SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Mesto chce získať peniaze od štátu na nové Ski centrum Grajnár. Projektová dokumentácia má stáť 20-tisíc eur, vypracovať ju majú do konca roka. Náklady na výstavbu strediska sú vyčíslené takmer pol milióna eur.
Pozemok, kde chcú vytvoriť Ski centrum, odkúpila mestská spoločnosť Lesy SNV. Ide o približne 5-tisíc metrov štvorcových. Lokalita susedí s parkoviskom a zrúcaninou chaty Javor.
Lesný športový areál Grajnár sa nachádza 18 kilometrov od Spišskej Novej Vsi smerom na Rožňavu. Zo západnej strany susedí s Národným parkom Slovenský raj.
Počas rokovania mestského zastupiteľstva padli aj slová o tom, že je tam často viac snehu ako v lokalite Na krúžku. Mesto tvrdí, že Grajnár je v zime vyhľadávaným miestom pre bežecké lyžovanie, nadmorská výška 1 100 metrov nad morom má zaručiť stálu snehovú pokrývku.
Samospráva teda nechce budovať nové lyžiarske stredisko, ale športový areál, ktorý by slúžil v zime pre bežkárov a v lete pre turistov i cyklistov.
Otázne podmienky
V reportáži mestskej televízie TV Reduta bežkári v januári hovorili, že je to lokalita na slušnej úrovni, no chýba sneh. O jeho nedostatku hovorili takmer všetci opýtaní.
Turisti spomínali, že podmienky na bežkovanie sú všelijaké, niekde výborné, niekde hrozné, keďže na niektorých úsekoch vôbec nebol sneh, len kamienky či hlina. Faktom je, že strediská v nižšie položených oblastiach sa trápia pre snehové podmienky.
Napríklad zo strediska Studnička vo Vernári, 18 kilometrov od Popradu, ešte v prvom marcovom týždni hovorili, že kvôli jarnému počasiu zatvárajú. Svahy v tomto stredisku sú vo výške 800 až tisíc metrov nad morom.
Aj vlani začiatkom marca mnoho menších stredísk vypínalo vleky kvôli zlým snehovým podmienkam.

Čo hovorí klimatológ
Klimatológ Slovenského meteorologického ústavu Pavol Faško hovorí, že z výsledkov merania snehovej pokrývky v oblasti Slovenského raja, Dobšinskej ľadovej jaskyne, Dediniek a Mlyniek v nadmorskej výške približne 800 metrov vyplýva, že v období posledných piatich zím tam nebola zaručená stála snehová pokrývka počas celej zimnej sezóny bez prerušenia.
Ak by sme hodnotili počet dní so snehovou pokrývkou hrubou desať centimetrov a viac, tak v Dobšinskej ľadovej jaskyni bolo najviac takýchto dní v sezóne na prelome rokov 2020 a 2021, a to 78 dní.
Najmenej bolo v tejto zimnej sezóne, do konca januára len desať dní. V Dedinkách bolo najviac takýchto dní v sezóne 2023 až 2024, a to 67 dní. V tejto zimnej sezóne to bolo len sedem dní so snehovou pokrývkou viac ako desať centimetrov.
Klimatológ konštatuje, že pri prevádzke takéhoto strediska bude nutné mať k dispozícii technický sneh, k čomu treba mať zdroj vody.
„Z geografického a klimatologického hľadiska je táto lokalita situovaná v zrážkovom tieni, čo sa tam môže výraznejšie prejaviť práve v zimnej sezóne,“ uviedol.
Časť trás opravili
Areál v Grajnári má šesť okruhov v rôznych dĺžkach s prevýšením od 80 do 360 metrov. Spravuje ho spoločnosť Lesy mesta SNV v spolupráci s mestom, oblastnou organizáciou cestovného ruchu a dobrovoľníci.
Za posledné roky prešiel zmenou. Tento rok napríklad zrekonštruovali časť úsekov, ktoré boli bahnité, spevnili niektoré časti na trati, zútulnili prostredie pre oddych bežkárov, vybudovali altánky. Na parkovisku je bufet.
Bývalý turistický objekt Javor v blízkosti parkoviska je dnes ruinou, no mestu sa ho podarilo po dlhých rokoch odkúpiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš