SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Základná umelecká škola (ZUŠ) v Spišskej Novej Vsi bude dočasne sídliť v priestoroch detašovaného pracoviska Univerzity Konštantína Filozofa na Hviezdoslavovej ulici v Spišskej Novej VSi.
Dôvodom je rekonštrukcia budovy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, zameraná na zlepšenie jej energetickej hospodárnosti.
Mesto ešte koncom marca podpísalo zmluvu s víťazom verejného obstarávania v hodnote viac ako 6,1 milióna eur s DPH.
Stavbu má po prácach odovzdať do konca októbra tohto roka. Vyplýva to z dokumentu zverejneného v Centrálnom registri zmlúv.
Začali už v marci
So sťahovaním školy začali ešte koncom marca, ako informovala samospráva na sociálnej sieti. Samotnú budovu postavili pred 125 rokmi podľa plánov architekta Jozefa Pfinna.
Pôvodne slúžila ako internát pre deti zamestnancov Košicko-bohumínskej železnice. Základná umelecká škola v nej sídli od roku 1995, navštevuje ju viac ako 900 detí.
Okrem vyučovacích tried sa tam nachádzajú dve koncertné sály, divadelné štúdio, či multifunkčný priestor.
Získali päť miliónov
Obnova budovy je podľa sprievodnej správy k projektu navrhnutá so zachovaním historickej dispozície, fasád i tvaru striech.
Mesto na tento účel získalo z Plánu obnovy a odolnosti SR päť miliónov eur.
Projekt okrem iného zahŕňa stavebnú obnovu poškodených častí, rekonštrukciu suterénu, výmenu strešnej krytiny, či nové riešenie vodovodnej prípojky, kanalizácie, aj technického vybavenia objektu.

Pribudnúť by mal aj bezbariérový vstup do objektu v podobe vonkajšieho preskleného výťahu, i nový vstup z dvorovej časti.
Zároveň tam plánujú odstrániť novodobé nevhodné prístavby.
Po obnove budovy by sa mohol podľa projektovej dokumentácie zvýšiť aj počet tried ZUŠ, v prípade individuálnej výučby z 29 na 34 a pre skupinovú z 11 na šestnásť.
Pamiatkari určili požiadavky
Krajský pamiatkový úrad Košice vydal ešte začiatkom roka 2023 súhlasné stanovisko k predloženej projektovej dokumentácii obnovy.
V tejto súvislosti určil aj niekoľko požiadaviek. Napríklad obnovu obvodového plášťa podmienil zachovaním jej autentického architektonického členenia ešte z čias výstavby budovy.
„Obnovenie narušených omietok, regeneráciu znehodnotených, respektíve doplnenie chýbajúcich častí tvaroslovia fasád je nevyhnutné realizovať umelecko-remeselným spôsobom,“ uviedol okrem iného v stanovisku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš