SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V 60. rokoch minulého storočia boli vo veži hektolitre vody, ktoré slúžili parným rušňom. Celé desaťročia neskôr bola sivá opacha len orientačným bodom pri dopravnom uzle. Tento rok sa to však má zmeniť.
Košický samosprávny kraj vo februári zverejnil zoznam dotácií v rámci programu Terra Incognita. V kategórii veľkých rozvojových projektov podporil sumou 290-tisíc eur Multifunkčné centrum Vodojem v Spišskej Novej Vsi, ktorého investorom je spoločnosť Altis interier.
Primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik (SNS) je pritom štvrté volebné obdobie poslancom Košického samosprávneho kraja a členom kultúrnej komisie. Ide o druhú najvyššiu dotáciu, ktorú kraj tento rok poskytol.
Viac, 300-tisíc eur, dostala iba obec Vinné na čele so starostom Mariánom Makeľom (KDH) na detské ihrisko v stredisku Lúč.
Oba projekty patria medzi 28 najlepších, ktoré si dokopy rozdelia 1 977 000 eur.

Odkúpená od železníc
Technická pamiatka v Spišskej Novej Vsi, ktorá vizuálne zaujme turistov po príchode do mesta ako prvá, pretože je v blízkosti autobusovej a železničnej stanice, sa postupne mení pred očami zo zanedbaného valca na kultúrne centrum.
Majiteľ spoločnosti Altis interier Jozef Hlinka tvrdí, že do jej rekonštrukcie sa pustili aj svojpomocne vďaka úverom, no o dotácie a granty žiadajú štát už tri roky.
„Je to štátna technická pamiatka, o ktorú štát nemal záujem, tak sme si ju odkúpili, lebo sme sa nemohli pozerať na to, ako sa štát stavia k vlastnej histórii.“

Deadline je máj 2026
Bývalý železničný areál sa skladá z piatich samostatných objektov. Majiteľ v prvej fáze opravuje najvyšší objekt – vežu vodojemu, ktorá slúžila na zásobovanie železničných parných rušňov vodou. Stavať ju začali v roku 1951, no po tom, čo parné vlaky vytlačili ich modernejšie verzie, sa stala zbytočnou. V súčasnosti chátra už viac ako 50 rokov.
„Dotácia 290-tisíc od kraja je ako kvapka v mori, ktorá nám pomôže. Potrebujeme tam dať elektroinštalácie, kúrenie a všetko ostatné technické, aby sme vežu vedeli spustiť. Bude dokončená ako prvá z piatich objektov. Na rekonštrukciu ostatných ešte hľadáme finančné prostriedky,“ vraví Hlinka.
Vodojem má byť hotový do mája budúceho roku.

Hold prírode aj maliarom
Jozef Hlinka tvrdí, že areál bude otvorený a určený širokej verejnosti od detí po seniorov.
Okrem administratívnej časti bude vo veži priestor na semináre o ekológii a galéria so stálou výstavou spišskonovoveských maliarov a sochárov. Na streche z vyhliadkovej plošiny má byť panoramatický výhľad na široké okolie s informačnými tabuľami či kanceláriami.
„Nebude chýbať múzeum železníc a vďaka interaktívnym premietaniam s možnosťou poprechádzať sa rôznymi roklinami vzdáme hold aj prírode a Slovenskému raju,“ vraví Jozef Hlinka, ktorý sa do tejto oblasti presťahoval zo stredného Slovenska pred 40 rokmi.
Z recyklovaných materiálov z veže vzniknú ďalšie umelecké diela.
V areáli má vzniknúť aj prvá botanická záhrada na Spiši s odkazom na prírodné dedičstvo Slovenského raja. Chcú tam vysadiť biotopy z regiónu a plánujú aj zelenú parkovaciu plochu s elektro nabíjacími stanicami pre autá a bicykle.
V pláne je aj vybudovanie multifunkčného ihriska, kde bude v lete priestor pre letné športy a v zime klzisko.
„Nevidíme za všetkým iba peniaze. Areál si zarobí na svoju prevádzku, ale nie je to biznis, na ktorom sa dá zarobiť,“ konštatuje Hlinka. O výške odhadovaných celkových nákladov zatiaľ hovoriť nechce.

Na bývanie je to málo
Vodojemy na Slovensku zmapoval architekt Maroš Drobňák. Dokopy je ich 42. Zistil, že na Slovensku je sieť vodojemov a približne každých 30 až 50 kilometrov sa nachádza jeden z nich.
Drobňák v minulosti v rozhovore pre Korzár hovoril, že okrem „kozmetických“ úprav sa v týchto budovách dajú potenciálne vytvoriť aj obytné priestory. Vo vodojemoch je však tak obmedzený priestor, že reálna je skôr predstava krátkodobého zážitkového ubytovania, než dlhodobé bývanie. Reálnejšie je v nich vytvoriť kaviareň či galériu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš