POPRAD, BARDEJOV, VRANOV. Kým v krajskom Prešove sa minulý týždeň protesty „nateraz skončili“, podtatranský Poprad protestuje už 16 mesiacov. V piatok sa v centre mesta konalo už 38. zhromaždenie. Protesty na východnom Slovensku sa v piatok konali aj v Bardejove a vo Vranove nad Topľou.
Rozdávali popcorn
„My na rozdiel od Prešova naše stretnutia nemôžeme prerušiť. Nemôžeme a nechceme, lebo vieme, že ešte nie sme tam, kde sme chceli byť,“ povedal Zdeno Suchý, ktorý celým protestom sprevádzal.
Podľa odhadov organizátorov prišlo do centra mesta na protest osemsto až deväťsto účastníkov. Zhromaždenie trochu pripomínalo festival. Rozdával sa popcorn, čiže „nemodifikovaná kukurica“, ale aj odznaky a zborníky z prvého roka popradských protestov.
Mal aj svojho „headlinera“, ktorým sa stal študent Oliver deň pred dovŕšením dospelosti, nechýbal ani hudobný hosť. Z Prešova prišiel pesničkár Edo Klena. Podotkol, že je mu sympatické, že zhromaždenie neorganizuje politická strana.
„Keby som chcel byť diktátorom na Slovensku, tak by som to nerobil inak ako táto vládna garnitúra,“ povedal predtým, než sa chopil gitary a mikrofónu a vyslovil obavu, že „dospejú aj k tomu, že ani toto tu nebude možné... Ich nejaké naše stretnutia veľmi nevyrušujú.“

Nič tu nie je večne
Zdeno Suchý v úvodnom slove prirovnal vládnu moc a jej voličov k známemu vtipu. Príde manžel domov a prichytí manželku in flagranti. Ona mu povie, hádam len nechceš veriť svojim očiam viac ako mne. „Takých je aj tých 49 percent, ktorí viac veria predstaviteľom nášho štátu než pohľadu do peňaženky.“
Na pódiu s heslami „zastavme ich“ a „nebudeme ticho“ prečítal mail, ktorý organizátorov drží pri tom, aby vytrvali.
„Sme radi, že to robíte, sme radi, že sa môžeme raz za dva týždne stretnúť. Prosím, neprestávajte s tým... Nezáleží im na nás. Preto chodíme protestovať a preto aj vytrváme,“ napísali organizátorom.
„Mne sa žiada dodať: Vážení tam hore. Prestaňte nás klamať, prestaňte nás strašiť, ohlupovať konšpiráciami. Myslite na to, že nič tu nie je večne, ani vy nebudete a myslite na to, s čím budete odchádzať do histórie,“ odkázal vláde Suchý a uvítal na pódiu divadelníčku Ivetu Škripkovú.
Na riadiace posty prichádzajú „tupelá"
Riaditeľka Bábkového divadla na Rázcestí Škripková býva pravidelnou účastníčkou protestov v Banskej Bystrici, ktoré sa konajú každý piatok. Podľa jej slov sa už to pomaly stalo zvykom.
„Je to zvláštny pozitívny zážitok zo spoločenstva ľudí, ktorí sú za niečo,“ povedala. „Za Európu, za mier na Ukrajine, za slušnosť, za ľudskosť, za návrat hodnôt, ktoré sa od nástupu tejto vládnej garnitúry vytratili.“
Podotkla, že divadelníci bývajú vyzývaní k apolitickosti, že „divák si chce oddýchnuť, len preboha nerobte politiku, ináč môžete pokojne žiť“.
Človek je však tvor politický a podľa jej slov politika do života patrí a bude tu, či to chceme, alebo nechceme: „Ak nám niekto radí byť apolitickými, zámerne nás zbavuje práva zúčastňovať sa na riadení vecí verejných.“
Politika je jedna vec, straníckosť druhá, a podľa divadelníčky jedna strana nemá mandát na normalizáciu všetkých, čo s ňou nesúhlasia. Vyzvala na „návrat k slušnosti, ľudskosti, kompetentnosti a pravde“.
Bežný život ľudí sa podľa nej mení za strach. Ľudia majú obavy z rôznych vecí. Napríklad: „Boja sa, koho zase odvolajú a úplne nevedomé 'tupelá' sa stanú našimi šéfkami a šéfmi.“

Zdravotník spomínal covid aj Haligandu
Za 16 mesiacov popradských protestov na nich podľa organizátorov nevystúpil ani jeden zástupca zdravotníckeho rezortu. Teraz to „zlomil“ zdravotný brat Ján Blisca.
Vrátil sa k tomu, aké zlé veci sa udiali za covidovej éry. „Za vlády súdruha Pellegriniho vyviezlo ochranné prostriedky preč, do Číny,“ povedal.
Pripomenul aj lockdown v druhej vlne, počas ktorého zvolávala časť politikov zhromaždenia. „Do dvoch týždňov nám na covidovom oddelení zomieralo 1,5 človeka denne, teda 45 za mesiac. Predtým ich bolo šesť, sedem mesačne,“ opísal skúsenosť zo spišskonovoveskej nemocnice. A doplnil, že dnes tí istí politici volajú za dodržiavanie opatrení pri slintačke a krívačke.
Spomenul aj starú slovenskú televíznu rozprávku, v ktorej Ucháň a Raťafák hľadali bájnu krajinu Haliganda.
„Ak si leňoch, ak si spáč, do tej zeme s nami ráč, tam sa robiť nemusí,“ spievalo sa v rozprávke. „Mohol by som vám povedať o krajine Haligande, ktorú mnohí Slováci našli. Volia Ucháňa aj Raťafáka,“ podotkol Blisca a dodal, že ako padol Mečiar, tak bude vo voľbách porazený aj Fico.

Realita ako zo zlej rozprávky
„Nikdy som si nemyslela, že budem rečniť na proteste, ale nemôžem mlčať,“ prihovorila sa zúčastneným herečka a moderátorka Lenka Zemčáková, známa aj ako rozprávková Dorotka z Fidorkova.
Podľa jej slov Fico „presadzuje kroky ako v autoritárskych režimoch“. Uviedla aj príklad: „Zákon proti mimovládnym organizáciám, ktorý kritici právom nazývajú ruský zákon.“ Konštatovala, že „odtiaľ vietor fúka“ a takúto legislatívu presadil Putin v Rusku.
„Kultúra bola vždy miestom slobody, tvorivosti a kritického myslenia,“ otvorila ďalšiu tému. „Vláda sa snaží zlikvidovať autonómiu kultúrnych inštitúcií.“
Umelcov delia na normálnych a nenormálnych, pričom sama Zemčáková je, ako podotkla, v tej druhej skupine. „Naša kultúra prežila aj horšie veci a garantujem vám, že prežije aj túto vládu,“ zdôraznila.
Poukázala aj na sociálnu oblasť. Sama je jednou z rodičiek znevýhodnených detí a vidí, ako idú zobrať peniaze chudobným rodinám. Zdôraznila, že krajina, ktorá si nectí tých najzraniteľnejších, nemá budúcnosť. „Namiesto toho vláda útočí na tých, ktorí sa snažia pomôcť tam, kde štát zlyháva.“
Zemčáková sama píše rozprávky, má bujnú fantáziu, ale občas si pripadá ako v zlej rozprávke. Napríklad, keď počuje o tajnej analýze, ktorá tvrdí, že nás vakcína premení na geneticky modifikovanú kukuricu. „To nie je rozprávka, ale naša realita,“ povzdychla si s tým, že všetci odborníci bijú na poplach.
„Chcem, aby raz moja dcéra mohla povedať, som hrdá, že žijem na Slovensku. Aby nemusela voliť medzi domovom a dôstojným životom. Ešte nie je neskoro vziať si svoju krajinu späť demokraticky, slušne a odhodlane,“ zdôraznila Zemčáková a dodala: „Slovensko zatiaľ stojí a stojí za to.“
Najväčší aplauz mal najmladší spíker
Najväčší ohlas na proteste mal popradský gymnazista Oliver Kras. „Nie som politicky organizovaný, ani platený, a už vôbec nie Georgeom Sorosom. O vystúpenie som požiadal ja sám,“ začal vystúpenie.
„Určite si položíte otázku, čo už nám môže taký mladý človek povedať. Iste, aj ja mám stres, ale oveľa väčší z toho, kam sa môže naša krajina uberať,“ povedal s tým, že i mladí ľudia majú k tomu čo povedať.
„Za posledných 15 rokov odišlo zo Slovenska 350-tisíc mladých ľudí,“ konštatoval. „Takto sa krajina neriadi, do psej matere,“ hlesol za súhlasného aplauzu zúčastnených.
„Chceme byť pevnou súčasťou NATO a EÚ, nie ruským satelitom,“ vyjadril svoj postoj a následne si protestujúcich získal sentenciou: „Ako hovorí klasik: Raz ten Rus odíde. No dúfajme, že z postu predsedu vlády Slovenskej republiky.“
Zdeno Suchý z platformy Poprad za demokraciu povedal, že Oliver síce oslavuje 18. narodeniny až na druhý deň, ale dospelým sa stal už dnes.
„Pevne verím, že v týchto našich zhromaždeniach budeme môcť pokračovať ďalej,“ vyslovil obavy i odhodlanie v jednej vete a dodal, že tieto zhromaždenia organizuje platforma, ktorá nie je organizáciou ani politickou stranou: „Sme skupina ľudí, ktorá nechce byť ticho. A my veru nebudeme ticho.“
Na záver zaspievalo popradské námestie slovenskú štátnu hymnu vedno s Edom Klenom.
Najbližší protest bude o tri týždne, po Veľkej noci, v piatok 25. apríla.

Mesto Bardejov hrozilo pokutami
Protest pod názvom Slovensko je Európa sa už tradične konal aj v Bardejove, no začal sa netradične už o 17.30. Hoci mesto ani tentoraz nechcelo, aby sa z dôvodu uznesenia o zásobovaní zhromaždenie konalo pred 18. hodinou, napokon ho nezrušilo, hoci hrozilo pokutami. Podľa organizátorov sa podujatia zúčastnilo asi 200 ľudí.
Na proteste zaznel aj fiktívny list premiéra Roberta Fica (Smer) adresovaný primátorovi Borisovi Hanuščakovi (Hlas). Fico v ňom chváli Hanuščaka, že napriek prepadu životnej úrovne v meste, rôznym kauzám a prakticky nulovej komunikácii s občanmi je primátorom Bardejova už viac než štvrťstoročie.
Pútavý príhovor mala aj miestna študentka. „Mimovládne organizácie v mnohých prípadoch suplujú štát. Ak ich oslabíme, koho sa to dotkne najviac? Tých najslabších," poznamenala Daniela z Gymnázia Leonarda Stockela.
Protestovali aj Vranovčania
Na proteste vo Vranove sa tiež, podobne ako v Bardejove, zišlo asi 200 ľudí. Vystúpili kazateľ Daniel Pastirčák ako aj herec a spoluzakladateľ divadla Kontra Peter Čižmár.
Z iniciatívy Aj Vranov je Európa sa prítomným prihovorili Alexandra Hajniková a Barbora Opielová, moderoval Tomáš Kladný. Hudobným hosťom bol Martin Pižem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš