Korzár logo Korzár Spiš

Turistom v Tatrách poslúžia toalety s dážďovkami. Nahradia latrínu rozmetanú víchricou

Záchody dovezie vrtuľník.

Kompostovacie toalety predstavili v Humennom. Pocestujú k Chate pod Rysmi. Kompostovacie toalety predstavili v Humennom. Pocestujú k Chate pod Rysmi. (Zdroj: Korzár/Jana Otriová)

HUMENNÉ, VYSOKÉ TATRY. Na začiatku bola ikonická drevená latrína pri Chate pod Rysmi, ktorú predvlani v októbri rozmetala silná víchrica.

Pilotný projekt kompostovacích toaliet v našich veľhorách sa rodil vyše roka. Ako budú toalety fungovať, predstavili v Humennom priamo u zhotoviteľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Legendárnu latrínu zničila víchrica

Za novými kompostovacími toaletami stojí najväčší turistický klub na Slovensku Hikemates.

„Všímame si problém s výkalmi popri turistických chodníkoch, s odhodenými servítkami a toaletným papierom. Preto sme sa začali zamýšľať, ako by sme to mohli vyriešiť,“ hovorí predseda klubu Patrik Pajta.

SkryťVypnúť reklamu

Priznáva, že ich iniciatívu urýchlila aj príroda, keď víchrica rozmetala ikonickú „kadibudku“ pri najvyššie položenej Chate pod Rysmi vo Vysokých Tatrách vo výške 2 250 metrov.

V sezóne chatu navštívi vyše tisíc turistov denne. „Povedali sme si, že ak dokážeme vybudovať kompostovacie toalety na tomto mieste, potom sa nám to podarí urobiť aj všade inde,“ zdôrazňuje.

Súvisiaci článok Chatár o zničenej latríne: Postavil som ju zo zúfalstva, predtým bol neporiadok všade Čítajte 

Modul je sebestačný

Pilotný projekt kompostovacích toaliet spustili pred vyše rokom. Inšpiráciu hľadali v zahraničí, v národných parkoch v Európe.

Materiálovo i dizajnovo sa snažili čo najviac prispôsobiť sa drsným horským podmienkam a Chate pod Rysmi. S jej dizajnom zosúladili aj povrchovú úpravu toaliet.

„Nemohli sme ísť do dreva, zhnilo by v priebehu niekoľkých rokov. Pri tvare sme museli myslieť na to, aby na streche nestálo veľa snehu a nenamáhalo to konštrukciu,“ vysvetľuje Pajta.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Hikemates už má povolenie na stavbu kompostovacích toaliet pri Chate pod Rysmi Čítajte 

Modul s dvoma toaletami a predsieňou, ktorý predstavili v Humennom, tvorí zváraná oceľová konštrukcia. Tepelne ju zaizolujú, zvnútra opláštia farebným hliníkovým plechom, zvonku zinkovým.

„Modul je ostrovný, teda sebestačný. Strieška slúži sa zachytávanie dažďovej vody a snehu, bude plniť nádobu na vodu,“ vysvetľuje architekt Martin Kvitkovský.

Masívnosť stavby zdôvodňuje nielen náročnými externými podmienkami vrátane hrozby lavín, zabrániť má aj nežiaducemu vandalizmu.

Konštrukcia je široká dva a pol metra, vysoká päť metrov, dlhá sedem a pol metra. Váži šesť ton. K tomu treba prirátať ešte 1 200 kilogramov základovej konštrukcie. Tú už vlani na jeseň vynieslo na krosnách 50 dobrovoľníkov.

Súvisiaci článok Architektonická súťaž na toalety pri Chate pod Rysmi pozná víťaza Čítajte 

Dážďovky vynesú hore vo vedre

Toalety využívajú patentovanú francúzsku technológiu. Ich benefitom je zber odpadu, ktorý by inak ostával voľne v prírode ako doposiaľ.

SkryťVypnúť reklamu

„Nebude smrdieť, nebudú mať k nemu prístup živočíchy a nebudú roznášať po prírode infekcie. K tomu treba prirátať komfort návštevníka,“ hovorí Pajta.

Princíp fungovania toaliet prirovnáva k domácim kompostérom. O rozklad odpadu sa postarajú dážďovky. „Požierajú odpad a vytvárajú tak kompost. Na začiatok ich do každej toalety nasadíme po päť kilogramov, vynesieme ich hore na pleciach,“ dodáva.

Súvisiaci článok Toaletu na Rysoch, patriacu medzi stovku najkrajších na svete, nahradí nová Čítajte 

Pripúšťa, že počas mrazivej zimy a uzávery môžu dážďovky, ktoré sa prirodzene rozmnožujú, uhynúť a na jar bude treba ich počet opäť obnoviť.

Raz za dva roky helikoptéra vyzdvihne big bagy s kompostom a odvezie ich na miesto, ktoré určia ochranári.

Nároky turistov stúpajú

Toalety budú spravovať Klub slovenských turistov a Horolezecký spolok James, ktorí sú majiteľmi Chaty pod Rysmi. Prevádzkuje ju chatár, ktorý sa stará o jej zariadenie. Ten bude raz za týždeň kontrolovať, či v odpade nekončia napríklad aj neželané plastové fľaše, ktoré patria do košov pri toalete.

„Sme veľmi radi, že budeme mať nové toalety. Návštevnosť na Rysoch stúpa, nápor sa prírodu je čoraz väčší a nároky turistov na vysokohorských chatách sú priam hotelové,“ hovorí predseda Klubu slovenských turistov Peter Švec.

„Je dobré, že budeme mať kryté, pohodlné, biologické toalety, ktoré zapadajú do nášho plánovaného komplexného konceptu rekonštrukcie chát,“ dodáva.

Veľký krok pre prírodu

Hovorkyňa Správy Tatranského národného parku Nina Obžutová zdôrazňuje, že jedným z najväčších problémov, s ktorými ochranári i príroda dlhodobo bojujú, sú nedisciplinovaní turisti.

„Je naším záujmom vytvárať im také podmienky, aby sme chránili predovšetkým životné prostredie,“ hovorí.

Osadenie kompostovacích toaliet pokladá za „veľký krok pre tatranskú prírodu“.

„Ide hlavne o to, aby sme ochránili vzácne biotopy, biotopy tatranských plies a biotopy pre ostatné živočíchy, ktoré mohli byť poškodzované baktériami a parazitmi zo znehodnocovania odpadu z toaliet,“ dodáva s tým, že riešenie by mohlo byť použiteľné aj v iných častiach Vysokých Tatier.

Najťažšie časti vynesie helikoptéra

Konštrukciu toaliet „rozoberú“ na tri časti a k chate ich vynesú pomocou helikoptéry.

„Niektoré elementy vážia vyše 200 kilogramov, nie je preto možné vyniesť ich na pleciach. Na paletách vyvezieme izoláciu, krycí materiál, okná a priamo na mieste sa všetko zmontuje ako skladačka,“ hovorí Pajta.

Podieľať sa na tom bude zhotoviteľ firma Reinter z Humenného. Jej konateľ Jaroslav Pčola priznáva, že projekt bol pre nich výzvou a vo firme sa naň tešili.

Pustili sa doň vďaka láske k našim veľhorám. „Je to prototyp, je to vážny projekt a budú sa k nemu ľudia vyjadrovať. O toaletách na Rysoch hovorí celá firma,“ vraví.

Výzvou bude aj samotná montáž.

„Modul treba položiť priamo na pripravenú podstavu. Musí presne sadnúť, lebo jeden a pol tony sa už len tak ľahko nepremiestni. Bude to náročné na presnosť a precíznosť, nesmieme na nič zabudnúť. Čaká nás ešte zdolanie mnohých prekážok,“ dodáva.

Vynáška je naplánovaná na jún, toalety by mohli začať fungovať už v júli.

Prispeli členovia klubu a sponzori

Pilotné kompostovacie toalety stáli približne 100-tisíc eur. Zafinancoval ich Hikemates z členských príspevkov svojich členov, má ich tritisíc, a z príspevkov komerčných partnerov.

Vysokú cenu Pajta obhajuje aj potrebou architektonickej súťaže či projektovej dokumentácie.

„Ak by sme vo vysokohorskom prostredí umiestňovali ďalšie takéto toalety, cena by bola polovičná. V lesnom pásme by mohla toaleta s dvoma bunkami vyjsť na približne 25-tisíc,“ spresňuje.

Časovo najnáročnejší bol proces povoľovania a schvaľovania.

V súčasnosti Hikemates čakajú už len na podpis ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer) na nájomnej zmluve. „Keď nám ju schvália, budeme vedieť získať stavebné povolenie od mesta Vysoké Tatry,“ uzatvára.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 895
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 452
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 142
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 456
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 338
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu