STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovniansky hrad čakajú v rámci súčasnej obnovy a rekonštrukcie severovýchodnej hradby, tretieho a štvrtého nádvoria, studne i vojenských kasární posledné stavebné aktivity.
Ako uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík, 75 percent prác už majú za sebou a kolaudovať by chceli v priebehu letných prázdnin. Na rekonštrukciu, ktorá zahŕňa aj záchranu vojenských kasární zo 17. storočia, ide viac ako 1,2 milióna eur.
Podľa Mikulíka predstavovala najväčšiu výzvu výstavba hradného múra. Ten je už hotový, má dĺžku 22 metrov a výšku 12 metrov. Vďaka tomu sa podarilo uzavrieť celý fortifikačný systém hradu. Návštevníci by sa na hradbu mali dostať už v tomto roku.
Podľa Mikulíka nebola severovýchodná hradba dostupná minimálne posledných sto rokov, na mieste sa nachádzalo jej torzo. „V súčasnosti je už dobudovaná. Bola to veľká výzva aj pre samotných stavbárov. Pracovali sme so špičkovými statikmi, ktorí sem pravidelne chodili. Ide totiž o veľmi mohutný múr, ktorý sa v niektorých častiach budoval úplne nanovo, od päty, a v niektorých reštauroval, konzervoval a obnovoval,“ vysvetlil. Hotové je podľa jeho slov aj štvrté nádvorie, sčasti aj tretie. „Firmu čaká položenie dlažby do priestoru vojenských kasární a zastrešenie tejto archeologickej lokality,“ dodal.

Nová stála expozícia o rok
Výhľad z dobudovanej hradby by si návštevníci podľa riaditeľa múzea mohli vychutnať už v tomto roku, jej súčasťou bude ochodza.
„Vybudovaním tejto hradby je konečne hrad kompaktne uzavretý. Naším cieľom je, aby sa návštevníci prešli po ochodziach týchto jednotlivých obranných systémov hradieb kompaktne,“ uviedol.
Samotnú novú stálu archeologickú expozíciu chcú pre návštevníkov sprístupniť na budúci rok.
„Pripravujeme libreto. Chceme využiť moderné digitálne technológie. Počas archeologických výskumov, ktoré sa v kasárňach konali od roku 2011, keď hradba spadla, boli nájdené veľmi hodnotné archeologické nálezy. Ide napríklad o gombíky vojenských uniforiem, úžitkovú keramiku, hraciu kocku, britvy a podobne. Hľadáme spôsob, ako to verejnosti odprezentovať,“ prezradil Mikulík.
Rekonštrukčné práce pokračujú
Rekonštrukčné práce na hrade oficiálne odštartovali na jeseň 2023. Projekt obnovy je financovaný cez zdroje z rezortu Ministerstva kultúry SR vo výške 650-tisíc eur a zriaďovateľa, ktorým je Prešovský samosprávny kraj, vo výške takmer 568-tisíc eur.
Hrad Ľubovňa nechal na prelome 13. a 14. storočia postaviť uhorský kráľ Ondrej III., prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1311. Posledným vlastníkom hradu bola rodina Zamoyskich, v jej rukách bol od roku 1882 do roku 1945.
V roku 1966 bolo na hrade zásluhou zberateľa a rezbára Andreja Čepiššáka zriadené múzeum. Za posledných 25 rokov obnovili a uviedli do prevádzky viaceré časti hradu, ako hlavnú vežu, renesančný palác, barokový palác i gotický palác.
Minulý rok bol pre Ľubovniansky hrad i skanzen úspešný, zavítalo tam dokopy 205-tisíc návštevníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš