VYSOKÉ TATRY. Návrh novej zonácie Tatranského národného parku (TANAP), ktorý oznámil Okresný úrad (OÚ) v Prešove, zásadne znižuje úroveň ochrany najstaršieho národného parku.
Materiál vypracovaný Správou TANAP-u nielenže nezodpovedá zákonným požiadavkám, ale ignoruje aj rozhodnutie Európskeho súdneho dvora a nové míľniky plánu obnovy.
Iniciatíva My sme les a občianske združenie Prales preto vyzývajú na jeho stiahnutie a prepracovanie.
Informovali o tom z iniciatívy My sme les.
Návrh je podľa ochranárov nekompletný
Návrh je podľa ochranárov nekompletný - chýba povinný program starostlivosti, čo môže spôsobiť právnu neistotu pre tisíce vlastníkov a správcov pozemkov v národnom parku.
„Okresný úrad v Prešove nám potvrdil, že takýmto dokumentom nedisponuje, čo je v priamom rozpore s legislatívou,“ upozorňuje Milan Olekšák z iniciatívy My sme les.
Rada národného parku nebola podľa Olekšáka k návrhu vôbec prizvaná a neprerokovala ho.
Ide pritom o najzásadnejší dokument, ktorý určuje budúcnosť ochrany TANAP-u.

Pobúrenie ochranárov
Obsah zonácie je podľa ochranárov mimoriadne problematický.
Návrh nezaraďuje tisícky hektárov starých lesov a biotopov hlucháňa hôrneho do prísne chránenej zóny A, hoci to vyžaduje Plán obnovy a odolnosti.
Do zóny A takisto nie sú zaradené ani viaceré veľmi cenné lokality ako Trstený žľab, Kamenistá dolina či Baranec.
Pobúrenie podľa ochranárov vyvoláva zaradenie Jaloveckej doliny do najmenej chránenej D zóny, hoci ide o hodnotnú lokalitu.
Iniciatíva My sme les vyzýva Správu TANAP-u, aby návrh stiahla a prepracovala tak, aby zodpovedal zákonu, záväzkom z Plánu obnovy a odolnosti a predovšetkým potrebám ochrany prírody.
Projekt chce zväčšiť územie parku
Rezort životného prostredia vo štvrtok informoval, že návrh zonácie TANAP-u odborne prediskutovali a pripravili v spolupráci so všetkými kľúčovými hráčmi v regióne.
Piliermi sú ochrana najcennejších lokalít a biotopov vzácnych druhov, zmysluplný rozvoj, podpora udržateľného turizmu a rovnako aj zohľadnenie potrieb ľudí, ktorí žijú, pracujú alebo podnikajú na jeho území.
Projekt počíta so zväčšením výmery národného parku zo súčasných 73 800 hektárov na 74 075 hektárov.
Takmer polovicu novej výmery, 34 777 hektárov, majú tvoriť územia s najprísnejším piatym stupňom ochrany.
Rezort zároveň uviedol, že návrh zonácie je v pripomienkovom konaní na Okresnom úrade v Prešove.

Minister ekologický fanatizmus odmieta
Podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) Slovensko potrebuje životaschopné národné parky, po vzore vyspelých štátov Európy.
TANAP a každý národný park na Slovensku sa podľa neho musí vedieť postaviť ekonomicky čo najviac na vlastné nohy.
Ekologický fanatizmus odmieta.
Netreba podľa neho ignorovať požiadavky miestnych obyvateľov a vytvárať všade bezzásahové územie.
To podľa neho spraví z územia národného parku, "kde žijú, podnikajú a zveľaďujú svoj majetok, upadajúci skanzen, v ktorom človek nemá miesto".
Za príklad dáva národné parky v susednom Rakúsku, kde podľa neho ľudia súžijú s prírodou spôsobom, ktorý prinesie národným parkom aj ľuďom blahobyt a nie úpadok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš