POPRAD, BARDEJOV, VRANOV, STROPKOV, SVIDNÍK. Na východnom Slovensku sa v piatok protestovalo v siedmich mestách. Okrem Košíc a Prešova do ulíc vyšli aj nespokojní občania v Poprade, Bardejove, Vranove nad Topľou, Stropkove a vo Svidníku.

Slová Erika Kaliňáka nepatria ani do bufetu
V Poprade sa na proteste proti krokom vlády Roberta Fica (Smer) zúčastnilo približne 1 500 ľudí.
Moderátor Zdeno Suchý v úvode upozornil na bezpečnosť. Ľudí vyzval, že ak by sa objavili provokatéri, aby sa nezapájali do žiadnych akcií. „Urobte okolo nich priestor, nahrajte to na video, ktoré nám pomôže identifikovať toho, kto vlastne začal.“
Suchý sa potom obrátil na vládnych poslancov. „Je to vaša zásluha, to, čo robíte, je hanba nás všetkých. Nechceme a ani nemôžeme byť ľahostajní voči tomu, čo povie premiér v USA o oprávnenosti Ruska a agresie na Ukrajine.“
Opýtal sa, ako si máme vážiť prezidenta, ktorý na slová europoslanca Smeru Erika Kaliňáka, že ak by sa Rusi dostali do Užhorodu, mali by sme „konečne spoľahlivého suseda“, reagoval s odľahčením, že je to len mladý muž.
„Také reči nemôžu zaznieť ani v staničnom bufete, nieto ešte na najvyšších politických miestach,“ povedal Suchý. Vyzval ľudí, aby neostávali ľahostajní, ticho a bokom.
„Tým, že ste ticho a nehovoríte o tom, čo si myslíte, nahrávate kadejakým hoaxerom a stávate sa spoluvinníkmi. Príďte povedať svojím postojom to, že sa vám nepáčia výroky našich politikov a kroky, ktoré, bohužiaľ, smerujú na východ,“ vyzval ľudí.

Strata pre krajinu
Na proteste ako prvý vystúpil aj odvolaný riaditeľ Národného parku Slovenský kras, ochranár a lauerát Bielej vrany Milan Olekšák. Povedal, že súčasná vláda absolútne rozvracia ochranu prírody na Slovensku.
„Takmer 190 štátov sveta je pyšných na svoje prírodné klenoty, národné parky, prírodné rezervácie. Naše Slovensko má nádhernú prírodu, deväť národných parkov. Viac ako 14 rokov viedol slovenskú vládu pán Fico a to bolo vždy obdobie, keď bola ochrana prírody priamo ohrozená,“ povedal Olekšák.
Povedal, že po dlhých rokoch stagnácie si až v rokoch 2020 až 2022 politici všimli konečne aj slovenskú prírodu. Schválená bola takzvaná reforma národných parkov.
„V piatich národných parkoch bola vyriešená otázka správy štátneho majetku, čo v praxi znamenalo, že ich už nespravujú drevorubači ani poľovníci. Konečne sa začalo obdobie efektívneho riadenia národného parku a konečne sme sa nemuseli hanbiť pred kolegami z Maďarska, Poľska, Česka a ďalších krajín sveta,“ povedal.
Skonštatoval, že je február 2025 a na Slovensku máme znova v parlamente návrhy na návrat o desaťročia späť. „Páni Kuffa, Huliak a Malatinec svojimi legislatívnymi návrhmi opäť posielajú slovenskú prírodu na chvost rozvojových krajín, do čiernej diery Európy. Nesmieme to dopustiť," povedal. „Kuffa, choď domov,“ kričali ľudia.
„Sloboda nám umožňuje cestovať, vidieť a porovnávať. Vidíme, že nám znova uteká vlak, že slovenské parky riadia pytliaci a odborne nespôsobilí ľudia,“ povedal.
Každý deň vlády Roberta Fica je podľa neho strata pre krajinu, pre slovenskú prírodu a pre všetkých, čo túžia po zdravom a zachovanom životnom prostredí.

Ocitli sme sa v Orwellovom svete
Na proteste rečnila aj producentka, režisérka animovaných filmov, držiteľka rôznych domácich aj svetových ocenení Ivana Laučíková. Je členkou platformy Otvorená kultúra.
„Keď sa pred Vianocami uskutočnil prvý protest Slovensko je Európa, stál proti nám vojnový zločinec Vladimir Putin a Robert Fico, ktorý ťahal Slovensko z Európy do jeho spolku,“ povedala.
Pripomenula, že za desať týždňov sa geopolitická mapa sveta fatálne zmenila.
„Nestojíme 'len' voči Putinovi. Čelíme formujúcej sa aliancii nových diktátorov, ktorých spája ultrapravicová ideológia. Do tejto aliancie sa, žiaľ, hlási aj náš premiér a jeho politická suita.“
Hovorila o tom, že v správaní nových autokratov sa dá vypozorovať opakujúci sa a veľmi jednoduchý vzorec. „Kultúra v ich rukách dostáva presné zadanie, o čom smie a o čom nesmie hovoriť.“
Pokračovala, že sa smie hovoriť najmä o tom, že je národná a žiadna iná. „Má ospevovať hrdinský americký národ - prízvukuje Donald Trump. Kultúra má velebiť historickú veľkosť Maďarska, dodáva Viktor Orbán.“
Pripomenula, že Martina Šimkovičová (nominantka SNS) hovorí o ochrane našich národných tradícií. „O čom, naopak, kultúra nesmie hovoriť, sú kvír ľudia a všetko, čo s nimi a ich životmi súvisí. V Rusku, v Gruzínsku aj v Maďarsku majú na ochranu kultúry pred LGBTI vlastné zákony.“
Slovenská národná strana oblepila krajinu chvastaním, že stopla podporu LGBTI projektom, povedala Laučíková. Ocitli sme sa tak podľa nej v Orwellovom svete a našou úlohou je nespanikáriť a neuhnúť. „Musíme hájiť demokratické hodnoty bez ohľadu na to, aké ťažké sa to môže zdať.“
Zrušené diskusie
Zdeno Suchý medzi príhovormi rečníkov pripomenul aj situáciu z posledných dní, keď v mestskej knižnici v Poprade a v Levoči Prešovský samosprávny kraj zrušil diskusie s bývalým policajtom a autorom knihy o hoaxoch Davidom Púchovským.
V stredu večer sa dozvedel, že sa akcia ruší. Argumenty kraja boli, že autor je politicky angažovaný. Župa vo svojom stanovisku zdôraznila, že ako zriaďovateľ knižníc dbá na zachovanie apolitickosti verejných inštitúcií.
Suchý pripomenul, že Púchovský nie je členom žiadnej politickej strany. Je však asistentom poslanca Progresívneho Slovenska Jaroslava Spišiaka.
„Keď som sa to dozvedel, pozrel som sa do kalendára. Naozaj je rok 2025? Nie sme v roku, keď nám tí vrchní hovorili, čo máme a čo nemáme pozerať či počúvať? Mám pocit, že sa vraciame tam, kde sme boli,“ povedal Suchý.
V Poprade sa napokon uskutočnilo stretnutie s Púchovským v kníhkupectve Christiania.
„Ak si myslia, že my sklopíme uši a budeme ticho, tak to nie. My ticho nebudeme. Pachuť zo zrušenia podujatia v mestskej knižnici v nás zostala,“ dodal Suchý.
Beránek na proteste
Na proteste vystúpil aj chatár a vysokohorský nosič z Chaty pod Rysmi Viktor Beránek. „Už je to 30 rokov, čo sme sa rozhodli, že pôjdeme cestou demokracie, slobody a nikdy som si nemyslel, že zase budem stáť na tomto námestí a bojovať o demokraciu.“
Beránek povedal, že je to veľmi smutné. „Stál som tu aj v roku 1968, keď tu prechádzali ruské tanky, nikdy som si nemyslel, že tu budem musieť zase byť.“
Nedávno sa vrátil z Ukrajiny, okrem Kyjeva bol aj v Buči. V tomto meste ruskí vojaci hromadne vraždili ukrajinských civilistov. Opisoval príbeh Ukrajinky, ktorú tam stretol. Keď chcela z mesta utiecť, práve pred ňou vybuchol most. Ukrajinská obrana ho vyhodila do vzduchu. Hovoril o tom, ako tam Rusi na druhý deň postrieľali ľudí do masového hrobu.
„Najmladšie dievča malo osem rokov. Kto môže zabiť osemročné dievčatko?“ pýtal sa Beránek. Na záver zakričal: „Sláva Ukrajine.“

Zostávame v európskom vlaku
Vystúpil aj Daniel Pastirčák. Povedal, že je trochu zaskočený tým, čo sa na Slovensku deje. Robert Fico bol v USA, kde sa rozprával s Elonom Muskom. „Podpora zahraničných agentov na Slovensku je zastavená. Jediným americkým agentom bude odteraz on.“
„Aký bol šťastný, že sa mohol odfotiť pod Donaldovou šviháckou hrivou. Celý žiaril hrdosťou. Konečne našiel svoju pravú identitu. On – komunista, neústupný ľavičiar konečne pochopil, prečo sa narodil na svet,“ hovoril Pastirčák.
Povedal, že Fico sa poklonil Trumpovi a Trump sa poklonil Putinovi. Patrí to k hre. Európa však podľa neho musí na seba prevziať historickú úlohu: postaviť sa aktívne za Ukrajinu a brániť vo svete ohrozenú slobodu.
„V takej Európe už nebude miesto pre chytrákov, ako ste vy, pán Fico, s vašou politikou na všetky svetové strany. My zostávame v európskom vlaku. Cestovný lístok do Moskvy či Waghingtonu vám radi zaplatíme z našich daní,“ odkázal Ficovi.
Hanbí sa za politikov
Vystúpila aj študentka popradského gymnázia Eva Balážová. Povedala, že posledné dva týždne boli plné udalostí, ktoré nevyvolávajú nič iné ako pocity sklamania a znechutenia z konania ľudí, ktorí reprezentujú našu krajinu.
„Napríklad neprítomnosť Slovenska na samite európskych krajín v Londýne. Rokovalo sa tam o konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom s cieľom podporiť Ukrajinu. To, že naši predstavitelia ani nedostali pozvanie, je podľa mňa vyjadrením toho, kam nás vyspelá Európa zaraďuje,“ povedala.
Pripomenula, že susedia z Česka a Poľska v Londýne nechýbali. Svetoví lídri totiž naozaj nepovažujú za vhodné, aby Slovensko bolo súčasťou stretnutia, na ktorom sa diskutuje o prímerí medzi Ukrajinou a Ruskom.
„Všetci vieme, že dôvodom sú predovšetkým neskrývané proruské názory nášho premiéra Roberta Fica.“
Povedala, že práve takéto prešľapy sú dôvodom, prečo jej rovesníci rozmýšľajú viac o možnostiach štúdia v zahraničí ako na Slovensku. „Ja sama si však uvedomujem, že útek nie je riešením. Na druhej strane rozumiem všetkým, ktorí odchádzajú a už sa nechcú vrátiť. Chápem ich znechutenie. Áno, milí politici na najvyšších miestach – hanbíme sa za vás,“ dodala.
Vranov: Smer ako podnikateľský subjekt
Vo Vranove nad Topľou, kde sa zišlo asi 250 ľudí, vystúpil za spoluorganizátorov protestov za iniciatívu Aj Vranov je Európa Tomáš Kladný. O Smere hovoril ako o podnikateľskom subjekte.
„Robert Fico si urobil pred voľbami chladnokrvnú marketingovú analýzu, v ktorej mu vyšlo, že musí ovládnuť alternatívne médiá. Keď dnes Dr. Fico volá po autonómii a suverenite, žije svoj sen robenia politiky bez bremena reálnej zodpovednosti za dosiahnuté následky. Slovensko má na viac.“
„Robert Fico zradil Slovensko. V tejto chvíli sa rozhoduje nielen o Ukrajine, ale aj o našej vlastnej bezpečnosti, o našej budúcnosti. Rozhádal sa so všetkými, sabotuje spoločné európske rozhodnutia a ťahá nás do izolácie. Putin s Trumpom chcú oslabenú a rozdelenú Európu, a na Slovensku im v tom pomáha Fico," vyhlásila za organizátorov Barbora Opielová.
Miestna podnikateľka Katarína Bačová zamestnáva 18 ľudí. Povedala, že každý mesiac bojuje o to, aby bolo na výplaty, odvody, aby uživila celé rodiny a aby všetci mohli dôstojne žiť.
Uviedla, že štát si z podnikateľov urobil nástroj na záchranu verejných financií – zvýšil DPH, odvody, zrušil daňové bonusy zamestnancom a zaviedol transakčnú daň.
„Táto vláda nemá morálnu ani odbornú úroveň na to, aby pochopila, že rast ekonomiky závisí od silného podnikateľského prostredia a právneho rámca. Namiesto podpory prijíma rozhodnutia, ktoré nás ešte viac dusia, nútia nás škrtať výdavky a minimalizovať náklady – a žiaľ, často sa to začína prepúšťaním ľudí.“

Bardejov: Výzva Hanuščakovi
V Bardejove sa tak ako doposiaľ verejné zhromaždenie začalo o šiestej večer. Podľa organizátorov je čas takto nastavený, pretože radnica trvá na tom, že sa pre zásobovanie nemôže uskutočniť skôr.
Podľa organizátorov sa zišlo asi 250 ľudí, čo je asi o 50 menej, ako to bolo naposledy, teda pred dvomi týždňami.
Najznámejším z radov rečníkov bol bývalý parlamentný poslanec Peter Tatár, spoluorganizátor udalostí Nežnej revolúcie a spoluzakladateľ hnutia Verejnosť proti násiliu.
Organizátori protestov v Bardejove adresovali primátorovi mesta Borisovi Hanuščakovi (Hlas) verejnú výzvu. Hanuščaka, ktorý je primátorom mesta nepretržite od roku 1999, vyzývajú, aby zvážil dodatočné ospravedlnenie sa za minuloročnú návštevu ruského veľvyslanca Igora Bratčikova na mestskej radnici.
Zároveň ho vyzvali, aby sa do ukončenia vojnového konfliktu na Ukrajine prestal stýkať s predstaviteľmi Ruskej federácie a s osobami, ktoré v tomto konflikte stoja na strane Ruska.
Tretia výzva organizátorov sa týkala Sergeja Treguba, syna ruského miliardára s väzbami na prezidenta Vladimira Putina, ktorý podľa medializovaných informácií podniká a má prechodný pobyt v meste Bardejov.
Svidník a Stropkov
Na protestnom zhromaždení vo Svidníku sa stretlo takmer 150 ľudí. Prítomným sa prihovorila študentka, mamička na materskej aj miestny aktivista. Podujatie sa nieslo v pokojnej atmosfére.

Na námestí v Stropkove sa zišlo asi 180 protestujúcich. Oproti predošlému zhromaždeniu bolo v dave vidieť veľa nových tvárí.
Prítomným sa prihovoril aj Erik Gajdoš. Tento Stropkovčan vyrába kľambre a piecky pre Ukrajinu. Pravidelne tam jazdí, takže na vlastné oči videl, ako ruská agresia vyzerá.

Vystúpili aj Viliam Bartuš z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK či bývalý primátor Stropkova Imrich Hamarčák (ANO). Vystriedal ich Viliam Kapráľ, ktorý podnikal na Ukrajine aj v Rusku a porozprával o svojich skúsenostiach. Slova sa potom ujal riaditeľ Inovačného partnerského centra v Prešove Jozef Šimko.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš