VYOKÉ TATRY. K jarnému obdobiu patrí každoročne aj ťah obojživelníkov, najmä žiab. Migrujú na miesta, kde nakladú vajíčka, aby tak zabezpečili prežitie svojho druhu. Na svojej trase sa nevyhnú ani cestným komunikáciám. Tie pre mnohé z nich znamenajú istú smrť pod kolesami áut.
Ohrozené a chránené
Pracovníci Správy Tatranského národného parku (TANAP) preto v tomto období inštalujú fólie na ich odchyt na frekventovaných úsekoch ciest. Informovala o tom dnes jej hovorkyňa Nina Obžutová, ktorá pripomenula, že všetky druhy obojživelníkov na Slovensku sú ohrozené a chránené.
Správa TANAP-u každoročne zabezpečuje frekventované úseky ciest zábranami, aby zachytila migrujúce žaby. Strážcovia národného parku žaby pozbierajú a prenesú do bezpečia k vodným plochám. Jednou z takých lokalít je obec Mlynčeky. V dĺžke päťdesiat metrov tu strážcovia národného parku inštalovali popri miestnej komunikácii ochrannú fóliu, ktorá zabráni žabám prejsť na cestu.

Až šesťtisícpäťsto jedincov
„Prvý ročník tejto akcie sme zorganizovali pred viac ako pätnástimi rokmi. Vtedy sme spolu so žiakmi z Kežmarku a Mlynčekov každú jar po odchyte prenášali aj šesťtisíc až šesťtisícpäťsto jedincov žiab, prevažne ropúch,“ vysvetlil strážca Správy TANAP-u a iniciátor akcie Juraj Ksiažek.
Počty žiab však dramaticky klesajú. V posledných rokoch je podľa národného parku úspechom aj dvetisíc vyzbieraných jedincov. „V blízkosti cesty niekedy bolo poľnohospodárske družstvo, kde boli silážne jamy. Predpokladá sa, že vďaka nim žaby prežili zimu a na jar migrovali. Družstvo už svoju prevádzku ukončilo,“ pripomenula Obžutová. Kým v období jeho prevádzky bola cesta pokrytá žabami aj malými žabkami, dnes ich nevidieť. Vymizli aj skokany a mloky, ktorých je už v odchytoch len minimálne množstvo.
„Obojživelníky sú dôležitou súčasťou tatranskej prírody a ekosystémov. Je to prírodný likvidátor drobného hmyzu, ktorý mnohokrát znepríjemňuje život zvieratám aj človeku, ako sú muchy, či bodavo-cicavý hmyz. Ich vplyv na prírodu je nenahraditeľný a sú aj indikátorom kvality a čistoty životného prostredia,“ pripomenul riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.
Dvestopäťdesiat metrov fólie
Ochranné fólie inštalovala Správa TANAP-u aj v oravskej časti národného parku. Popri vozovke v okolí Chaty Primula, medzi Zubercom a Zverovkou osadili pracovníci ochranného obvodu Roháče dvestopäťdesiat metrov fólie.
Vývoju stavu obojživelníkov rovnako neprospieva rastúca zastavanosť území.
„Obec Mlynčeky vybudovala popri ceste dvesto metrov betónovej priekopy. Tá oddeľuje cestu od novej výstavby rodinných domov. Aj do priekopy žaby spadnú pri migrácii. Hoci sú v nej osadené aj rúry vedúce na druhú stranu cesty, žaby ich nenájdu a z priekopy sa nevedia dostať von,“ opísala Obžutová. Strážcovia ich preto pozbierajú a prenesú. Keďže priekopa na väčšine miest zarastá, musia ju predtým vyčistiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš