VYSOKÉ TATRY. Dostupnejšie služby cestovného ruchu v Tatrách sú hlavným cieľom cezhraničného projektu Dve krajiny, jedny Tatry, do ktorého vstúpil Prešovský samosprávny kraj. Podporiť turizmus v lokalite Vysokých Tatier na oboch stranách hranice chce cez trvalo udržateľnú a ekologickú verejnú dopravu.
Štúdia uskutočniteľnosti
Ako ďalej informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, jej riešenie má priblížiť štúdia uskutočniteľnosti, ktorú kraj v rámci projektu pripraví. Jeho realizáciu v rozpočte vyše 404-tisíc eur odobril krajský parlament.
Prešovský kraj vstúpil do spoločného cezhraničného projektu s Malopoľským vojvodstvom a Európskym zoskupením územnej spolupráce EZUS TATRY so sídlom v Novom Targu. V projekte chce kraj zdôrazniť ekologickú železničnú dopravu a vypracovať štúdiu realizovateľnosti riešenia dopravy v slovensko-poľskom pohraničí Tatier.
Realizovať ho bude v rámci programu Interreg vďaka nenávratnému finančnému príspevku vo výške 80 percent, s prispením zo štátneho rozpočtu a s osem percentným spolufinancovaním zo strany PSK, ktoré je na úrovni viac ako 35-tisíc eur.
Niekoľko kľúčových aktivít
Projekt Dve krajiny, jedny Tatry má niekoľko kľúčových aktivít.
„Jednou z nich sú workshopy, stretnutia odborných pracovných skupín a odborné verejné diskusie so zámerom vypracovať cezhraničné analýzy. Tie sa stanú východiskovým výstupom pre následnú komplexnú štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá sa vypracuje podľa štandardov rezortu dopravy a v jeho úzkej súčinnosti, ako aj s poľským ministerstvom dopravy a ich zriaďovanými organizáciami,“ vysvetlila hovorkyňa PSK.
Cezhraničná platforma
Partneri projektu v tejto súvislosti plánujú vytvoriť spoločnú cezhraničnú platformu
„Cezhraničnú Radu pre dopravu v Tatrách“. Pôjde o trvalú pracovnú skupinu - jednotný poradný orgán, tvorený zo zástupcov zainteresovaných strán, ktorý bude riadiť PSK a Malopoľské vojvodstvo. „Samotná štúdia sa zameria na technické, ekonomické a environmentálne možnosti riešenia inteligentného a ekologického dopravného prepojenia regiónu Tatier zo slovenskej na poľskú stranu a opačne. Zaoberať sa bude možnosťami zvýšenia prepravnej kapacity súčasnej tatranskej elektrickej železnice (TEŽ) na území slovenskej časti Tatier v kontexte jej možného budúceho rozšírenia k slovensko-poľskej štátnej hranici a následne smerom do poľského mesta Zakopané,“ priblížila Jeleňová.
Jej súčasťou má byť podľa jej slov tiež posúdenie možností a potreby modernizácie existujúcej slovenskej TEŽ, a to konkrétne zvýšenie rýchlosti električky na trase Poprad – Starý Smokovec – Štrbské Pleso, respektíve Starý Smokovec – Tatranská Lomnica, ako aj jej predĺženie k letisku Poprad Tatry.
Cieľom projektu je tiež riešiť kriticky vysoký nárast individuálnej automobilovej dopravy v Tatrách. Je tiež v súlade s Plánom udržateľnej mobility regiónu Vysoké Tatry a v súlade s Programom hospodárskeho a sociálneho rozvoja kraja na rok 2021-2030. Predpokladaný termín jeho realizácie je 18 mesiacov, konkrétne po úspešnom schválení od júla 2025 do októbra 2026.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš