VYSOKÉ TATRY. V pondelok sa rokovalo o zmenách cestovného v tatranských električkách. Po novom by mohla napríklad cesta zo Starého Smokovca do Popradu, za ktorú teraz zaplatíte 1,50 eura, stáť štyri eurá.
Tatranci sú nahnevaní, že boli z rokovania medzi mestom Vysoké Tatry, ministerstvom dopravy, Prešovským samosprávnym krajom a Železničnou spoločnosťou Slovensko vylúčení.
Podľa návrhu ministerstva dopravy, ktorý je v súčasnosti pred vyhlásením v Zbierke zákonov, by sa malo cestovné v Tatrách zjednotiť na štyri eurá. Primátor mesta Jozef Štefaňák (nezávislý) nám v utorok potvrdil, že s touto cenou sa už nedalo pohnúť.
Tatranci sa však chceli o cenách rozprávať s dotknutými inštitúciami. Prisľúbil im to primátor, no napokon sa tak nestalo. V nedeľu, deň pred rokovaním, im primátor oznámil, že plánované osobné stretnutie mení na online rokovanie.
Tatranci hovoria o tom, že boli od rokovania napokon odstrihnutí. „Čakali sme na spojenie viac ako hodinu, rokovanie sa však nakoniec nezačalo. Oficiálnym dôvodom boli technické problémy. V skutočnosti to však na nás pôsobilo ako účelové zmarenie rokovania, aby hlas občanov ani náhodou nebolo počuť.“
Primátor Štefaňák opakuje, že na začiatku riešili technické problémy. „Ceníme si každú iniciatívu a sme radi, keď sa zapája verejnosť. Cestovné nás trochu zaskočilo, ale robili sme všetko pre to, aby ceny Tatrycard ostali pre turistov nezmenené. Pre domácich sú týždenníky a mesačníky so zvýhodnenou cenou.“
Netypická tarifa
Po pondelkovom rokovaní platí, že zmena sa najviac dotkne jednorazových cestujúcich. „Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia samospráv, ktorým sme situáciu vysvetlili,“ reaguje hovorkyňa rezortu Petra Poláčiková.
Napríklad z prešovskej župy zvyšovanie cien kritizovali. Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová minulý týždeň reagovala, že ak by sa zámer ministerstva zvýšiť cestovné v Tatrách na jednotné štyri eurá stal skutočnosťou, išlo by o výrazný cenový skok.
„Takýto atypický tarifný prvok, teda cena, ktorá nezávisí ani od kilometrov, ani od zón, ani od času, by mohol byť aj prekážkou v procese integrácie železničnej dopravy do Tarify IDS Východ, ktorá môže celý proces iba zbytočne skomplikovať a natiahnuť v čase,“ hovorí Jeleňová.

Miestnym, ktorí cestujú pravidelne, odporúča rezort dopravy týždenný alebo mesačný lístok. Cena týždenného lístka sa zvýši zo 14 eur na 16 eur, mesačného zo 16 eur na 18 eur.
„No aj vďaka tomu bude môcť dopravca pridať osem vlakov navyše, čo si miestni cestujúci dlhodobo želali,“ tvrdí ministerstvo.
Na to Tatranci reagujú, že ide o sezónne spoje, keď sú všetci, vrátane ich, na dovolenkách.
Primátor Štefaňák hovorí, že časom pribudne ešte viac spojov. Zvyšovanie cestovného obhajuje aj tým, že sa bude pokračovať v oprave perónu na Štrbskom Plese, chystajú sa nové investície a veľa zlepšení.
Zbierajú podpisy
Tatranci rozbehli v utorok petíciu, ktorá mala poobede už 50 podpisov. Prekáža im, že zmene cestovného nepredchádzala žiadna otvorená verejná diskusia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš