GELNICA, HNILČÍK, BREHOV. Košický samosprávny kraj pred rokom schválil dotáciu 190-tisíc eur mestskému podniku Gelnické lesy. Peniaze z výzvy Terra Incognita sú na vyhliadkovú plošinu s oceľovou konštrukciou, ktorá má vyčnievať desať metrov nad terén.
Predtým, než sa v Gelnici pustia do projektu a podpisu zmluvy s krajom, musia mať právoplatné územné aj stavebné rozhodnutie. Územné rozhodnutie získali koncom vlaňajšieho roka.
Vyhliadka má byť hotová do konca októbra tohto roka. Pri týchto projektoch je dobré, ak zhotovitelia stihnú letnú sezónu. V tomto prípade sa to zrejme nepodarí, keďže stavebné povolenie stále nemajú, a to ani po roku od schválenia dotácie.

Z Gelnických lesov hovoria o tom, že zhotovenie vyhliadky zdržujú úrady, ktoré si vyžiadali svoj čas v priebehu územného konania. Stavba má podľa nich pripravený spôsob a logistiku tak, aby prebehla plynulo.
V súčasnosti dokončujú úpravy statiky a elektroinštalácie. Kraj má financovať výstavbu celej vyhliadky, teda terénne úpravy, dopravné náklady, výrobu oceľovej konštrukcie, jej montáž či osadenie na mieste.
Promo na sieti
Vyhliadka má byť adrenalínovou atrakciou, keďže jej spodok bude z priehľadného materiálu a návštevníci tak budú môcť vidieť nielen to, čo majú pred sebou, ale aj to, čo je pod nimi.
V Gelnici je primátorom Dušan Tomaško. Ten je zároveň zástupcom predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku (obaja nezávislí). Trnka je predsedom krajskej organizácie Košice Región Turizmus, cez ktorú župa financuje projekty.
Terra Incognita má ako dotačná schéma podporiť cestovný ruch v celom regióne. O príspevky sa môžu uchádzať samosprávy ako aj súkromné subjekty.
Župan sa na sociálnych sieťach rád prezentuje touto grantovou výzvou. Naposledy na facebooku napríklad zverejnil projekt Cesty vďačnosti v srdci Tokaja v Ladmovciach. Pôjde o vyhliadkovú lávku s panoramatickým výhľadom. Výška dotácie je 280-tisíc eur.

Požiadali o rok navyše
Gelnický projekt patrí medzi významné rozvojové projekty krajského dotačného programu. Pri tejto podpornej schéme sa však pri veľkých projektoch ukazuje, že termíny zhotovenia sa nedarí dodržať. Podľa podmienok výzvy platí, že by mali byť postavené do dvoch rokov od schválenia dotácie.
Písali sme už o dvoch vlajkových projektoch, ktoré župa z tejto schémy v minulosti podporila. Ide o výstavbu drevených obrov v Hnilčíku, na ktoré kraj odklepol 179-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš