náučný chodník v Národnej prírodnej rezervácii Javorová dolina. Budeme sa venovať aj ekologickej únosnosti územia TANAP-u, stratégii rozvoja udržateľného cestovného ruchu a manažmentu uhlíkovej bilancie. Z prostriedkov posilníme aj aktivity v rámci environmentálnej výchovy," priblížil Celer.
Rozvoj vlastného výskumu
Druhý program švajčiarsko-slovenskej spolupráce nadväzuje na úspešný prvý cyklus realizovaný v rokoch 2007 - 2017 a prináša na Slovensko finančné prostriedky vo viacerých oblastiach. Švajčiarsko-slovenská spolupráca stavia na bilaterálnom zapojení inštitúcií oboch krajín.
Program sa podľa Celera zameriava na ochranu ekosystémov a biodiverzity v chránených územiach, inkluzívne envirovzdelávanie, zvyšovanie povedomia verejnosti o ochrane prírody, či podporu stratégie udržateľného turizmu v národných parkoch. Cieľom je tiež sieťovanie a budovanie kapacít správ národných parkov a zlepšenie infraštruktúry v národných parkoch.
"Jedným z významných benefitov, ktorý vďaka programu získame, sú prostriedky na rozvoj nášho vlastného výskumu. Výskum by mal byť neoddeliteľnou súčasťou fungovania národných parkov. Poznatky, ktoré prináša, nám umožňujú lepšie pochopiť minulosť, poznať súčasnosť a plánovať budúcnosť. Udržateľne a so zreteľom na podporu našej jedinečnej biodiverzity," upozornil riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.
Švajčiarsko poskytuje príspevky na znižovanie hospodárskych a sociálnych rozdielov v Európskej únii od roku 2007. Súčasťou konferencie bol aj podpis projektovej zmluvy medzi Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a rezortom životného prostredia pre projekt Turisti a príroda spolu. Švajčiarski a slovenskí partneri tiež uzatvorili partnerské dohody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš