LEVOČA. Práce na obnove meštianskeho domu na Námestí Majstra Pavla 47 v Levoči, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, sú už za polovicou. Informoval o tom dnes médiá počas brífingu mesta v rámci návštevy objektu projektant Milan Dzurilla.
V priestoroch objektu, ktorý bol v havarijnom stave, bude po skončení prác sídliť Turistická informačná kancelária, zážitková expozícia cykloturistických trás, verejné toalety, úschovňa batožín i remeselné dielne. Presťahuje sa do nej aj Galéria mesta Levoča.
Projekt si vyžiada takmer 3,3 milióna eur vrátane DPH, mesto získalo na tento účel prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Zlý stav budovy pred renováciou
Na námestí v Levoči je podľa jej primátora Miroslava Vilkovského (nezávislý) 330 národných kultúrnych pamiatok.
„Toto bola jedna z najvýznamnejších, pričom od požiaru v roku 1923 tu nebol žiaden stavebný zásah. Až v roku 2020 sme dali obnoviť strechu,“ opísal.
Pred začiatkom komplexnej obnovy však bola budova v kritickom stave. Jednotlivé prvky budovy poškodzovala vlhkosť, v znehodnotenom stave boli okná, dvere či podlahy a omietky, technické rozvody boli v havarijnom stave. Pred rekonštrukciou bola budova nevyužívaná, v dávnej minulosti v nej boli nájomné byty.
Meštiansky dom bol podľa Dzurillu postavený v gotike. Ako však vysvetlil, každých sto rokov menil svoju podobu v závislosti od majiteľov. Posledná významnejšia rodina vlastnila objekt začiatkom 20. storočia, neskôr ho prebralo mesto.
„Renesančná etapa bola najvýznamnejšia, počas toho bol jej majiteľom duk,“ doplnila pamiatkárka z levočského pracoviska Krajského pamiatkového úradu Prešov Zuzana Suržinová. Podľa jej slov sa však počas súčasných prác snažia zachovať všetky stavebné etapy, no chýbať nebudú ani moderné prvky.

Financovanie projektu
Obnovu budovy v blízkosti Baziliky sv. Jakuba a historickej radnice odštartovali vlani v apríli a potrvá do konca roka. Mesto získalo na tento účel prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške viac ako 2,9 milióna eur, o ďalšie prostriedky na dofinancovanie sa uchádza cez program Obnovme si svoj dom vo výške približne 600-tisíc eur.
„Počas výstavby sa vyskytli aj nepredvídané okolnosti, čo v týchto historických budovách býva štandardné. Mesto bude musieť dofinancovať neoprávnené výdavky ešte aj z vlastných zdrojov,“ objasnil primátor.
Podľa referentky investičného oddelenia mesta Levoča Viery Ungerovej zatiaľ práce pokračujú podľa harmonogramu a do konca roka 2024 sa na stavbe podarilo preinvestovať približne 980-tisíc eur.
Projekt prináša nielen obnovu historických prvkov, ale aj modernizáciu, ktorá zníži energetickú náročnosť budovy. Hlavným cieľom obnovy je komplexná sanácia vlhkosti, izolácia muriva a podzemných častí, zateplenie budovy, výmena rozvodov i zabezpečenie bezbariérovosti budovy.
Vlani v objekte zrealizovali všetky prípojky, odvlhčili celý objekt, či zrealizovali búracie práce, ktoré sa týkali zásahov z 20. storočia. Zreštaurovali tiež hlavnú fasádu. Počas zimného obdobia namontovali nové okná a pokračovali rekonštrukčné práce. V tomto roku ešte plánujú dokončiť umelecko-remeselné zásahy na fasáde a historických portáloch.
„Ukončujeme kanalizáciu, kúrenie. V hornej časti budovy začíname s dlažbami na zemi, omietky máme na 60 percent hotové. Všetky práce zatiaľ stíhame termínovo,“ zhodnotil za zhotoviteľa stavbyvedúci Radovan Chren.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš